Skip to content

Jak může národní úsilí pomoci ukončit nedostatek čipů

30 de Červen de 2021
GettyImages 1145937007 de1cc4f2bf684d81b9f31ff8808026c2

Klíčové jídlo

  • Odborníci požadují národní investice do výroby čipů, aby uživatelé mohli získat vše od herních konzolí až po automobily.
  • Jedna společnost uvedla, že vidí nárůst poptávky po tabletech a telefonech, který výrobci nemohou uspokojit.
  • Společnost Intel a další společnosti oznámily plány na vybudování nových sléváren polovodičů v USA.
Nedostatek počítačových čipů znamená, že je nedostatek všeho od herních konzolí po auta. Někteří odborníci se domnívají, že problém by mohla vyřešit větší národní investice do výroby čipů. V minulém roce byl představen zákon známý jako zákon CHIPS pro Ameriku, který má poskytnout pobídky pro umožnění výzkumu v polovodičovém průmyslu a zabezpečení dodavatelských řetězců. V únoru podepsal prezident Biden výkonnou objednávku, která zahrnuje posouzení potenciálních rizik v dodavatelských řetězcích polovodičů. Někteří pozorovatelé však tvrdí, že je třeba udělat více. „Vláda USA nemůže v následujících šesti měsících až roce udělat nic pro to, aby to skutečně zmírnila,“ uvedl Mike Juran, generální ředitel společnosti Altia, která se zabývá návrhem automobilového uživatelského rozhraní. „Zahrnutí těchto továren je docela složité. Potřebujeme dlouhodobou strategii.“

Pandemie zvyšuje poptávku po elektronice

COVID-19 způsobil řetězovou reakci, když specifická odvětví trhu, jako je automobilový průmysl, předpovídala pokles poptávky po jejich produktech, uvedl v e-mailovém rozhovoru Syed Alam, polovodičový globální vedoucí poradenské firmy Accenture. „Výrobci odpovídajícím způsobem snížili svoji poptávku po čipech a jejich uvolněnou kapacitu si rychle vyžádaly další trhy, které očekávaly prudký nárůst poptávky, jako jsou počítače a spotřební elektronika,“ dodal. „Poptávka po některých LCD, zejména laptopech a iPadech, za poslední rok prudce vzrostla, protože školy a podniky po celém světě se staly plně virtuálními.“ Nedostatek čipů lze pocítit kdekoli, kde si lidé kupují zařízení. Společnost Jet City Device Repair, která každoročně opravuje více než 20 000 zařízení, vidí více zákazníků, kteří požadují vše od tabletů až po smartphony. „Poptávka po některých LCD, zejména laptopech a iPadech, za poslední rok prudce vzrostla, protože školy a podniky po celém světě se staly plně virtuálními,“ uvedl v e-mailovém rozhovoru generální ředitel společnosti Matt McCormick. „Například asi 25 milionů z 50 milionů amerických studentů bylo součástí předpandemického programu zařízení 1: 1. Dnes je tento počet téměř 100%.“

USA zaostávají při výrobě čipů

USA se v oblasti výroby čipů snaží dohnat některé asijské země. Stavba jednoho výrobního závodu na výrobu polovodičů stojí 10 až 20 miliard dolarů, uvedl v e-mailovém rozhovoru profesor Nir Kshetri z University of North Carolina-Greensboro. „Pro rozvoj tohoto odvětví je zásadní určitá forma veřejné podpory,“ dodal. „Jednou z důležitých lekcí z ekonomik, jako je Tchaj-wan a Jižní Korea, které byly úspěšné ve výrobě polovodičů, je to, že státní podpora hrála klíčovou roli v růstu tohoto odvětví. Během posledních dvou desetiletí dostali čínští výrobci čipů vládní dotace ve výši 50 miliard dolarů. “ Společnost Intel a další společnosti oznámily plány na vybudování nových sléváren polovodičů v USA nebo na rozšíření svých stávajících zařízení, uvedl v e-mailovém rozhovoru James Prior, vedoucí globální komunikace v polovodičové společnosti SiFive.

Integrovaný obvod, polovodič

„Děje se tak na popud vlády USA i velkých zákazníků, kteří se při napájení svých produktů spoléhají na polovodiče,“ dodal. „SiFive spolupracuje s velkými slévárnami a nabízí IP a služby, které umožňují rychlejší uvedení nových návrhů na trh, optimalizované pro nové pracovní vytížení. Konstrukce slévárny je nákladná a časově náročná a dokončení a zahájení výroby bude trvat několik let.“ Juran uvedl, že podporuje úsilí o vložení desítek miliard dolarů, aby mohl nastartovat průmysl v USA. „Po celé zemi je roztroušeno mnoho továren, které můžeme restartovat nebo postavit,“ dodal. „Colorado Springs má továrnu na Intel, která byla postavena a nikdy nebyla online. Bude to drahé, ale návratnost investic je vysoká.“ Mít výrobce čipů v USA by také mohlo pomoci s logistickými výzvami. Přiblížení výroby cílovým trhům by mohlo pomoci zkrátit dodavatelské linky a dodací lhůty, uvedl Prior. „Mnoho překážek nebo zpoždění, které vznikly pomalejším zpracováním zásilek (méně lodí, prémiové ceny za letecký nákladní prostor, snížená kapacita pro celní odbavení, méně velkých souprav na cestě k přepravě zboží), lze zmírnit,“ dodal.