Skip to content

Jak by Metaverse mohl zhoršit digitální propast

10 de Červen de 2023
Jak by Metaverse mohl zhorsit digitalni propast

Klíčové věci

  • Společnosti spěchají, aby se dostaly do rozjetého vlaku metaverze.
  • Zažití metaverze však vyžaduje technologii, která není dostupná všem.
  • Odborníci varují, že by to mohlo zabránit velké části populace dostat se do metaverze, což by dále rozšířilo digitální propast.

Metaverze zaujala každého, ale navzdory slibům, že nás sblíží, digitální experti věří, že by mohla dále oddělit majetné od nemajetných. Společnosti všude spěchají, aby získaly kousek metaverze, od té doby, co Mark Zuckerberg oznámil plány využít sílu své oblíbené sociální sítě Facebook k přeměně konceptu ve skutečnost. Odborníci na digitální a sociální začleňování však ve všech těch buzeracích naznačují, že společnosti ztrácejí ze zřetele skutečnost, že k tomu, aby se toho mohli stát součástí, potřebují přístup k nějakému velmi specifickému vybavení a spolehlivé připojení k internetu, což obojí není. přístupné všem. „Pokud je metaverzí Divoký divoký západ, v ideálním případě chcete toho nejlepšího koně a sedlo, jaké si můžete dovolit,“ vysvětlil to Aron Solomon, hlavní právní analytik digitální marketingové agentury Esquire Digital, Lifewire e-mailem.

Zhoršování Divide

Termín Metaverse zavedl americký autor Neal Stephenson v roce 1992 ve svém populárním sci-fi románu. Sněhová havárie jako pohlcující virtuální realita, kde účastníci interagovali prostřednictvím 3D avatarů. Mark Zuckerberg je tak okouzlen konceptem metaverze, že v říjnu 2021 změnil název své společnosti na Meta, aby lépe odrážel ambice společnosti terraformovat nové prostředí virtuální reality, když již přislíbil 50 milionů dolarů na jeho uvedení do života. Meta v podstatě chápe metaverse jako virtuální prostor, kde mohou uživatelé pracovat a socializovat se s ostatními lidmi, aniž by sdíleli stejný fyzický prostor. Aby tak učinili, Meta očekává, že uživatelé metaverse se budou spoléhat na pohlcující náhlavní soupravy pro virtuální realitu (VR), brýle pro rozšířenou realitu (AR) nebo kombinaci těchto dvou nositelných zařízení. Zde má nohu ve hře a je jedním z předních výrobců hardwaru pro VR se svou řadou headsetů Oculus. Zatímco nadšení společnosti Meta je chvályhodné, z hlediska přístupu se však odborníci domnívají, že pokusy společnosti vybudovat metaverse by mohly zhoršit digitální nerovnost vytvořením ještě větší bariéry pro lidi, kteří by již mohli být digitálně vyloučeni. Dr. Linda Kaye, specialistka na kyberpsychologii na Edge Hill University, v interakci s Lifewire prostřednictvím e-mailu vysvětlila, že „digitální propast“, jak jej většina lidí chápe, do značné míry souvisí se stávajícími společenskými nerovnostmi. Oblast výzkumu Dr. Kaye se konkrétně zabývá zkoumáním toho, jak může online prostředí podporovat sociální začlenění a pohodu. Dodává, že pandemie Covid dále osvětlila rozšířené digitální nerovnosti, zejména pokud jde o získání vhodného hardwaru a také připojení k internetu na podporu vzdáleného přístupu k práci a službám. Zavedení metaverze jen pomůže toto rozdělení dále zveličit. Dr. Kaye tvrdí, že během pandemie někteří lidé neměli ani dostatečné internetové připojení, aby mohli uskutečnit videohovor, což je podle ní skutečnost, která je vždy vyřadí z metaverze.

Dva lidé používající VR headsety v kancelářském prostředí.

„S návrhem metaverze, která by vyžadovala specifický hardware a také stabilní a vysokorychlostní připojení, je možné, že to způsobí ještě větší problémy s přístupem pro ty, kteří jsou v současnosti vyloučeni,“ řekl Dr. Kaye.

Virtuální vyloučení

Solomon souhlasí, ale ještě předtím poukázal na to, že existuje hranice mezi tím, co lidé „potřebují“ pro přístup k minimálním funkcím metaverze, a tím, co budou chtít, pokud to myslí vážně. „Můžete použít dobrý smartphone a aplikaci, abyste získali představu o tom, jaká může být metaverse,“ řekl Solomon. „Ale ano, pro optimální metaverse si možná budete chtít pořídit AR chytré brýle, VR headset a nejlepší a nejnovější smartphone/notebook/tablet/desktop, jaký si můžete dovolit.“ I když však souhlasí s tím, že zavedení metaverze v některých ohledech rozšíří digitální propast mezi technologickými majetnými a nemajetnými, nechává oči sklopené před „příběhy úspěchů lidí z druhé skupiny, kteří nacházejí způsoby, jak zpeněžit metaverze a staňte se prvním.“