Skip to content

Jak mohou falešné mléčné výrobky ovlivnit naši stravu

18 de Červen de 2021
GettyImages 1209111313 daf23e99a4184667a8135971c8525840

Klíčové jídlo

  • „Čisté“ maso pěstované v laboratoři je technickou výzvou a v současné době je dražší než „skutečné“ maso.
  • Nestrukturované živočišné produkty, jako je mléko, paštika a vejce, se mnohem snáze replikují.
  • Prime steak není cíl. Čisté maso se pravděpodobně nejprve objeví ve zpracovaných potravinách.
Existují dva druhy „falešného“ masa: skutečný masný protein, který se pěstuje v laboratoři, a rostlinné produkty, které jsou rafinovaně vytvořeny tak, aby vypadaly, cítily a chutnaly co nejvíce jako maso. Ale laboratorně pěstované maso není jen o hamburgerech a kuřecích nugetech. Je to také o mléce, sýru a vejcích. Falešné maso je právě teď tak horké. Ekologicky je to cesta, cesta čistší než pěstování krav, prasat a kuřat. Bude to také levnější. A pokud si myslíte: „Nikdy nebudu jíst steak vypěstovaný v laboratoři,“ postrádáte smysl. Laboratorní maso pravděpodobně nakonec naplní hamburgerové buchty a další tajemné masné výrobky, než se dostane na váš zahradní gril. Mohlo by to ukončit celý potravinářský průmysl a budete z toho rádi. Ale na mainstream ještě není připraven. „Většina výzev v oblasti čistého masa se týká obtížnosti zvyšování produkce a dlouhé doby produkce (3 týdny a více), což vede k vysokým nákladům a ztrátě čistoty buněk,“ berlínský odborník na biologické zpracování a kultivované maso Jordi Morales Dalmau řekl Lifewire prostřednictvím okamžité zprávy. „To vytváří obrovskou příležitost pro nové společnosti s nestrukturovanými produkty, jako jsou vejce, sýr nebo paštika.“

Textury A Struktury

Laboratorní maso nebo čisté maso se vyrábí z kultury skutečných masných buněk pěstovaných v „séru“ živin. To zní nechutně, ale mnohem méně nechutně než to, co jde do levného hotdogu. Existuje několik problémů s výrobou masa tímto způsobem. Jedním z nich je, že zvířecí sérum je velmi drahé.

Rostlinný hamburger

„Živočišné sérum poskytuje rostoucím buňkám základní stopové živiny a růstové faktory, píše Bettina Hudry Gerezová na blogu Alcimed.“ I když jsou k dispozici náhrady neživočišného séra, obvykle mají patentované složení a jsou ještě dražší. “To je jeden z důvodů, proč laboratoř maso je stále přibližně čtyřikrát vyšší než cena masa ze zvířat. Toto růstové médium se také „obvykle vyrábí ze zvířecích plodů,“ říká Morales Dalmau, „což není příliš přátelské ke zvířatům.“ Dalším velkým problémem je struktura. šťavnatého steaku, musíte pěstovat buňky na lešení, které jim dává správnou strukturu, jinak z nich vyroste beztvará kaše. Tyto lešení ještě nejsou jedlé, což věci ještě ztěžuje. A pěstování také vyžaduje čas. Prostě jako pěstování krávy od narození do věku porážky trvá týdny, pěstování kravských buněk také vyžaduje čas – přibližně čtyři týdny. Na druhou stranu je u laboratorního masa mnohem méně odpadu, znečištění a emisí uhlíku. “Maso pěstované v laboratoři není ju o hamburgery a kuřecí nugetky. Je to také o mléce, sýrech a vejcích. „To je jeden z důvodů, proč byly k výrobě hamburgeru použity výsledky raného laboratorního masa. A je to také důvod, proč jsou laboratorně pěstované živočišné bílkoviny ideální pro mléčné výrobky a vejce. A protože vejce a mléčné výrobky jsou tak široce používány v hotových a balených potravinách, že by mohly být opravdovými změnami hry v laboratorní „masové“ revoluci.

Perfektní den

Mléko je bez struktur, jak byste chtěli. Je to tuk suspendovaný ve vodě, s bílkovinami a dalšími kousky, které jsou smíchány. To znamená, že obchází všechny strukturální problémy čistého masa. Sanfranciská společnost Perfect Day vypracovala, jak přijímat skutečné mléčné bílkoviny a fermentovat je ve speciální směsi mikroflóry místo použití zvířecího séra. „Protože naše mléčné bílkoviny bez zvířat jsou totožné s těmi, které se nacházejí v kravském mléce,“ píší zakladatelé, „dodávají stejnou krémovou, melty, hedvábnou chuť a strukturu konvenčních mléčných výrobků, které se rostlinné alternativy prostě nemohou rovnat. Výsledkem je zmrzlina, smetana, mléko a sýr, který je veganský, certifikovaný podle Kosheru a bez laktózy. Klíčové však je, že toto je stále skutečný mléčný protein, který se pěstuje bez krávy.

Hrubý?

Nakonec však budou technické problémy vyřešeny a potravinářský průmysl použije tyto přísady ve svých produktech. Hlavní překážkou tedy bude přijetí zákazníkem. Vzhledem k množství hrubého odpadu, který je již v našich masných potravinářských výrobcích, a etice celého potravinového řetězce na bázi zvířat si čisté maso zaslouží své jméno. Skončíme grilování laboratorních steaků na našich dvorcích? Možná, nebo možná ne. Ale i když budeme stále pěstovat krávy na steaky, čisté maso téměř jistě skončí ve všem ostatním. Pravé hovězí a kuřecí maso se možná stane drahou pochoutkou, stejně jako tomu bylo předtím, než průmyslová výroba snížila ceny na neudržitelnou úroveň. Maso by měl být drahé. Nebo spíš je to už drahé. Jenom to, že za to neplatíme my.