Skip to content

Hudba pozměněná umělou inteligencí by mohla uživatelům vylepšit zážitek z poslechu

13 de Duben de 2022
GettyImages 1295873782 b74b7db2aff742aab9c8457c0b702206

Klíčové věci

  • Apple získal startup, který pracuje na technologii pro „posouvání“ hudby na základě prostředí posluchače.
  • Odborníci tvrdí, že Apple jej může využít k vylepšení uživatelského zážitku ve svých hrách a aplikacích.
  • Odborníci na umělou inteligenci naznačují, že tato technologie by mohla dělat zázraky v kombinaci s daty společnosti Apple.
Umělá inteligence (AI) nemůže nahradit lidskou kreativitu při vytváření hudby od nuly, ale rozhodně může nabídnout posluchači jedinečný zážitek. Alespoň v to odborníci naznačují, že v to Apple doufal při nedávné akvizici britského startupu s názvem AI Music. Společnost pracovala na použití umělé inteligence k posunu skladeb, v podstatě k vytváření jedinečné hudby. Odborníci na AI se domnívají, že akvizice staví Apple do pozice, kdy může posouvat hranice hudby generované AI. „AI jako analytický nástroj zaznamenala hluboký úspěch s velkými daty,“ řekl Lifewire prostřednictvím LinkedIn Abhishek Choudhary, zakladatel edutech platformy AyeAI s podporou umělé inteligence. „Může však umělá inteligence dosáhnout lidských ekvivalentů kreativity a empatie? Skutečnost, že Apple investoval do startupu AI Music, ukazuje, že esoterické aplikace umělé inteligence dospívají.“

Posun hudby

AI Music pracovala na něčem, co nazývali „Infinite Music Engine“, aby automaticky upravovala skladby na základě určitých podmínek. V rozhovoru z roku 2017 generální ředitel AI Music, Siavash Mahdavi, popsal svůj motor tak, že používá AI k úpravě stávajících skladeb spíše než k vytváření hudby. Mahdavi řekl, že startup trénuje umělou inteligenci, aby nalezla nové způsoby, jak posluchači konzumovat existující hudbu tím, že najde vzory pro skladby, aby se přizpůsobily různým podmínkám, což nazýval „hudba měnící tvar“.

Barevné zvukové vlny.  Vlna zvukového signálu, hudební křivky s barevným přechodem a vektorová sada digitálního studiového ekvalizéru.  Analogový a digitální audio signál.

„Možná posloucháte písničku a ráno to může být trochu více akustická verze. Možná tu samou píseň, když ji hrajete, když se chystáte jít do tělocvičny, je to deep-house nebo drum’n’bass verze. A večer je to trochu jazzovější. Může se změnit celý žánr nebo tónina, ve které se hraje,“ vysvětlil Mahdavi. Jinými slovy, technologie by mohla automaticky vytvářet nové variace písní, které by představovaly úplně jinou hudbu. Totéž uvádí na své stránce LinkedIn: „Naším cílem je dát spotřebitelům možnost vybrat si hudbu, kterou chtějí, hladce upravit tak, aby vyhovovala jejich potřebám, nebo vytvořit dynamická řešení, která se přizpůsobí jejich publiku.“

Vylepšená zkušenost

Chris Hauk, šampion ochrany osobních údajů spotřebitelů v Pixel Privacy, sdělil Lifewire e-mailem, že Apple by mohl využít technologii AI Music v řadě svých produktů. „Pomocí technologie AI Music mohl Apple změnit hudbu uživatele při cvičení tak, aby nikdy neslyšeli dvakrát přesně stejnou věc, a přesto by se hudba přizpůsobila zahřátí, cvičení a ochlazení. Pokud by uživatel je běh, vs. chůze, aby se dostali do kroku,“ teoretizoval Hauk. „Možná si poslechnete písničku a ráno to může být trochu více akustická verze.“ Stejně tak Hauk řekl, že Apple by mohl využít technologii ve hrách k vyladění hudby na základě dění ve virtuálním prostředí, což v podstatě vylepší hratelnost tím, že každému uživateli nabídne jedinečný zážitek. Možná s trochou práce by Apple mohl dokonce rozšířit technologii, aby uživatelům pomohl vytvořit jedinečné melodické zvukové stopy bez velkého úsilí.

O úroveň výš

Haukovy návrhy jsou založeny na tom, co je v současnosti možné s technologií AI Music. Na druhou stranu odborníci na AI věří, že spolu s pokladnicí informací Apple dokáže AI Music divy. Karim Ben-Jaafar, prezident společnosti Beanworks, je jedním z těch, kteří si představují něco velkolepějšího. Prostřednictvím e-mailu řekl Lifewire, že než budeme moci ocenit obrovskou výhodu Applu prostřednictvím této akvizice, musíme nejprve pochopit, jak současná generace AI dělá svá kouzla. Vysvětlil, že současná generace umělé inteligence se učí tím, že zpracovává data, která do ní vkládají lidé, kteří je ohodnotili na základě různých parametrů, aby počítači pomohli pochopit, co je a co není skutečné, nebo má největší šanci na zapojení. Čím více lidí ověřuje data, tím chytřejší je AI. „Apple má obrovské množství dat vytvořených uživateli z téměř tří milionů aplikací, které podporuje. Díky této akvizici bude umělá inteligence společnosti Apple schopna doporučovat obsah, který si uživatelé s mnohem větší pravděpodobností užijí, a dokonce vytvářet jednoduché aplikace nebo hudbu, kterou by chtěli.“ , úplně sám!“ míní Ben-Jaafar. Choudhary uvažuje stejným způsobem. Stejně jako deep fake oživil obrázky a audio deep fakes napodobovaly hlas člověka, zajímalo ho, zda Apple bude schopen použít AI k oživení geniálních skladatelů jako Beethoven a Mozart. „Právě teď se před námi odvíjí zajímavá budoucnost,“ poznamenal Choudhary.