Skip to content

Jak nainstalovat televizor a zabránit jeho pádu

13 de Červenec de 2021
icooker tv safety straps xxyy 577acfff3df78cb62c554ad1

Někteří lidé říkají, že sledování televize může být špatné pro vás a vaše zdraví, a mohou mít pravdu – ale ne z důvodů, které vám nejdříve přijdou na mysl. Televize jsou často velké a těžké; nesprávně umístěný nebo namontovaný televizor může způsobit vážná zranění nebo dokonce smrt, pokud by spadl. Dobrou zprávou je, že existují jednoduché kroky k bezpečné instalaci televize a ochraně osob kolem ní. Tyto informace se vztahují na televizory od různých výrobců, mimo jiné i od společností LG, Samsung, Panasonic, Sony a Vizio.

Klíče k bezpečné instalaci televize

Při instalaci televizoru se ujistěte, že je bezpečně ukotven ke zdi – i když jej umístíte na stojan nebo stůl. Připevnění ke zdi může pomoci zabránit jeho převrácení, a to buď z důvodu jeho vlastní nerovnováhy, neočekávaného pohybu (zemětřesení nebo jiné přírodní katastrofy), nebo nehody související s kontaktem (náraz od objektu nebo osoby). Výrobci televizorů se kromě pokynů pro připevnění televizoru k dodanému stojanu nebo na nástěnný držák stále častěji zapojují do schémat bezpečného ukotvení televizoru s plochým panelem na povrch stolu, stojanu nebo na zeď. Pokud jsou tyto pokyny obsaženy v uživatelské příručce k televizoru, postupujte podle nich. Někteří výrobci televizorů dokonce poskytují malý kabelový svazek nebo kotevní kabel, který pomáhá při instalaci. Používejte pouze správný typ držáku a šrouby požadované pro váš televizor; informace o tom najdete v uživatelské příručce. Také se ujistěte, že vaše zeď unese váhu vašeho televizoru. Při výběru televizoru vyberte ten, který má nohy v levé i pravé dolní části rámečku televizoru. To poskytuje stabilnější umístění a není zdaleka tak náchylné k kolísání. Přesto byste měli věnovat maximální pozornost ochraně před neočekávaným převrácením nebo pádem.

Další preventivní opatření

I když příslušenství pro bezpečné připevnění vašeho televizoru ke stojanu nebo zdi nepřichází v krabici s televizorem, můžete provést další opatření, abyste televizor zajistili proti pádu. Například pokud má televizor válcový krk vycházející ze středu dole mezi rámečkem TV a spodní částí stojanu, obtočte kolem krku dvakrát silný izolovaný vodič (zkuste kabel lampy nebo dokonce vodič reproduktoru). Uvažte jej a bezpečně připevněte k zadní části rámu, stojanu, držáku nebo skříně, na které televizor spočívá, nebo jej ukotvěte ke zdi přímo za televizorem. To pomůže zabránit zvednutí spodní části stojanu TV, pokud dojde k nárazu TV, čímž se sníží nebezpečí převrácení. Zkontrolujte také malé otvory na zadní straně základny stojanu dodávaného s televizorem. Do otvorů můžete protáhnout tenký kabel, spojit dva konce kabelu k sobě a poté dokončit výše uvedeným způsobem.

Užitečné produkty

K dispozici je mnoho produktů s náhradními díly, které zabraňují pádu televizoru. Mezi některé patří:

  • Bezpečnostní poutko KidCo Anti-Tip TV
  • Peerless Stabilis ACSTA1-US Upínací držák pro plochý displej
  • Dream Baby DreamBaby L860 plochá obrazovka Saver 2 balení
  • Nástěnné pásky proti nárazu televizního nábytku Roundsquare
  • Quakehold! 4520 Bezpečné popruhy na TV s plochou obrazovkou
  • iCooker Pro-Strap Anti-Tip Nábytek s plochým televizním bezpečnostním popruhem
  • Sada plochých dětských bezpečnostních prvků Omnimount (OESK)

Další tipy a zdroje týkající se instalace bezpečné televize

Další informace o zabezpečení televizoru proti pádům naleznete na:

  • TVSafety.org
  • SafeKids.org
  • Informační centrum o převrácení televize a nábytku (Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků)
  • Zpráva o televizních rizicích (leden 2015 – Komise pro bezpečnost spotřebních výrobků)

Více o televizních nebezpečích

Ve srovnání s jinými typy nehod je počet nehod způsobených padajícími televizory poměrně malý, s přihlédnutím k tomu, že přibližně 110 milionů domácností v USA vlastní alespoň jednu televizi. Nejčastějšími oběťmi v těchto situacích bývají děti ve věku od útlého věku do devíti let. Přesto je i jedno takové zranění tragické, vzhledem k tomu, že těmto nehodám lze zcela předcházet pouze s trochou zdravého rozumu. Dnešní LCD, plazmové a OLED televizory klamou, pokud jde o potenciální nebezpečí. Jsou mnohem tenčí a lehčí než jejich starší bratranci CRT z minulých let. Z tohoto důvodu je běžná mylná představa, že moderní ploché TV jsou méně nebezpečné; koneckonců, některé staré objemné soupravy CRT vážily až 300 liber. Statistiky však potvrzují skutečnost, že nesprávné a nejisté umístění i moderní televize může být problematické. Vzhledem k jejich velkým plochám obrazovky, které jsou složeny téměř výhradně ze skla, mohou být stále smrtelné nebo přinejmenším způsobit vážné zranění, pokud spadnou, zejména na dítě nebo rodinného mazlíčka. Jejich tenčí a lehčí konstrukce navíc znamená, že jsou často umístěny na policích a stěnách, ze kterých mohou spadnout. Naproti tomu mnohem těžší staré televizory byly častěji umístěny na podlaze nebo blízko ní. Televizory s plochým panelem, které se obzvláště týkají, používají stojany se středovými kotvami, které mají přívěsek, který vychází ze spodní části rámečku televizoru ke stojanu, který se rozprostírá na stůl nebo další stojan na nábytek. Vzhledem k tomu, že veškerá váha televizoru je vedena středem spodní části, mohou se její strany při mírném dotyku někdy kývat – a jen o něco větší tlak by mohl způsobit, že se nakloní na bok nebo dokonce spadne.