Klíčové věci
- Africký národ Zanzibar by mohl brzy získat internetové pokrytí díky nové síti balónů.
- Dvě třetiny dětí ve školním věku na světě nemají doma přístup k internetu.
- Pro pokrytí internetem ve vzdálených oblastech jsou zapotřebí balóny, protože stávající modely nasazení jsou příliš časově náročné a drahé.
Nejnovější způsob, jak dostat internet do nedostatečně obsluhovaných oblastí, by mohl být balón. Altaeros spouští internetovou síť využívající aerostaty, balóny připomínající vzducholodě, o kterých tvrdí, že budou poskytovat téměř úplné pokrytí celého Zanzibaru. Společnost Alphabet (mateřská společnost Googlu) nedávno předložila jinou snahu o využití balónků pro internet. Odborníci ale tvrdí, že nejnovější úsilí by mohlo uspět tam, kde Google selhal. „[Alphabet’s] Projekt podle mého názoru nezohlednil skutečnost, že v některých venkovských oblastech jsou celé čtvereční míle s nulovým obyvatelstvem,“ řekl Mark Rapley, generální ředitel poskytovatele internetových služeb KWIC Internet v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. „Proč utrácet peníze pokrytí místa s vysoce kvalitním přístupem, když nikdo pravděpodobně nebude potřebovat přístup na toto místo.“
Dostat se výš
Aerostaty SuperTower společnosti Altaeros jsou připoutané vzducholodě s heliem, které jsou připojeny k základně pomocí napájecích a optických kabelů; mohou nést užitečné zatížení 660 lb a výkon ve výšce 1 000 stop. Společnost tvrdí, že během první poloviny roku bude mít k dispozici 120 internetových stránek, včetně prvního startu balónu. Aerostatový systém se skládá z heliem naplněného obalu a stabilizačních žeber. Každý balón je připojen k pohyblivé kotvicí plošině s vestavěným softwarem, který upravuje polohu balónu v závislosti na povětrnostních podmínkách. „Jsme na cestě, abychom přinesli moderní infrastrukturu miliardám neobsluhovaných a nedostatečně obsluhovaných lidí po celém světě,“ uvedl generální ředitel Altaeros Ben Glass v tiskové zprávě. Rapley uvedl, že pro pokrytí internetem ve vzdálených oblastech jsou potřebná nová řešení, jako jsou aerostaty, protože stávající modely nasazení jsou příliš časově a kapitálově náročné na to, aby poskytly životaschopné řešení naléhavé potřeby vylepšené vzdálené konektivity. „Pokrytí venkovského internetu, vždy důležitý problém, se stalo stále důležitějším, když začala pandemie COVID-19,“ dodal. „Typický model víceletého plánu/povolení/vývoje/nasazení/instalace stávající telekomunikační výstavby prostě není životaschopný – nemluvě o tom, že typický model telekomunikační výstavby funguje pouze tehdy, když je na relativně malém území spousta obsluhovatelných adres. , což není případ většiny venkovských prostředí.“ Starší architektury (4G a nižší), a nyní dokonce i sítě 5G, tradičně vyžadovaly značné množství infrastruktury k zavedení, včetně sítě vysoce výkonných věží, základnových stanic a také optických připojení zpět k regionálním a hlavním datovým centrům. Steve Carlini, viceprezident pro inovace a datové centrum společnosti Schneider Electric, řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. Internetové pokrytí venkova, vždy důležité téma, se stalo stále důležitějším, když začala pandemie COVID-19. „Ve vysoce obydlených oblastech je obvykle až pět dopravců, kteří sdílejí rozdělení nákladů na vybavení pro každou věž,“ dodal. „Méně obydlené oblasti mohou mít pouze jednoho dopravce, což z velké části způsobilo, že rozšíření architektury do vzdálených oblastí je cenově nedostupné.“
Balónky na záchranu
Existuje zoufalá potřeba nových internetových řešení pro vzdálené oblasti. Například podle UNICEF dvě třetiny dětí ve školním věku na světě nemají doma přístup k internetu. „To, že tolik dětí a mladých lidí nemá doma internet, je víc než digitální propast – je to digitální kaňon,“ uvedla Henrietta Fore, výkonná ředitelka UNICEF v tiskové zprávě. „Nedostatek konektivity neomezuje pouze možnosti připojení dětí a mladých lidí online. Brání jim v soutěži v moderní ekonomice. Izoluje je od světa. A v případě uzavření škol, jaké v současnosti zažívají miliony kvůli COVID-19 jim to způsobuje ztrátu vzdělání.“ Odlehlé a venkovské oblasti nebyly pro poskytovatele internetových služeb ekonomicky atraktivní, řekl Jay Akin, generální ředitel Mushroom Networks, síťové společnosti, Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Pro oblast podobné velikosti můžete mít stovky nebo někdy dokonce tisíce více zákazníků za stejnou částku investic do infrastruktury. Jako příklad porovnejte Manhattan s podobně velkým malým středozápadním městečkem,“ dodal. „Ten druhý bude mít 1 % obyvatel Manhattanu, i když počáteční investice do infrastruktury mohou být podobné.“
Balonová internetová služba však stále čelí výzvám. Vzducholodě mohou zůstat ve vzduchu jen asi 14 dní a pak je třeba je znovu naplnit heliem, poznamenal Carlini. Dalším zřejmým potenciálním problémem je počasí, zvláště když vzducholodě musí být uzemněny. „Jsou klasifikovány jako netuhé vzducholodě, a přestože jsou bez posádky, silný vítr by mohl způsobit vážné škody a vytlačit je ze vzduchu,“ dodal. „Nejen to, ale nepříznivé počasí jsou často časy, kdy je konektivita nejdůležitější.“