Skip to content

Díky náhlavní soupravě HTC Vive Pro 2 VR se chci zbavit Oculus

11 de Červenec de 2021
VIVEPro2 inoffice1 028b918476924c83a285249220472c37

Klíčové jídlo

  • Nový headset pro virtuální realitu HTC Vive Pro 2 je drahý na 799 $, ale je mnohem propracovanější než jeho předchůdce a překonává většinu konkurence.
  • Pro 2 nabízí rozlišení 5K, obnovovací frekvenci 120 Hz a zorné pole 120 stupňů.
  • Lepší hardware by mohl znamenat ukončení pohybové nemoci VR.
Miluji svou náhlavní soupravu Oculus Quest 2, ale teď, když mi dala ochutnat, co VR dokáže, se nemůžu dočkat, až vyzkouším nový HTC Vive Pro 2. Vive Pro 2 hravě porazí Oculus podle specifikací. Pro 2, které stojí za 799 $ a je určeno pro profesionální uživatele, nabízí Pro 2 rozlišení 5K, obnovovací frekvenci 120 Hz a zorné pole 120 stupňů. Tyto funkce by měly Vive po vydání příštího měsíce nabídnout výrazně plynulejší video a realističtější zážitek než většina konkurentů. „Nový Vive Pro 2 se zdá být uhlazenější než jeho předchůdce, ale na tváři stále vypadá jako robustní monstrum.“

Sbohem, nemoc z pohybu?

Jakkoli je to zábavné, při používání Oculus jsem občas náchylný k „nemoci VR“. Doufám, že by vyšší rozlišení na HTC mohlo pomoci. „Na hardwarové úrovni obrazovky s vyšším rozlišením a video s vyšší snímkovou frekvencí pomáhají snižovat kinetózu,“ řekl mi v e-mailovém rozhovoru Matt Wren, spoluzakladatel společnosti BUNDLAR, společnosti zabývající se řešením pro rozšířenou realitu. Kromě upgradů obrazovek společnost HTC do svého nejnovějšího modelu přidala také drobná vylepšení designu Vive. VIVE Pro 2 má jemně nastavitelnou mezipupilární vzdálenost, díky níž by měl být obraz o něco ostřejší. Nabízí také 3D prostorový zvuk se sluchátky Hi-Res Audio Certified. Nový Vive je velkým skokem v porovnání s původním Vive Pro vydaným v roce 2018. Tento model má rozlišení 2880 x 1600, obnovovací frekvenci 90 Hz a zorné pole 110 stupňů. Nový Vive Pro 2 nabídne rozlišení 5K s rozlišením 2448 × 2448 pixelů na oko.

Vive Pro 2 také přináší kompresi Display Stream Compression neboli DSC, o které HTC říká, že je první ve VR headsetu. DSC je vizuálně bezztrátový standard používaný v některých špičkových monitorech. „Tyto pokroky znamenají minimální rozmazání pohybem a„ efekt dveřní clony “je prakticky vyloučen, což lidem poskytuje přirozenější a pohlcující zážitek,“ uvedla společnost HTC ve své tiskové zprávě. Vive Pro 2 má mnohem více ergonomických funkcí než Oculus, včetně rychle nastavitelných číselníků a nastavitelné mezipupilární vzdálenosti (IPD). Nový Vive Pro 2 vypadá elegantněji než jeho předchůdce, ale na vaší tváři stále vypadá jako robustní monstrum. Pro ty, kteří upgradují z jiné náhlavní soupravy Vive, HTC říká, že veškeré příslušenství ekosystému Vive SteamVR bude fungovat s Vive Pro 2, včetně nového Vive Facial Tracker a dalších. Vive Pro 2 se zapojí do stávajícího nastavení SteamVR – ať už je to Base Station 1.0 nebo Base Station 2.0, bezdrátový adaptér Vive, ovladače Vive nebo ovladače a rukavice jako ovladače „knuckle“ společnosti Valve.

Jablka vs. pomeranče?

Vive Pro 2 je určen k připojení k počítači, nikoli k použití jako samostatná jednotka, jako je Oculus. Budete potřebovat počítač s procesorem Intel Core i5-4590 nebo AMD Ryzen 1500 nebo vyšším. Pro grafiku vyžaduje Vive alespoň ekvivalent NVIDIA GeForce GTX 1060 nebo AMD Radeon RX 480.

Vive Pro 2 na figuríně

Na rozdíl od Vive je Quest 2 pro nováčky ve VR. Samozřejmě jsem koupil základní úroveň Quest 2 za přibližně 300 $, což je méně než poloviční cena Vive Pro 2, takže to není férové ​​srovnání. Byl to zábavný způsob, jak prozkoumat virtuální realitu, a dokonce jsem začal pracovat pomocí náhlavní soupravy a skutečné klávesnice. Ale pro každou zajímavou novou funkci, kterou o Oculus Quest 2 objevím, mě omezují její omezení. Obrazovky jsou na Oculusu v pořádku, ale stále mohou být mnohem lepší. S rozlišením 1832 x 1920 pixelů na oko mají výrazně nižší rozlišení než u Vive Pro 2. Jelikož se virtuální realita stává schopnější, uživatelé pravděpodobně zaplatí vyšší ceny za náhlavní soupravy. Říká se, že chystaná náhlavní souprava Apple pro smíšenou realitu by mohla mít cenovku až 3 000 $. Pro srovnání, 799 $ za Vive Pro 2 se jeví jako rozumná cena za to, co vypadá jako vynikající způsob přístupu do světa virtuální reality.