Skip to content

Jak aplikace pro spolujízdu pohánějí dopravní zácpy

6 de Červenec de 2021
GettyImages 686727119 cd4bb2e8ee634ce087a949ea4f1bb3da

Klíčové jídlo

  • Nedávná studie ukazuje, jak služby spolujízdy jako Uber a Lyft přispívají k dopravní zácpě.
  • Města s přístupem aplikace spolujízdy měla v důsledku tohoto typu dopravy delší dopravní zácpy.
  • Odborníci říkají, že způsoby, jak zmírnit dopravní zácpy, zahrnují elektrické skútry a přimět města, aby přidaly další cyklostezky, aby podpořily další způsoby dopravy.
Aplikace spolujízdy jako Uber a Lyft mají poskytovat jednodušší a rychlejší dopravní prostředek, ale nová studie odhaluje, že způsobují větší dopravní zácpy. Technologie podporující aplikace spolujízdy poskytuje jízdy na vyžádání tím, že přiřadí řidiče k jezdci a zavede je přesně tam, kam potřebují. Místo řešení dopravních problémů v USA však studie ukazuje, jak je Uber a Lyft jen dále komplikují. Odborníci tvrdí, že studie by nás měla přimět přehodnotit, jak se dostáváme z bodu A do bodu B. “Jak naznačuje studie, úkol najít ideální formy sdílené mobility k dosažení cíle udržitelné městské dopravy bude v období po pandemická éra, “napsal Alex Miller, viceprezident pro marketing ve společnosti Uphail, v e-mailu pro Lifewire.

Co studie zjistila

S názvem „Dopady dopravních sítí na městskou mobilitu“ se studie zabývá údaji o přetížení ve městech v USA, která měla dostupnost Uber a Lyft. Studie zjistila, že dopravní zácpy ve 44 městech se službami spolujízdy se zvýšily o téměř 1%, zatímco doba dopravní zácpy vzrostla o 4,5%.

Někdo nastupuje do spolujezdce.

Rovněž zjistil pokles počtu cestujících ve veřejné dopravě o 8,9% v 174 metropolitních oblastech kvůli dostupnosti spolujízd. Přístup na dálku na vyžádání navíc odrazoval lidi od používání jiných druhů dopravy, jako je chůze, veřejná doprava nebo jízda na kole. „Zatímco matematické modely v předchozích studiích ukázaly, že potenciální přínos sdílené mobility na vyžádání může být obrovský, naše studie naznačuje, že převedení tohoto potenciálu do skutečných zisků je v reálném světě mnohem komplikovanější,“ Jinhua Zhao, hlavní řešitel SMART FM a docent na katedře urbanistických studií a plánování MIT, uvedl v tiskové zprávě. Odborníci říkají, že z různých faktorů je spolujízda induktorem dopravní zácpy. Zaprvé, „dopravní zácpa“ nebo míle, když je řidič spolujezdce sám v autě mezi vysazením cestujícího a vyzvednutím, přispívá k provozu. Studie zjistila, že najeté kilometry představují 40,8% z celkového počtu ujetých kilometrů řidičů. Další důvody lze připsat změně zvyků jezdců v důsledku pandemie. „Svatým grálem pro jízdu na koni je maximalizace efektivního využití vozidla, což znamená co nejefektivnější shromažďování nebo sdílení jízd a co největší naplnění všech sedadel,“ řekl Miller. „Když vezmeme v úvahu naše dopravní systémy jako celek, tyto [rideshare companies] jsou ve skvělé pozici, aby pomohli urychlit jízdu na kole a přepravu v našich městech. „“ Od pandemie byly společné jízdy zakázány společností Uber, Lyft a dalšími poskytovateli, což dále zhoršuje tento problém. “

Řešení zahlcení spolujízdou

Odborníci tvrdí, že města by měla přemýšlet o zlepšení dopravní infrastruktury podporou více sdílených jízd, přidáním programů e-skútrů a zvýšením jízdních pruhů pro cyklisty. „[The answer is] přidělit více zdrojů na infrastrukturu veřejné dopravy a bikeshares, jako je přidání dalších cyklistických stezek, uzlů pro sdílení jízdních kol, autobusových pruhů a dalších pobídek k využívání dopravy, „řekl Miller. Jiní se chtějí zabývat tím, jak by emise spolujízdou mohla přispívat do životního prostředí. navrhuje požadovat, aby Uber a Lyft byly plně elektrické do roku 2030. Přechod na elektrický pohon je další schůdnou alternativou pro služby spolujízdy pro problémy s přetížením i emisemi, konkrétně s elektrickými skútry. „Jsem přesvědčen, že zde mohou elektrické skútry nabídnout skvělé řešení, nebo přinejmenším smysluplně přispějte k celkovému řešení, “napsal Matt Trajkovski, zakladatel EScooterNerds, v e-mailu pro Lifewire.

Detailní záběr na někoho, kdo se drží řídítek elektrického skútru.

„[Electric scooters] jsou malé a snadno se v nich orientuje, nezabírají příliš mnoho místa na ulici a jako takové jsou nejen imunní vůči dopravní zácpě, ale také pomáhají je snižovat (každý člověk na skútru je o jednu osobu méně auto). „I Uber a Lyft vidí hodnotu v elektrických skútrech a každá technologická společnost nyní nebo v minulosti měla program elektronických skútrů v mnoha velkých městech po celé zemi. Přestože dopravní infrastruktura obvykle spadá na obce, aby zjistila , jiní si myslí, že Lyft a Uber by měli převzít větší odpovědnost za řešení problémů, které způsobují. „Společnosti jako Uber a Lyft mají silné technologické platformy, obrovské reklamní rozpočty a spokojené uživatelské základny,“ Jorge Barrios, spolupracovník dopravního inženýra ve společnosti Kittelson & Associates, napsal v e-mailu společnosti Lifewire. „Když vezmeme v úvahu naše dopravní systémy jako celek, tyto [rideshare companies] jsou ve skvělé pozici, aby nám pomohly s prosazováním cyklistiky a dopravy v našich městech. “