Klíčové věci
- Po roce plném matoucích zpráv a přebujelých dezinformací klesla důvěra v média v lednu na historické minimum.
- Technické společnosti, které jsou často obviňovány z šíření dezinformací, experimentovaly s řadou řešení, od ověřování faktů přes dezinformační nálepky až po zákazy veřejně činných osob.
- Google nyní bude uživatele varovat, když výsledky vyhledávání mohou být nepřesné kvůli rychle se vyvíjející situaci.
Po bouřlivém roce poznamenaném nespolehlivým zasíláním zpráv a rychlým šířením dezinformací o řadě témat může být nové úsilí společnosti Google informovat spotřebitele o rychle se měnících zprávách změnou, kterou všichni potřebujeme. Google zavádí nová oznámení, která mají uživatele upozornit, když jejich výsledky vyhledávání mohou být nepřesné kvůli rychle se vyvíjejícím situacím – tento krok by podle odborníků mohl pomoci překazit dezinformace a zvýšit mediální gramotnost. V rámci většího úsilí společnosti Big Tech bojovat proti dezinformacím na internetu technologický gigant v příspěvku na blogu oznámil, že vycvičil své systémy, aby detekovaly, kdy není dostatek informací o vyvíjející se situaci online, aby poskytoval spolehlivé výsledky. „Nyní zobrazíme upozornění, že bude nejlepší se vrátit později, až budou k dispozici další informace z širší škály zdrojů,“ uvedla společnost na svém blogu.
Přidání kontextu
Podle Pew Research získává 89 % Američanů své zprávy online. Z tohoto důvodu záleží na přesnosti – dokonce i ve výsledcích vyhledávání, na které mnoho spotřebitelů spoléhá, aby nalezli důvěryhodné zpravodajské kanály a spolehlivé informace o aktuálním dění. „Myslím, že to jen objasňuje, že Google má určitý druh odpovědnosti nebo odpovědnosti,“ řekl Baybars Örsek, ředitel International Fact-Checking Network a mezinárodního programování v Poynter Institute, Lifewire telefonicky. Lidé hledají novinky na různých místech a rozhodují se, které odbytiště sledovat, na základě integrity, spolehlivosti, spolehlivosti a férovosti. Jednou z hlavních výhod, kterou Örsek pro spotřebitele viděl v nových oznámeních o vyhledávání Google, byl kontext, který by přidal pro čtenáře, kteří nemusí chápat, jak se informace mění, jak se vyvíjejí situace. „Je to trochu jiné, než co má Facebook s jejich [fact-checking] program hodnotí obsah individuálně,“ řekl Örsek. „Tady Google sleduje jiný přístup tím, že v podstatě jde po tématu a dává uživatelům vědět, že téma zatím nemá dostatek důvěryhodných zdrojů.“ Zatímco Örsek řekl, že snahy Googlu jsou dobrým začátkem, loni vyjádřil obavy z dezinformací kolem COVID-19 a řekl, že by rád viděl změny v algoritmu vyhledávače tak, aby se upřednostňovaly spolehlivé informace, jakmile budou stanoveny.
Obnovení důvěry
Matthew Hall, národní prezident Společnosti profesionálních novinářů a redakční a názorový ředitel pro The San Diego Union-Tribune, souhlasil s tím, že snaha Googlu označovat vývojové zprávy je dobrý začátek, i když vyjádřil výhrady k budoucím změnám algoritmů. Hall řekl, že praxe označování nejnovějších zpráv není ve světě žurnalistiky novinkou – pravidelně se používá, aby se zabránilo dezinformování čtenářů. „Myslím, že je důležité dát spotřebitelům vědět, když se příběh vyvíjí,“ řekl Hall Lifewire po telefonu. „Novináři vědí, že informace, které se objevují hned na začátku během aktualit, jsou nepřesné. To je důvod, proč ti nejlepší mají na konci svých zpráv poznámky, které říkají, kdy byla zpráva aktualizována.“
Hall zdůraznil, že mediální gramotnost a školení žurnalistiky jsou důležité pro obnovení důvěry v média poté, co letos v celostátních průzkumech klesla na historické minimum. „Lidé hledají novinky na různých místech a rozhodují se o tom, které pobočky sledovat, na základě integrity, spolehlivosti, spolehlivosti a férovosti,“ řekl Hall. „Do té míry, do jaké můžeme všechny tyto věci podpořit tím, že připustíme, že se snažíme dělat tu nejlepší práci, jak se informace vyvíjejí, ale připustíme, že se to změní a že můžeme dělat chyby, ale my to napravíme. oni – to vše je nesmírně důležité.“ Ačkoli Hall řekl, že oceňuje snahu Googlu zvýšit povědomí o vývoji novinek, vyjádřil obavy z toho, co může přinést budoucnost, protože technologické společnosti budou nadále hledat řešení dezinformací. „Může nastat problém, pokud začnou definovat, jak spolehlivý zdroj je nebo jak vypadá, nebo pokud upřednostňují verzi jedné prodejny před jinou, než jak to vždy dělal jejich algoritmus,“ řekl Hall. „Myslím si, že je to vhodný krok, jak to nastínili, ale pokud by se to začalo zabývat tím, jak definovat, co je spolehlivé nebo které [outlets] jsou spolehlivé, mohlo by to začít být problematické.“ Hall přesto uvedl, že vítá současné změny od Googlu. „Všichni potřebujeme vědět, jak tyto věci fungují a jak mohou pomoci. Ale s velkou mocí přichází velká zodpovědnost – a technologické společnosti musí udělat takové změny, aby také věci vysvětlily,“ řekl.