Skip to content

Jak mohou společnosti Bose a AirPods pomoci s modernizací sluchadel

4 de Červenec de 2021
ScreenShot2021 05 19at11.22.00AM 44c7e4fe66ab40b18480e5a9458d8de7

Klíčové jídlo

  • Sluchadla SoundControl společnosti Bose jsou levná a lze je koupit a používat bez konzultace s audiologem.
  • Nositelná technologie mění způsob, jakým přemýšlíme o zdravotnických zařízeních, jako jsou sluchadla.
  • Výrobci naslouchadel uvízli v minulosti.
Bose a Apple mohou sluchadlový průmysl naučit něco o nositelné technologii. Společnost Bose pro sluchátka a reproduktory začne prodávat naslouchátka SoundControl přímo zákazníkům. Budou stát 850 $ za pár a budou dodávány s aplikací pro telefon. Může to znít jako drahý produkt, ale ve skutečnosti je koncept docela radikální. Za prvé, 850 $ je špína levná, pokud jde o sluchadla. Za druhé, sluchadla musí být obvykle zakoupena prostřednictvím lékaře. Výsledkem je, že mnoho uživatelů dodržuje základní zásady a obchází své nedostatky. „Většina uživatelů sluchadel upřednostňuje spíše sluchátka než uši, takže mohou své pomůcky používat současně, ale často i tehdy může kombinace těchto dvou způsobovat opravdu dráždivé problémy se zpětnou vazbou,“ Henrietta Thompson, novinář designu a kurátor výstavy HearWear ve V&A, řekl Lifewire v e-mailu.

Problémy se sluchadly

Naslouchadla jsou nejen drahá, přicházejí v řádu tisíců dolarů za pár, ale musí být obvykle schválena jako zdravotnické prostředky a poskytována pouze lékaři. Teoreticky je to v pořádku, ale v praxi se stačí podívat na AirPods. Nepředstírají, že řeší sluchové postižení, ale zabalí neuvěřitelné množství technologií do malých balíčků. V kombinaci s iPhone mohou AirPods zesílit okolní zvuk pomocí funkce Live Listen, doladit profil hudby a zvuku iPhonu tak, aby vyhovoval vašemu sluchu, a dokonce vás upozorní na zvuky, které možná neslyšíte, jako jsou domovní zvonky nebo klaksony. „Sluchátka do uší nejsou obvykle kompatibilní se sluchadly.“ Pravidelná naslouchátka jsou také dorky jako všechny výstupy, zatímco AirPods jsou nezbytným doplňkem. „Společnosti zabývající se výrobou lékařských přístrojů stále zastávají názor, že většina lidí chce, aby byly lékařské pomůcky nenápadné a neviditelné, ale nikdy tomu tak není,“ říká Thompson. „Stejně tak není třeba si o nich hovořit v jasných barvách. Šperky jsou tak osobní věcí, takže je také obtížné je napravit. Mnohem lépe napodobit nositelnou technologii, po které lidé ve skutečnosti touží. Bílá, černá a stříbrná jsou vždy stylovější než nahá sádra. “

A není to jen vzhled. Chybí základní funkce. Nositel naslouchadel a vývojář aplikací Graham Bower předal Lifewire seznam jeho problémů s většinou sluchadel:

  • Chcete-li je vypnout, musíte otevřít přihrádku na baterie, což způsobí, že baterie někdy vypadnou.
  • Žádné pohodlné přepravní pouzdro, pokud je chcete vyjmout.
  • Absolutně hrozné návrhy aplikací, jako by je vytvořil 3letý s pastelkami.
  • Spousta nastavení, ze kterých si můžete vybrat, když opravdu chcete, aby fungovala.

Nedoporučujeme lidem se sluchovým postižením, aby měli možnost jít si koupit sluchadla v obchodě s elektronikou, ale my jsou trochu to naznačuje. Brýle na čtení v drogerii neopraví zrak stejně jako správné dioptrické brýle, ale poskytují levnou a snadnou pomoc milionům lidí, kteří by jinak bojovali. Proč nemohou sluchadla fungovat stejným způsobem?

Budoucnost

Sluchadla SoundControl společnosti Bose poukazují na budoucnost, kde jsou sluchadla jen další specializovanou řadou spotřebitelských technologií. Zpočátku budou prodávány přímo uživatelům v pěti státech – Massachusetts, Montana, Severní Karolína, Jižní Karolína a Texas – a nebudou vyžadovat audiologa. Uživatelé si je mohou sami přizpůsobit a upravit, i když místo dobíjecích baterií používají standardní baterie do sluchadla.

Naslouchadla jsou určena pro lidi s mírnou až střední ztrátou sluchu. Jedná se o vítaný vývoj, ale důležitější může být vliv všudypřítomné nositelné technologie na naše postoje. „V dnešní době lidé mnohem více respektují nositelná zařízení, která zlepšují vaše zdraví,“ říká Thompson. „Wellness a rozhodující je převzít nad ním kontrolu, [are] vnímána jako pozitivní krok. Jazyk kolem toho všeho se mění – nejde jen o postižení a více [about] zmocnění. “