Skip to content

Evropský parlament podporuje vaše právo na opravu

12 de Červenec de 2021
GettyImages 1152598368 e680163c12844585a331c7ac3c05e002

Klíčové jídlo

  • EU přijala rezoluci o právu na opravu a dosud nepřijala žádné zákony.
  • Budoucí zákony by mohly vyžadovat skóre opravitelnosti, štítky a ukončit legální blokování nezávislých opraven.
  • Oprava vašich gadgetů se stane vaším právem.
Evropský parlament hlasoval pro podporu práva na opravu. Toto rozlišení by mělo vést k gadgetům, které lze otevřít a opravit, povinné štítky trvanlivosti a další. Místo toho, abychom museli každých pár let recyklovat naše počítače a telefony, dokážeme je opravit a upgradovat. Gadgety také přijdou se skóre opravitelnosti, výrobci mohou zpřístupnit průvodce opravami a inzerenti budou muset zálohovat veškeré nároky na udržitelnost. Ale bude to mít nějaký rozdíl? „Přijetím této zprávy vyslal Evropský parlament jasnou zprávu: harmonizovaným povinným označováním označujícím trvanlivost a řešením předčasného zastarávání na úrovni EU jsou cesta vpřed,“ uvedl zpravodaj David Cormand ve svém prohlášení.

Rozlišení, ne revoluce

Toto usnesení o opravě bylo přijato v hlasování pro 395 pro, pouze 94 proti (207 se zdrželo hlasování). Ale to není zákon. Usnesení je právě to, příslib, který předloží Evropské komisi s cílem dosáhnout celoevropských změn v zákonech. Je to také vynikající první krok a EU má historii ochrany spotřebitelů. Například zákony o roamingu znamenají, že můžete cestovat po Evropě a používat telefon, jako byste byli doma. Obecným smyslem usnesení je, aby si spotřebitelé více uvědomovali opravitelnost věcí, které kupují, a že výrobci by měli být nuceni usnadňovat opravy. Usnesení také chce bojovat proti vynucenému zastarávání, ošklivé praxi záměrného navrhování věcí tak, aby nevydržely nebo aby se snadno udržovaly.

Ale co některé příklady?

Vezměme si mobilní telefony. Stránka iFixit, která vydává průvodce opravami, a lobbuje za zákony o opravách, jako jsou ty, o kterých dnes mluvíme, také demontuje nové produkty a přiděluje jim hodnocení opravitelnosti.

Ruka držící smartphone s rozbitou obrazovkou.

Například iPhone 12 dostane prostřední 6/10. Je docela snadné vyměnit baterii nebo displej, ale pokud prasknete na zádech, budete muset odstranit vše, abyste se k tomu dostali. A to je dobré hodnocení. Microsoft Surface Duo dostane žalostné 2/10. Za to, že používáte divné šrouby, je příliš otřesený a příliš těžko odstranitelné lepidlo. Z hlediska opravitelnosti by se to mělo nazývat Surface Dud. Nebylo to tak vždy. Díky snadné opravitelnosti jsem udržel iMac 2010 v provozu dodnes. Můžete přidat další RAM pomocí šrafování; můžete vyměnit zastaralý pevný disk a optické jednotky DVD / CD a vyměnit je za disky SSD a k čištění a opravám můžete poměrně snadno přistupovat ke všemu uvnitř. Porovnejte to s nejnovějšími počítači Mac M1, ve kterých uživatel nemůže nic vyměnit ani upgradovat. Označování by mohlo znít jako chabý, neúčinný prostředek, který politici rádi zavádějí, ale pokud bude proveden správně, může to změnit. Štítky by měly obsahovat „měřič využití a jasné informace o odhadované životnosti produktu,“ uvádí se v tiskové zprávě Evropského parlamentu. Představte si, že si vyberete mezi dvěma zdánlivě identickými tiskárnami, pouze jeden má velký zelený štítek, který říká, že vydrží nejméně 10 let, a druhý slibuje dva roky.

Nezávislé opravny

„Podle nedávného průzkumu EU 77% občanů EU raději opraví svá zařízení, než je vymění,“ píše Kyle Wiens z iFixit. „79% si myslí, že by výrobci měli být ze zákona povinni usnadnit opravu digitálních zařízení nebo výměnu jejich jednotlivých dílů.“ Jedná se o dramatickou postavu, ale ne každý chce otevřít počítač, aby jej opravil, i když je to ve skutečnosti jednodušší, než by si člověk myslel. Proto se nové usnesení EU zaměřuje také na nezávislé opravny. „Harmonizované povinné označování označující trvanlivost a řešení předčasného zastarávání na úrovni EU jsou cestou vpřed.“ Usnesení například požaduje „odstranění právních překážek, které brání opravě, opětovnému prodeji a opětovnému použití.“ To by nezávislým opravnám mohlo pomoci získat vlastní průvodce opravami a zaručit jejich právo na nákup náhradních dílů. Tato poslední část je důležitá. V prosinci loňského roku společnost Nikon oznámila, že zastaví program autorizovaných oprav, který odřízne nezávislé opravny. A v roce 2012 přestala dodávat náhradní díly.

Budoucnost

Toto usnesení je jen silným vyjádřením záměru. Aktuální legislativa je plánována na rok 2021, ale i kdyby to trvalo déle, bude to vítané. Není to důležité jen pro drotáře. Použití zákona k vynucení opravy bude přínosem pro kupující, výrazně usnadní udržení provozu vašich oblíbených zařízení a bude přínosem pro samotný svět díky lepší udržitelnosti. Kdo by s tím mohl něco hádat?