Skip to content

Jak Google Earth ilustruje změnu klimatu

7 de Červenec de 2021
GettyImages 1210559091 637112030c97473da5e9751be1d99c46

Klíčové jídlo

  • Časosběrné fotografie aplikace Google Earth pojednávají o tom, jak změna klimatu ovlivnila Zemi téměř čtyři desetiletí.
  • Časosběrné fotografie ukazují drastické změny v zemské krajině a zároveň si všímají potenciálu zlepšení s jistými ochranářskými snahami.
  • Odborníci tvrdí, že tyto fotografické důkazy o změně klimatu jsou pro lidi dostupnějším způsobem, jak porozumět problémům planety.
Google Earth vám umožní vidět, jak změna klimatu ovlivňuje planetu, pomocí nových interaktivních časosběrných fotografií. Právě včas na Den Země dávají časosběrné fotografie nahlédnout do extrémních změn prostředí během téměř čtyř desetiletí. Odborníci doufají, že obrázky ovlivní lidi tím, že jim z první ruky ukáží skutečné výzvy, kterým planeta čelí, pokud budou lidé společně pokračovat v této cestě. „[This project] má pravomoc utvářet veřejné chápání toho, co je v sázce, když mluvíme o změně klimatu, „řekl Dr. Zeke Baker, odborný asistent sociologie na Sonoma State University, telefonicky pro Lifewire.“ Je to pravděpodobně působivý projekt pouze technologická společnost, jako je Google, se mohla rozjet. “

Vědecká stránka

Tento projekt je partnerstvím spolupráce mezi společností Google a laboratoří CREATE na Carnegie Mellon University. Časosběrná sekvence se skládá z 24 milionů satelitních fotografií z posledních 37 let, zkompilovaných do interaktivního 4D zážitku.

Pouštní podlaha, suchá a prasklá.  (Clark Dry Lake, Anza Borrego Desert State Park v Kalifornii, USA)

Google uvedl, že měnící se fotografie odhalily pět témat změny klimatu: změny lesů, růst měst, teploty oteplování, zdroje energie a přírodní krásy světa. Google Earth vám umožní dále prozkoumat tato témata s konkrétními příklady fotografií a prohlídkou každého tématu s průvodcem, abyste lépe porozuměli jeho dopadu. Baker uvedl, že i když jsou fotografie působivé, způsob, jakým je Google prezentuje, pomáhá lidem propojit skutečné problémy se změnou klimatu. „Jejich rámce kolem toho jsou skvělé, pokud to nejen zveřejňují. Spojují to s problematikou změny klimatu tím, že ji koordinují do různých aktuálních oblastí, a zároveň zdůrazňují způsoby, jak můžete vidět jak by to mohlo být jinak, “řekl Baker. Baker řekl, že jasně vidíte rozdíl na fotografiích, kde došlo k ochranářským snahám, ve srovnání s oblastmi, kde tam nebyly. Přestože fotografie končí v roce 2021, Baker uvedl, že je snadné předpokládat, jaká budoucnost naší planety nás čeká. „Na tomto druhu dat se liší to, že je … mnohem přístupnější pro lidi a vůbec se nemusí spoléhat na fyziku nebo vědu.“ „Často slyšíme, že máme 12 let na to, abychom změnili energetický systém, nebo že do roku 2030 můžeme čelit bodu zlomu změny klimatu,“ řekl. „S takovým rámcováním budoucnosti může být pro lidi obtížné zápasit, zatímco pokud se díváte na snímky, je snazší tuto trajektorii vidět.“

Zpřístupnění důkazů

Navzdory důkazům, jako je tento projekt, stále probíhá debata o změně klimatu a souvisejících informacích. „Všechny druhy filtrů – politika, vzdělávání, spotřeba médií – se zabývají tím, jak lidé tráví a interpretují informace o klimatu a jak reagují na pozornost médií, která spojuje extrémní události se změnou klimatu,“ řekl Baker. Důkazy o změně klimatu, které veřejnost obvykle získává, jsou zpravodajské články nebo statistiky. Baker přesto uvedl, že fotografické důkazy, jako je Google Earth, mohou být úspěšnější při skutečném zobrazování toho, co se děje. „To, co se u tohoto druhu dat liší, je to, že to není totéž jako s údaji o klimatických vědách, které je opravdu těžké představit veřejnému publiku,“ řekl. „Je mnohem přístupnější lidem a vůbec se nemusí spoléhat na fyziku nebo vědu.“ Cody Nehiba, odborná asistentka výzkumu na Centru energetických studií na Louisianské státní univerzitě, dodala, že tyto fotografie mohou významně ovlivnit lidi, kteří si je prohlížejí, zejména pokud na těchto místech skutečně byli.

„Vidět dopady změny klimatu na místě, kde žijete nebo na místech, která jste navštívili, může způsobit, že se tyto dopady stanou osobnějšími,“ napsal Nehiba v e-mailu pro Lifewire. „Doufejme, že toto osobní spojení může pomoci pobídnout jednotlivce (a firmy) k internalizaci některých nákladů na znečištění, které ukládají společnosti, a provádět změny ke snížení jejich dopadů na planetu.“ Celkově fotografie z aplikace Google Earth dělají něco, co se někdy může zdát příliš velkým problémem, velmi reálným a něco, čemu musíme čelit čelem. „Otázka změny klimatu ve veřejném oku a ve vědě byla vždy otázkou reprezentace a toho, jak definujete a reprezentujete tuto věc, kterou nazýváme změna klimatu,“ řekl Baker. „Tento [project] dává nám novou představu o tom, jak interagujeme s prostředím kolem nás. “