Skip to content

Jak bezpečně stahovat a instalovat software

17 de Červen de 2021
download key hamza tarkkol e plus getty images 56a6fa263df78cf772913c98

Doporučujeme mnoho softwaru zde na Lifewire, softwaru, který dělá vše od obnovení souborů až po odstranění spywaru. Tento software samozřejmě není pod naší kontrolou a některé z nich jsou zdarma, a proto jsou přístupnější závadám nebo malwaru. Vyvinuli jsme několik solidních nápadů, jak získat softwarová doporučení, jak se vyhnout problémům i při legitimním stahování a další způsoby, jak udržet počítač v bezpečí. Zatímco některé z toho, o čem zde mluvíme, se týkají stahování programů, doporučujeme si všimnout, že doporučení jsou velmi obecná a platí pro veškerý software, který si můžete stáhnout a nainstalovat z libovolného webu.

Vyhněte se nevyžádaným odkazům

Pokud se vám něco nezdá v pořádku, důvěřujte svým vnitřnostem – pravděpodobně to není správné. Nejúčinnější a nejjednodušší věcí, jak se vyhnout malwaru a adwaru, je vyhnout se stahování jakéhokoli softwarového programu nebo aplikace z nevyžádaného odkazu. Nestahujte nic, na co jste dostali odkaz prostřednictvím e-mailu, textové zprávy nebo jiné osobní zprávy – pokud tak neučiníte zcela důvěřovat zdroji. Spouštění antivirového programu a jeho aktualizace je důležité, pokud stahujete software. Nápovědu najdete v části Jak vyhledávat viry a další malware, pokud jste v této oblasti noví nebo si myslíte, že byste mohli mít virus.

Používejte vybrané seznamy softwaru

Jedním z nejlepších způsobů, jak zajistit, že si vyberete legitimní a dobře vyrobený software, je dodržování doporučení ze seznamů vybraných kurátorů. Hodnocené a zkontrolované seznamy softwarových programů vám ušetří veškerá složitá prověrka, kterou byste jinak museli dělat sami. Jinými slovy, někdo za vás již tvrdou práci odvedl a zjistili, které programy jsou nejlepší. Využijte tuto bezplatnou znalost a vyhněte se tomu, abyste sami byli morče. Tady jsou některé z našich populárnějších seznamů softwaru, pokud máte zájem:

  • Bezplatné programy pro aktualizaci softwaru
  • Software pro obnovu dat zdarma
  • Software pro vzdálený přístup zdarma
  • Zdarma programy a služby převaděče souborů

I když jsme udělali vše, co bylo v našich silách, abychom někdy odkazovali na nejlepší zdroj doporučeného softwaru nejlepší není objektivně dobrý. Někdy se ocitneme ve snaze vybrat si z 10 špatných možností to nejhorší místo, kam vás můžeme propojit. To platí zejména pro freewarový software. V těchto situacích většina problémů, se kterými se setkáte na stránkách pro stahování softwaru, na které odkazujeme, zahrnuje zabalené programy instalátory a správci stahování, matoucí stažení reklamy a dodávaný adware. V následujících několika částech níže se hovoří o těchto nebezpečích a dalších věcech a také o opravdu snadných způsobech, jak se jim můžete vyhnout.

Znát podmínky: Freeware, Zkušební verze a další

Stáhli jste si někdy program, o kterém jste si mysleli, že je bezplatný, a poté, co jste jej chvíli používali, se vám zobrazilo varování nebo nějaká jiná zpráva s výzvou k pokračování platby? Za předpokladu, že jste do stahování nebyli podvedeni, jste si stáhli špatnou verzi, zejména pokud bylo k dispozici několik různých možností stahování, nebo se mýlily náklady na program. Téměř všichni vývojáři softwaru používají ke klasifikaci svého softwaru tyto tři kategorie:

  • Freeware: Program je zcela zdarma k použití, jak je popsáno.
  • Zkušební verze: Program je možné používat po určitou dobu nebo pro určitý počet použití a poté bude nutné jej zaplatit. Toto se také někdy nazývá shareware nebo prostě zkušební software.
  • Komerční: Program není vůbec zdarma a musíte jej zaplatit, než jej budete moci používat. Dokonce i většina komerčních programů dnes poskytuje časově omezené zkušební verze, než požádá o platbu, takže toto označení vidíme méně často.

Stažení zdarma ≠ Software zdarma

Jen proto, že něco je Stažení zdarma neznamená, že software je zdarma k použití. Někteří výrobci softwaru záměrně pletou návštěvníky s tímto trikem na svých stránkách ke stažení. Používají „bezplatné stahování“ ve všech nadpisech stránek, na všech stránkách s popisem softwaru a poté obvykle kliknete na velké tlačítko STÁHNOUT ZDARMA a zahájíte stahování. Samozřejmě, stahování proces je zdarma! Tento software však za použití vyžaduje platbu, někdy hned, ale často po krátké době používání. Někteří tvůrci softwaru se zapojují do těchto shenaniganů a doufají, že zvýší příjmy od lidí, kteří si mysleli, že stahují a používají bezplatný software, a pak vidí jen malou možnost, než zaplatit. Je to neetické a nekontrolovatelný problém mezi méně kvalitními softwarovými programy. Než si tedy stáhnete něco, co je označeno jako „zdarma“ nebo jako „zdarma ke stažení“, zkontrolujte, zda popis programu jasně uvádí, že je to freeware nebo zcela zdarma k použití.

