Skip to content

Jak mohou inteligentní reproduktory sledovat vaši srdeční frekvenci

16 de Červenec de 2021
GettyImages 1210971959 72ab01c2ee9442f39e42bcc4783b66d4

Klíčové jídlo

  • Nedávná studie ukazuje, jak inteligentní domácí reproduktory dokáží sledovat vaši srdeční frekvenci stejně dobře jako nositelná zařízení pro sledování fitness.
  • Inteligentní domácí reproduktory by mohly být užitečné v situacích telehealth pro vzdálené sledování zdraví.
  • Odborníci tvrdí, že tento typ bezkontaktního monitorování je budoucností sledování vašich zdravotních údajů.
Kromě přijímání příkazů a přehrávání hudby by vaše inteligentní domácí reproduktory mohly mít potenciál přesně číst srdeční frekvence, podle nedávné studie. Studie University of Washington odhaluje, že inteligentní reproduktory jsou stejně přesné, ne-li více, než nositelná zařízení pro sledování fitness nebo chytré hodinky. Odborníci tvrdí, že inteligentní reproduktory by mohly být v budoucnu více využívány pro zdravotnické aplikace, zejména ve světě telehealth. „Věříme, že telehealth je budoucnost, ale setkání Zoom nestačí,“ napsal v e-mailu pro Lifewire Anran Wang, spoluautor studie a výzkumného asistenta v laboratoři Network and Mobile System Lab na Washingtonské univerzitě. „Zařízení, které je dnes k dispozici pouze v nemocnicích, by mělo mít své alternativy pro domácí použití, a ještě lépe, opětovným použitím stávajících zařízení.“

Co studie zjistila

Studie používala standardní inteligentní domácí reproduktory, které již mnoho lidí doma má, například Amazon Echo nebo Google Nest. I když technologie popsaná v článku není v těchto zařízeních právě k dispozici, studie ukazuje, co je možné v budoucnu.

Arun Sridhar, spoluautor studie a srdeční elektrofyziolog na Washingtonské univerzitě, uvedl, že když lidé seděli jeden až dva metry od inteligentního reproduktoru, reproduktor mohl snímat své srdeční frekvence pomocí neslyšitelných frekvencí zvukových vln, podobně jako technologie sonaru funguje. „Příští desetiletí bude o bezkontaktním monitorování, aniž by bylo nutné nosit zařízení.“ Řekl, že míra chyby byla v rytmu za minutu u profesionálních elektrokardiogramových (EKG) zařízení. Studie sledovala jak zdravé účastníky bez anamnézy srdečních problémů, tak pacienty se srdečními implantáty. Inteligentní reproduktory úspěšně snímají srdeční frekvence obou skupin. „Rostoucí přijetí inteligentních reproduktorů v nemocnicích a domácnostech může poskytnout prostředek k realizaci potenciálu našeho bezkontaktního systému monitorování srdečního rytmu pro monitorování nakažlivých pacientů nebo pacientů v karanténě, pacientů citlivých na pokožku a v prostředí telemedicíny,“ uvádí studie.

Chytré reproduktory nebo nositelná zařízení?

Většina lidí má inteligentní hodinky, inteligentní reproduktor nebo obojí, ale autoři studie uvedli, že budoucnost sledování zdraví může velmi dobře spočívat v inteligentních reproduktorech. Jelikož většina inteligentních hodinek nemá snímače EKG – až na několik novějších modelů – Sridhar uvedl, že inteligentní reproduktory mohou mít při sledování zdraví více využití. „Inteligentní reproduktory lze použít ke sledování fitness u zdravých lidí ke sledování jejich kondice nebo srdeční frekvence po cvičení,“ uvedl. „Dalším aspektem je, že by mohly být použity jako screeningový nástroj k zachycení časných známek srdečních onemocnění.“

Někdo pomocí chytrých hodinek sleduje svou srdeční frekvenci.

Výhodou inteligentních reproduktorů, které sledují vaši srdeční frekvenci, je to, že tak mohou dělat nepřetržitě po dlouhou dobu. Wangovy poznámky však stále mají určité nevýhody. „Inteligentní reproduktory, i když levné a nenápadné, mají svá vlastní omezení, například to, že sedí v naší ložnici, místo aby nás sledovaly, takže nemohou sledovat naše zdraví, když jsme venku,“ řekl Wang. Na druhé straně Wang uvedl, že nositelná zařízení vyžadují časté nabíjení, přísnou hygienu, pokud je používá více než jedna osoba, a mohou způsobit kožní alergie, spolu se skutečností, že ne každý přenosný nebo chytrý hodinky mají EKG schopnosti. Místo toho Wang uvedl, že lze obě zařízení použít. „Nemyslím si, že by jeden nahradil jiný, ale byly by kolektivně použity v různých scénářích,“ řekl. Autoři studie celkově říkají, že budoucnost sledování zdraví bude pro pacienty méně rušivá a snadnější přístup k zařízením, která již mají ve svých domovech. „Příští desetiletí bude o bezkontaktním monitorování, aniž byste museli nosit zařízení,“ řekl Sridhar.