Skip to content

Gallium nitrid znovu ochladil nudné nabíječky

24 de Duben de 2022
165w usb c 4 port pd gan charger wall chargers satechi 421657 1024x.jpg c5b7d9955d0849ce9b1db80f3777fcf1

Klíčové věci

  • GaN, neboli nitrid galia, umožňuje nabíječce pracovat chladněji.
  • Chladnější gadgety mohou být mnohem menší.
  • GaN umožňuje nové druhy nabíječek.

Nabíječky z nitridu galia (GaN) převzaly díky své malé velikosti brašny s miniaplikacemi a stolní počítače, ale být malé je pouze jeden z jejich triků. Zpočátku byl GaN míněn jako menší nabíječky, ale nyní se věci stávají zajímavými – téměř výhradně proto, že zařízení založená na GaN vytvářejí méně tepla než zařízení s křemíkovými součástkami. Například jedna krabice dokáže vyšťavit několik žíznivých zařízení najednou a dostáváme také zajímavé tvary, jako je Ankerova palačinková nabíječka, kterou můžete snadno nosit s sebou. Proč je GaN tak užitečný? „GaN se skládá z tranzistorů, které spínají velmi vysokou rychlostí, což umožňuje vedení elektřiny velmi vysokou rychlostí,“ řekl Lifewire e-mailem Jonathan Tian, ​​zakladatel softwarové společnosti pro správu telefonů Mobitrix. „To snižuje ztrátu energie [to heat]takže poskytuje vysoký výkon ve srovnání s jinými nabíječkami.“

GaN vs Silicon

Nitrid galia se používá od 90. let 20. století, například v LED diodách. Nedávno způsobil revoluci v nabíjecích zařízeních. Důvod je jednoduchý: křemík dosáhl svého rozměrového limitu, pokud jde o přenos tepla a elektrického přenosu. Nemůžete to dále zmenšovat, aniž by se věci příliš zahřívaly. Na druhou stranu GaN vede lépe a zůstává chladnější. To umožňuje menší nabíječky s chladnějším provozem a související položky. Nejlepší způsob, jak vidět rozdíl, je umístit silikonovou nabíječku telefonu vedle nabíječky GaN notebooku. Nabíječka GaN je stěží větší, a zatímco typická nabíječka na telefon (jako ta, která bývala dodávána v krabici s iPhonem) zvládá pouze 5 wattů, verze GaN (například Anker’s Nano II) dokáže vyčerpat 35-45 wattů. . Pokud používáte štíhlý notebook, jako je MacBook Air od společnosti Apple nebo XPS od společnosti Dell, můžete počítač milovat, ale nesnášíte objemné kostky, které s ním musíte nosit. Díky zázrakům GaN a notebookům napájeným přes USB-C můžete nyní napájet počítač z něčeho, co má velikost a jako minulé nabíječky telefonů.

Duální porty

Po zmenšení nabíječky můžete začít přemýšlet o dalším využití. Jednou z mých oblíbených je výkonná multi-nabíječka. Používám Anker’s PowerPort Atom III Slim, plochou, čtyřportovou nabíječku s jedním 45W USB portem a třemi USB A porty, které sdílejí 20W. Je ideální na cesty, protože se vejde do kapsy tašky, pouzdra na notebook nebo kalhot, ale skvěle se hodí i na suchý zip pod psacím stolem. 45 wattů nestačí na to, aby se MacBook Pro nabíjel při plném naklonění, ale nabije ho při sledování filmů a port USB-C funguje skvěle s novými kabely USB-C MagSafe. Nebo se můžete vydat jiným směrem, vzít pouzdro velikosti nabíječky na bázi křemíku a zabalit do něj některé absurdně výkonné porty. Nejnovější nabídkou Satechi je 165W nabíječka se čtyřmi porty USB-C. Maximum pro jeden port je 100W, ale čtyři gadgety můžete vesele nabíjet a používat plnou rychlostí, aniž byste se zapotili. Stojí to 120 dolarů, ale to není o moc víc než značková nabíječka notebooku a je to mnohem užitečnější.

Déle trvající

Protože nabíječky GaN běží chladněji, mohou také případně vydržet déle. „Nabíječky GaN poskytují seznam výhod prádla. Jednou z nich je, že efektivně přenášejí energii a udržují teplo na minimu,“ řekl Lifewire e-mailem Daivat Dholakia, produktový viceprezident společnosti Essenvia, která pomáhá regulovat zdravotnická zařízení. „To znamená, že nabíječky GaN fungují ještě dlouho poté, co se nabíječky, které nejsou GaN, zastaví – dokonce i ty, které byly vyrobeny rok nebo dva v minulosti. Tato delší životnost vám umožní nabíjet více zařízení a získat silnější nabití.“

Nabíjecí port Anker Gallium Nitride.

Produkty GaN zatím většinou způsobily revoluci na trhu USB nabíječek, ale mohlo by jich být více. Profitovat mohou i zařízení, která se zapojují přímo do zdi. Tato zařízení – mixážní pulty pro hudební studia, televizory, zesilovače atd. – mají vnitřní zdroje napájení, které generují teplo při přeměně ze 120- nebo 240voltového napájení na cokoliv, co potřebují ke svému provozu. Toto teplo může předčasně zestárnout ostatní komponenty, a proto tyto často používají externí napájecí kostku. GaN by mohl tyto problémy vyřešit tím, že by umožnil interní napájení s menším množstvím tepla. Nejde o nijak zvlášť vzrušující průlom ve srovnání s obrazovkami miniLED nebo novými efektními funkcemi fotoaparátu telefonu, ale GaN vylepšuje váš zážitek jemnými a důležitými způsoby – což stojí za to ocenit.