Nenechte se oklamat reklamami typu „Stažení“

Mezi nejúspěšnější reklamy patří ty, které přimějí čtenáře stránky přesvědčit se, že reklama ve skutečnosti není reklamou, ale něčím užitečným na tomto webu. Tyto druhy reklam se zobrazují často na stránkách pro stahování softwaru, které se jeví jako obří tlačítka pro stahování. I když se tato velká tlačítka mohou zdát jako to, co musíte kliknout, abyste si stáhli software, který sledujete, nejsou. Ještě horší je, že tyto reklamy na stahování nechodí na neškodné webové stránky – obvykle jdou na stránku s malwarem, kde si opravdu něco stáhnete, jen ne něco myslela sis, že dostáváš Skutečná tlačítka ke stažení bývají menší a umístěná blíže k názvu souboru ke stažení, číslu verze a datu poslední aktualizace. Ne všechny stránky pro stahování softwaru mají také tlačítka pro stahování – mnohé jsou pouze odkazy.

Vyhněte se instalátorům a správcům stahování

Stránky se stahováním softwaru na plný úvazek, jako Download.cnet.com a Softpedie, obvykle hostují programy tvůrců softwaru zdarma. Jedním ze způsobů, jak tyto weby pro stahování jsou jejich peníze spočívají v zobrazování reklam na jejich stránkách. Dalším stále častějším způsobem, jak vydělat peníze, je zabalení stahovaných souborů, které slouží uvnitř programu zvaného an instalátor, nebo méně často uvnitř a správce stahování. Tyto programy jsou často označovány jako ŠTĚŇATA – potenciálně nežádoucí programy – a nemají nic společného s programem, který se pokoušíte stáhnout a nainstalovat. Stránka pro stahování vydělává peníze od tvůrců těchto programů tím, že je zahrnuje do programu, po kterém jste šli. Za předpokladu, že nemůžete najít odkaz na stažení neinstalujícího softwaru pro požadovaný software, můžete balíček kdykoli nainstalovat, přičemž buďte opatrní, s čím během instalace souhlasíte:

Vyberte možnost „Vlastní instalace“ a odmítněte další software

Pokud se vám nelíbí náhodné panely nástrojů prohlížeče, automaticky se mění vaše domovská stránka, předplatné bezplatného softwaru, který nikdy nepoužíváte, a podobné věci, pak si pečlivě přečtěte každou obrazovku v průvodci instalací a odmítněte vše, co vás nezajímá. Největší tip, který zde máme, je zvolit Vlastní instalace pokud máte možnost. Díky této možnosti je instalační proces o něco delší s několika dalšími obrazovkami, které přidává, ale je téměř vždy tam, kde jsou skryté možnosti „neinstalovat toto“. Jedním ze způsobů, jak se vyhnout všem těmto problémům s instalací, je zvolit přenosný software místo instalovatelný software, pokud je k dispozici. Mnoho tvůrců softwaru vytváří verze svých programů, které běží, aniž by bylo nutné je vůbec instalovat.

Pokročilé tipy: Zkontrolujte integritu souborů a použijte online antivirový skener

Pokud jste více než jen začínajícím uživatelem počítače, přijdou vám na mysl další dvě věci, které by vám měly pomoci zmírnit jakékoli obavy ohledně toho, co stahujete a instalujete.

Než si soubor stáhnete, vyhledejte v něm malware

Pokud máte obavy, že program, který chcete stáhnout, může být infikován malwarem, nemusíte si jej ani stahovat a skenovat sami, což může být trochu riskantní. Bezplatná online služba na vyhledávání virů, jako je VirusTotal, soubor stáhne do jejich servery, prohledejte jej na přítomnost malwaru pomocí všech hlavních antivirových programů a poté podejte zprávu o svých zjištěních.

Ověřte integritu staženého souboru

Některé webové stránky poskytují při stahování něco, čemu se říká hodnota kontrolního součtu. Bude to vypadat jako dlouhý řetězec písmen a čísel. Po stažení použijte a kalkulačka kontrolního součtu produkovat to, co je snad přesná shoda s hodnotou kontrolního součtu uvedenou při stahování. Další informace najdete v článku Jak ověřit integritu souborů ve Windows pomocí FCIV.

Které weby ke stažení jsou nejlepší?

Stránka vývojáře je obecně nejbezpečnější sázkou na stahování softwaru, ale ne vždy hostuje své vlastní programy. Pokud jde o weby pro stahování, vyhýbáme se následujícímu, když můžeme, protože mají tendenci zahrnovat instalační programy:

  • Download.com [www.download.com]
  • BrotherSoft [www.brothersoft.com]
  • Softonic [www.softonic.com]
  • Freewarové soubory [www.freewarefiles.com]
  • FileHippo.com [www.filehippo.com]
  • SourceForge [www.sourceforge.com]

I když tyto weby ke stažení nemusí být stoprocentně prosté záludných správců stahování a instalačních programů, zřídka se je někdy setkáme:

  • LO4D.com [www.lo4d.com]
  • MajorGeeks [www.majorgeeks.com]
  • TechSpot [www.techspot.com/downloads]
  • Softpedie [www.softpedia.com]
  • SnapFiles [www.snapfiles.com]
  • FileForum [fileforum.com]
  • Uptodown [uptodown.com]
  • FileHorse [filehorse.com]