Klíčové jídlo
- Mnoho venkovských oblastí a indiánských rezervací nemá připojení k internetu a některé společnosti se snaží zaplnit tuto mezeru technologií 5G.
- Komise FCC v roce 2017 uvedla, že 34% domorodých Američanů, kteří žijí na venkovských kmenových územích, nemá přístup k dostatečným širokopásmovým schopnostem.
- Pro kmeny, které zoufale postrádají přístup k internetu, může být bezdrátová služba rychlým řešením.
Mnoho obyvatel indiánských rezervací a dalších venkovských oblastí v USA se nemůže připojit online a některé společnosti si myslí, že technologie 5G by mohla být součástí řešení. Společnosti Nokia a NewCore Wireless nedávno začaly přinášet bezdrátovým sítím 5G a službám 4,9 G / LTE komunitám s nedostatečným pokrytím. Tento krok je součástí rostoucí snahy přinést širokopásmové připojení do míst, kde by pokládání kabelů z optických vláken bylo neúnosně nákladné. „Realita je taková, že širokopásmový přístup a bezdrátové služby jsou nezbytné pro vedení produktivního života,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru Ed Cholerton, senior viceprezident společnosti Nokia. „Ať už jde o práci, školu, zdravotnictví, veřejnou bezpečnost nebo jen o obecnou komunikaci, moderní komunikační technologie se stala pro náš život stejně zásadní jako elektřina, vodohospodářství a další základní služby.“
Západní kmeny získávají nové širokopásmové připojení jako první
První vlna nasazení společnosti Nokia zahrnuje více než 12 000 čtverečních mil a poskytne širokopásmové připojení více než 15 000 kmenovým členům. Společnost se nejprve zaměří na Severní a Jižní Dakotu, Oklahomu a Kalifornii, aby sloužila kmeni Sioux Standing Rock a kmenům Čejenů a Arapaho. „Všichni členové naší komunity, včetně našich starších, kterým se pyšníme tím, že jim pomáháme, budou těžit z dostupnějšího a dostupnějšího připojení,“ uvedl ve zprávě John Pretty Bear, člen rady kanonské čtvrti kmene Standing Rock Sioux Tribe.
„To je rozhodující pro blahobyt našich lidí, zejména během pandemie, kdy je třeba sdílet informace o hromadném testování nebo očkování v reálném čase.“ V roce 2017 komise FCC uvedla, že 34% domorodých Američanů, kteří žijí na venkovských kmenových územích, nemá přístup k dostatečným širokopásmovým schopnostem. V loňském roce FCC nabídla kmenům ve venkovských oblastech přístup k nepřidělenému 2,5 GHz spektru známému jako Education Broadband Service nebo EBS. Několik kmenů vybudovalo bezdrátové sítě pomocí spektra EBS. Většina z nich dosud bezdrátovou síť nenasadila, uvedl Mike Kerr, spoluzakladatel společnosti Terranet Communications, poskytovatele síťových řešení. Jedinou výjimkou je Nisqually Indian Tribe. Kmen vybudoval síť, která poskytuje online kurzy pro studenty a další vzdělávání pro učitele, s plány pro vzdálenou charterovou střední školu. „Ekonomické rozdíly se prohlubují nedostatečným přístupem k vysokorychlostnímu internetu a komunity, kterým chybí vysokorychlostní připojení k internetu, jsou v obrovské nevýhodě,“ uvedl Kerr. Platba za bezdrátové sítě je výzvou, ale pro kmeny existují také nedávné dobré zprávy. V únoru ministerstvo obchodu oznámilo Tribal Broadband Connectivity Grants Program, který poskytl federální granty ve výši 1 miliardy USD kmenovým vládám a souvisejícím subjektům.
Nokia Claims 5G je rychlé řešení
Pro kmeny, které naléhavě postrádají přístup k internetu, může být bezdrátová služba rychlým řešením, uvedl Cholerton. „Alternativní technologie, jako je kabelové nebo optické širokopásmové připojení, jsou skvělé, ale jejich vytvoření pro každou domácnost a podnik trvá dlouho,“ dodal. Spektrum 2,5 GHz je vhodné pro provozování služeb LTE i 5G a je součástí „sladkého místa“ ve středním pásmu, které umožňuje optimální kombinaci rozsahu a kapacity služby, uvedl.
„Tímto způsobem má největší počet lidí přístup k mobilnímu i širokopásmovému pokrytí, stejně jako k rychlosti potřebné pro provoz všech základních služeb práce, vzdělávání, veřejné bezpečnosti a dokonce i zábavních služeb,“ dodal. Ale ne každý si myslí, že 5G je správný způsob, jak přivést internet do komunit s nedostatečnou obsluhou. Tradiční optické sítě mají extrémně nízké náklady na provoz, téměř neomezenou šířku pásma a životnost měřená na desetiletí, uvedl v e-mailovém rozhovoru Alan DiCicco, senior ředitel cloudové a softwarové společnosti Calix, která počítá s poskytovateli komunikačních služeb jako klienty. „Přijímání 5G jako řešení pro poskytování vysokorychlostního širokopásmového připojení do odlehlých oblastí zachovává uznávané přesvědčení, že lidé ve venkovských komunitách nějak nepotřebují stejnou kvalitu služeb jako ti, kteří žijí ve městech,“ dodal.