Skip to content

Jak fungují aplikace pro sledování kontaktů

1 de Srpen de 2021
001 how contact tracing apps work 4846450 fcbaf0accb7744eca52b7b56fdb4236c

Soukromé společnosti spolupracují s vládními agenturami na vývoji mobilních aplikací pro sledování šíření infekčních chorob, jako je koronavirus. Přečtěte si o tom, jak fungují aplikace pro sledování kontaktů a co se stane, pokud jste byli odhaleni.

Co jsou aplikace pro sledování mobilních kontaktů?

Sledování kontaktů se týká procesu identifikace lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženou osobou. Úředníci v oblasti veřejného zdraví tradičně vedli individuální rozhovory s nakaženými osobami s cílem sledovat a omezit šíření přenosných nemocí, jako jsou spalničky a E. coli. Protože mnoho lidí si nemůže vzpomenout nebo si nepřeje prozradit každého, s kým byli v kontaktu během týdnů před pozitivním testováním, informace shromážděné z těchto rozhovorů nezachytí všechny potenciální expozice.

Protože téměř každý nyní nosí smartphone, mobilní aplikace pro sledování kontaktů umožňují zaznamenávat pohyby milionů lidí současně. Takové aplikace při sledování kontaktů spoléhají na Bluetooth. Když si stáhnete a spustíte aplikaci pro sledování kontaktů, bude váš smartphone vysílat signály Bluetooth krátkého dosahu, které se nazývají „cvrlikání“, a komunikovat s ostatními zařízeními, na kterých je aplikace spuštěna. Pokud je uživatel pozitivně testován, může upozornit všechny ostatní uživatele, kteří byli v kontaktu s.

Co se stane, když jste byli odhaleni?

Když uživatel aplikaci sdělí, že byl testován pozitivně, všichni ostatní uživatelé, kteří byli v dosahu Bluetooth od této osoby, obdrží oznámení, že byli odhaleni. Zpráva bude obsahovat informace o tom, jaké kroky by měly podniknout pro vlastní karanténu a pro testování.

Co dělat, pokud máte pozitivní výsledek testu

Pokud testujete pozitivně na určité infekce, jako je nový koronavirus COVID-19, úředník pro veřejné zdraví vám položí otázky o tom, kde jste byli a s kým jste byli v kontaktu od doby, kdy jste se nakazili. Pokud používáte aplikaci pro sledování kontaktů, můžete také dát ostatním uživatelům vědět, že jste byli pozitivně testováni, a nahrát data Bluetooth uložená v telefonu. Nebudou sdíleny žádné identifikační údaje o vás; ostatním uživatelům bude řečeno pouze to, že byli odhaleni.

Jaké jsou obavy z ochrany soukromí aplikací pro sledování smluv?

Vzhledem k tomu, že vlády mají pravomoc sledovat šíření infekčních nemocí, mohou mít možnost legálně přimět společnosti, aby jim poskytly údaje, které shromažďují, což vyvolává obavy z občanských práv a soukromí ohledně aplikací pro sledování kontaktů. I když je individuální používání aplikací pro sledování kontaktů dobrovolné, vlády by mohly vyžadovat, aby firmy na zařízení sledovaly pohyby zákazníků a zaměstnanců, aby na zařízení spustily aplikace pro sledování kontaktů. Existují také obavy z kybernetické bezpečnosti, protože informace uložené ve veřejných databázích mohou být napadeny hackery, což potenciálně odhalí citlivé zdravotní informace, které jsou chráněny zákonem. Navíc vždy existuje obava, že společnosti prodají shromážděná data inzerentům třetích stran. Použití aplikací pro sledování kontaktů ve spojení s aplikacemi pro ochranu osobních údajů pro Android a iPhone může pomoci zajistit zabezpečení vašich osobních údajů.

Jak jsou regulovány aplikace pro sledování kontaktů?

Země používají různé přístupy k regulaci aplikací pro sledování kontaktů. V USA Apple a Google spolupracovali s vládními experty na kybernetickou bezpečnost na vývoji protokolů ochrany osobních údajů pro zařízení Android a iOS. Tyto protokoly jsou považovány za „decentralizované“, protože všechna data aplikací jsou uložena přímo v telefonu uživatele. Informace o uživateli se do veřejné databáze nahrají, pouze pokud se je uživatel rozhodne sdílet. Některé vlády, včetně Velké Británie a Francie, se místo toho rozhodly vyvinout vlastní aplikace pro sledování kontaktů. Tento přístup je považován za „centralizovaný“, protože všechna uživatelská data jsou shromažďována ve vládní databázi. Tímto způsobem, když je někdo pozitivně testován, mohou úředníci veřejného zdraví okamžitě vysledovat jejich nedávné kontakty.

Omezení aplikací pro sledování kontaktů

Aplikace pro sledování kontaktů mohou účinně zpomalit šíření infekcí pouze tehdy, pokud je lidé používají a udržují je neustále v provozu. Vzhledem k tomu, že aplikace pro sledování kontaktů vyžadují neustálé používání baterie telefonu a funkcí Bluetooth, mohly by interferovat s jinými aplikacemi a procesy.