Skip to content

Internet vs. web: Jaký je rozdíl?

14 de Červenec de 2021
Internet vs Web 9d61e6a6920f4900a2de0c808999472a

Lidé často používají tyto výrazy Internet a web zaměnitelně, ale jedná se o dvě různé technologie. Podívali jsme se na obě technologie, abychom vám pomohli pochopit rozdíl mezi nimi. World Wide Web, nebo jednoduše web, je jednou částí internetu.

Internet

 • Globální síť sítí a počítačů.
 • Síťová infrastruktura.
 • Informace cestují prostřednictvím síťových protokolů.
 • Může přistupovat různými způsoby.

Web

 • Soubor informací přístupných prostřednictvím internetu.
 • Informace cestují primárně prostřednictvím protokolu HTTP.
 • Používá prohlížeče pro přístup k dokumentům a webovým stránkám.
 • Navigace na jiné stránky probíhá prostřednictvím hypertextových odkazů.

Internet je globální síť miliard serverů, počítačů a dalších hardwarových zařízení. Každé zařízení se může připojit k jakémukoli jinému zařízení, pokud jsou obě připojena k internetu pomocí platné adresy IP. Díky internetu je systém sdílení informací známý jako web možný. Web, což je zkratka pro World Wide Web, je jedním ze způsobů sdílení informací na internetu (další zahrnují e-mail, File Transfer Protocol (FTP) a služby rychlých zpráv). Web se skládá z miliard propojených digitálních dokumentů, které se zobrazují ve webovém prohlížeči, jako je Chrome, Safari, Microsoft Edge, Firefox a další. Představte si internet jako knihovnu. Představte si knihy, časopisy, noviny, DVD, audioknihy a další média, která obsahuje, jako webové stránky. Internet i web slouží jedinečným účelům, ale společně slouží k poskytování informací, zábavy a dalších služeb veřejnosti.

Internetové klady a zápory

Výhody

 • Síťová infrastruktura pro globální informace.
 • Poskytuje data prostřednictvím mnoha protokolů.
 • Lze použít několik protokolů pro přístup.

Nevýhody

 • Některé protokoly jsou komplikované.
 • Některé protokoly nejsou pro nováčka vhodné.

Internet je ve skutečnosti informační dálnice. Prochází různými druhy síťového provozu, včetně FTP, IRC a World Wide Web. Bez něj bychom neměli náš oblíbený a nejběžnější způsob přístupu na webové stránky. Internet se zrodil v šedesátých letech pod názvem ARPAnet. Byl to experiment americké armády s cílem najít způsoby, jak udržovat komunikaci v případě jaderného úderu. S decentralizovanou sítí by mohla být komunikace udržována, i kdyby byly části odpojeny. ARPAnet se nakonec stal civilním úsilím a propojil univerzitní sálové počítače pro akademické účely. Když se osobní počítače v 80. a 90. letech staly běžným proudem a internet byl otevřen komerčním zájmům, rostl exponenciálně. Stále více uživatelů zapojilo své počítače do rozsáhlé sítě prostřednictvím telefonického připojení a poté prostřednictvím rychlejších připojení, jako je ISDN, kabelové připojení, DSL a další technologie. Dnes se internet rozrostl ve veřejnou pavučinu vzájemně propojených zařízení a sítí. Žádný subjekt nevlastní internet a žádná vláda nemá absolutní moc nad jeho provozováním. Některá technická pravidla a jejich hardwarové a softwarové standardy jsou dohodnuty investovanými organizacemi, skupinami, podniky a dalšími. Tyto skupiny pomáhají internetu zůstat funkční a přístupný. Internet je však z velké části bezplatné a otevřené vysílací médium síťového hardwaru bez jediného vlastníka.

Klady a zápory webu

Výhody

 • Snadno použitelné grafické rozhraní.
 • Tisíce webových stránek k návštěvě.
 • Streamování videí a cloudové úložiště jsou zásadní služby webu.

Nevýhody

 • K prohlížení webu je nutné použít webový prohlížeč.
 • Mnoho stránek je naplněno reklamami.
 • Počítače se mohou nakazit z webu.

Většina spotřebitelů je obeznámena s World Wide Web a je s ním spokojená. Díky snadno použitelnému rozhraní je to nejlepší způsob, jak získat informace několika kliknutími. World Wide Web se zrodil v roce 1989. Je zajímavé, že web vytvořili výzkumní fyzici, aby mohli sdílet výsledky výzkumu s počítači ostatních. Dnes se tato myšlenka vyvinula do největší sbírky lidských znalostí v historii. Uznávaným vynálezcem World Wide Web je Tim Berners-Lee. Abyste mohli prohlížet World Wide Web a webové stránky nebo jiný obsah, který obsahuje, musíte mít přístup k internetu. Web je souhrnný název pro všechny stránky, weby, dokumenty a další média, která jsou poskytována návštěvníkům. Web se skládá z digitálních dokumentů označovaných jako webové stránky, které lze prohlížet pomocí softwaru webového prohlížeče na zařízeních, jako jsou chytré telefony, tablety a počítače. Tyto stránky obsahují mnoho typů obsahu, včetně statického obsahu, jako jsou stránky encyklopedie, ale také dynamického obsahu, jako je prodej eBay, akcie, počasí, zprávy a dopravní zprávy. Kolekce propojených webových stránek, které jsou veřejně přístupné a pod jedním názvem domény, se označuje jako web. Webové stránky jsou připojeny pomocí protokolu Hypertext Transfer Protocol (HTTP), což je kódovací jazyk, který umožňuje navštívit jakoukoli veřejnou webovou stránku. Kliknutím na hypertextový odkaz nebo zadáním Uniform Resource Locator (URL) použije prohlížeč tuto jedinečnou adresu k vyhledání a přístupu na webovou stránku. Vyhledávače jako Google usnadňují filtrování miliard webových stránek, které se nyní nacházejí na webu, a to vyhledáním článků, videí a dalších médií, která chcete najít, na základě vašich vyhledávacích kritérií.

Závěrečný verdikt: Bez internetu nemůžete mít web

Jednoduchý a jednoduchý internet umožňuje přístup k síti WWW. Bez něj nemáme žádný přístup k tisícům webových stránek. Pro většinu online potřeb je však nejsnazší použití webu. Každá slouží důležitému účelu.