Skip to content

Co znamená „Yahoo“?

5 de Červenec de 2021
148470916 56a6a45d3df78cf7728f8ae8

Yahoo znamená „Yet Another Hierarchical Officious Oracle.“ Zjistěte více o významu Yahoo a o tom, jak se stal běžným jménem. Informace v tomto článku se týkají společnosti Yahoo, která je někdy napsána s vykřičníkem (Yahoo!).

Význam za celým jménem Yahoo

Tento lichý název byl vytvořen v roce 1994 dvěma elektrotechnickými Ph.D. kandidáti na Stanford University, David Filo a Jerry Yang. Původní název vyhledávače Yahoo byl „David’s and Jerry’s Guide to the World Wide Web“. Uvědomili si, že potřebují lepší jméno, a proto se Filo a Yang obrátili ke slovníku a zvolili „yahoo“, protože to bylo slovo, které může každý říct a snadno si ho zapamatovat. O delším názvu „Yet Another Hierarchical Officious Oracle“ bylo rozhodnuto později, protože dokonale popsal vyhledávač Fila a Yanga. „Hierarchické“ popisuje, jak byla databáze Yahoo uspořádána do adresářových vrstev. „Officious“ označuje administrativní pracovníky, kteří databázi používali. „Věštba“ měla znamenat „zdroj pravdy a moudrosti“.

Jak byl Yahoo vytvořen

World Wide Web byl jen pět let starý a v roce 1994 stále relativně malý, ale vzhledem k tomu, že každý den byly vytvářeny tisíce webových stránek, bylo obtížné se v něm orientovat. Filo a Yang se tedy nechali inspirovat k vytvoření vlastní databáze pro web. Svými vlastními slovy „se jen snažili vzít všechny ty věci a uspořádat je, aby to bylo užitečné.“ Filo a Yang strávili mnoho nocí sestavováním seznamu svých oblíbených webových stránek pro databázi Yahoo. Seznam byl zpočátku zvládnutelný, ale rychle se stal příliš velkým pro snadnou navigaci. Seznam byl rozdělen do kategorií, které byly brzy rozděleny do podkategorií. Databáze pokračovala v růstu a nakonec se vyvinula do kontextového vyhledávače, jakým je dnes.

Růst a expanze společnosti Yahoo

Yahoo publikum rostlo hlavně ústním podáním. Během jednoho roku byla síť Stanfordu natolik zanesena provozem Yahoo prohledávání webu, že Filo a Yang museli přesunout svou databázi Yahoo do kanceláří Netscape. Poté, co Filo a Yang uznali potenciál Yahoo a využili jej v březnu 1995, opustili postgraduální studium a začali pracovat na Yahoo na plný úvazek. V dubnu 1995 investoři společnosti Sequoia Capital financovali společnost Yahoo počáteční investicí téměř 2 miliony dolarů. Filo a Yang také najali Tima Koogle jako generálního ředitele a Jeffrey Mallett jako COO. Další financování přišlo později v roce 1995 od investorů Reuters Ltd. a Softbank. S týmem 49 zaměstnanců prošla Yahoo IPO v dubnu 1996. V roce 1997 společnost spustila e-mailovou službu Yahoo Mail. Dnes je Yahoo, Inc. přední světová společnost v oblasti internetové komunikace, obchodu a médií, která nabízí miliony síťových služeb každý měsíc po celém světě. Jeho tvůrci se nikdy nevrátili, aby dokončili Ph.D. studie, ale oba byli Forbesem zařazeni mezi dva ze 400 nejbohatších mužů v Americe.