Skip to content

Jak najdu fotoaparát s vysokou rychlostí závěrky?

9 de Září de 2021
Canon D80 review 57d805ad5f9b589b0a87ec8c 5c7d71c246e0fb0001edc8b2

Najít fotoaparát s vysokou rychlostí závěrky je ve skutečnosti poměrně snadné. Většina digitálních fotoaparátů spotřebitelské úrovně dokáže fotografovat s časy závěrky až 1/1000th sekundy, což je dost rychle na to, aby se zastavila akce pohybujícího se objektu. Chcete -li zjistit rozsah rychlosti závěrky, podívejte se do seznamu specifikací fotoaparátu.

Pokud potřebujete vyšší rychlost závěrky, zvažte upgrade na fotoaparát DSLR (digitální jednooký zrcadlovka), který nabízí rychlosti závěrky, které mohou překročit 1/1 000 sekundy. Pokročilé rychlosti jsou ideální pro pořizování fotografií se speciálními efekty, například pro zachycení kapky vody.

Výzvy a tipy

Jakmile budete mít svůj fotoaparát, bude jeho fotografování s nejvyšší rychlostí závěrky výzvou. U většiny fotoaparátů typu point-and-shoot je rychlost závěrky nastavena automaticky podle podmínek fotografování. Fotoaparátu můžete „pomoci“ s výběrem vysoké rychlosti závěrky výběrem položky Priorita závěrky v nastavení fotoaparátu nebo pomocí voliče režimů. Některé základní fotoaparáty však tento typ nastavení nenabízejí. Chcete-li zjistit, zda má váš fotoaparát možnost priority závěrky, podívejte se do nabídek na obrazovce a zjistěte, jaké typy nastavení jsou k dispozici. Pokud má váš fotoaparát volič režimů, měl by být uveden režim priority závěrky (někdy uváděný jako Tv). Další možností je nastavit motivový režim fotoaparátu na Sport, aby byl fotoaparát nucen používat krátký čas závěrky. Můžete také zkusit vybrat režim souvislého fotografování vašeho fotoaparátu, který vám řekne, aby pořídil několik fotografií za sebou v krátkém čase. S pokročilými fotoaparáty DSLR můžete ručně ovládat nastavení, například rychlost závěrky. Kamery DSLR jsou však zaměřeny na pokročilejší uživatele a jsou mnohem dražší než fotoaparáty typu point-and-shoot. Investujte nějaký čas do prostudování uživatelské příručky, abyste se naučili ji správně používat.

Rychlejší možnosti

Pokud chcete rychlost závěrky přesahující standardní 1/1 000 sekundy, existují možnosti, ale nakonec utratíte mnohem více peněz než za fotoaparát s pevným objektivem nebo základní úroveň DSLR. Některé fotoaparáty mohou fotografovat s časy závěrky až 1/4000th nebo 1/8000th sekundy. Takové špičkové rychlosti závěrky nejsou pro každodenní fotografování opravdu potřeba, ale mohou být užitečné ve speciálních typech fotografování. Pokud například chcete fotografovat s široce otevřenou clonou na jasném slunečním světle a do objektivu vstupuje velké množství světla, pomocí extrémně krátké rychlosti závěrky můžete omezit množství světla dopadajícího na obrazový snímač, což má za následek správně exponovaná fotografie. Podobně fotografové, kteří střílejí vysokorychlostní akce, jako je například motoristický sport, obvykle zjistí, že 1/1 000 sekundy není dostatečně rychlá na to, aby akci pořádně zmrazila. DSLR si s tímto typem fotografie poradí snadno. Pokud potřebujete ještě vyšší rychlosti než 1/8 000. sekundy, pravděpodobně budete zařazeni do speciálního vysokorychlostního fotoaparátu, nikoli do digitálního fotoaparátu určeného pro každodenní fotografování.