Skip to content

Jak nastavit rodičovskou kontrolu na internetu

5 de Srpen de 2021
492689543 56a6a5703df78cf7728f91ae

Co vědět

  • Vyzkoušejte nejprve: Fyzicky zamkněte router, nastavte časové limity vynucené směrovačem, deaktivujte vzdálenou správu, vyhledejte nezabezpečené přístupové body.
  • Zkuste další: Povolte rodičovskou kontrolu na zařízeních, ponechte počítač tam, kde ho můžete sledovat, povolte protokolování aktivit.

Tento článek vysvětluje způsoby, jak zabránit dětem v přístupu na internet bez vašeho svolení na počítačích a jiných zařízeních.

Jak nastavit rodičovskou kontrolu na internetu

Naše děti jsou technicky zdatnější, než bychom kdy mohli doufat. Blokujeme webovou stránku a oni najdou způsob, jak obejít náš blokovací software. Vytvořili jsme bránu firewall; procházejí tím. Co má dělat rodič? Nikdy si nemůžeme být jisti, že některá z našich rodičovských kontrol bude fungovat, ale snažíme se, aby naše děti byly v bezpečí. Zde je několik způsobů, jak vaše internetové rodičovské kontroly o něco efektivněji a hůře obejít.

Promluvte si se svými dětmi a stanovte si hranice a očekávání

Dejte svým dětem vědět, co se od nich očekává, a naučte je o bezpečnosti dětí na internetu. Vysvětlete jim, že se je snažíte udržet v bezpečí a že od nich očekáváte odpovědnost. Sdělte jim, že i když jim důvěřujete, stále si ověříte, že dodržují pravidla a že jejich používání online může a bude monitorováno. Vysvětlete, že přístup na internet je privilegium, které by nemělo být zneužíváno a že může a bude odebráno, pokud nesplní vaše očekávání.

Fyzicky zamkněte router

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak může vaše dítě obejít vaše nastavení zabezpečení, je resetovat router na výchozí tovární nastavení. Obvykle to znamená jednoduše stisknout a podržet tlačítko reset umístěné na zadní straně routeru. Jakmile je router resetován, většina směrovačů bude standardně nastavena na široce otevřenou bezdrátovou síť bez šifrování, vrátí se na snadno googlované heslo nastavené z výroby a většina jejich bezpečnostních funkcí bude deaktivována. Děti mají snadné alibi, protože mohou hájit nevědomost a obviňovat to z mocenského špice. Zamkněte router ve skříni nebo někde mimo dosah, abyste zabránili stisknutí tlačítka reset.

Nastavte časové limity vynucené směrovačem pro přístup k internetu

Většina směrovačů má nastavení, které vám dává možnost přerušit přístup k internetu v určitou denní dobu. V noci zamknete dveře. Totéž proveďte pro připojení k internetu. Přejděte do nastavení bezdrátového routeru a vypněte připojení k internetu od půlnoci do 5 ráno. Je to jako dětský zámek pro internet. Časové limity také brání hackerům v útoku ve stanoveném časovém rámci na vaši síť. Účinně jste se izolovali od zbytku internetu během hodin, kdy většina hackerů právě začíná s druhou plechovkou Red Bullu.

Zakažte bezdrátovou vzdálenou správu routeru

Pokud vypnete Vzdálená správa prostřednictvím bezdrátového připojení funkce na vašem routeru, pak by někdo, kdo by se pokusil proniknout do jeho nastavení (například vaše dítě nebo hacker), musel být na počítači, který je fyzicky připojen (přes ethernetový kabel) k routeru. Deaktivace této funkce vám nezabrání ve změně nastavení routeru; je to pro vás, vaše dítě a hackery trochu nepohodlnější.

Vyhledejte nezabezpečené bezdrátové přístupové body v okolí

Všechny vaše brány firewall a filtry zmizí z okna, pokud se malý Johnny připojí k nezabezpečenému bezdrátovému přístupovému bodu vašeho souseda a začne se zbavovat připojení k internetu. Toto přepíše vaši rodičovskou kontrolu internetu, protože vaše dítě používá úplně jinou síť. Pomocí funkce vyhledávání Wi-Fi v mobilním telefonu nebo notebooku s podporou Wi-Fi můžete zjistit, zda se v blízkosti vašeho domu nenacházejí otevřené Wi-Fi hotspoty, ke kterým by se vaše dítě mohlo připojit. Nejlepší je, když provedete vyhledávání z jejich ložnice nebo odkudkoli, odkud se běžně dostanou online. Možná budete schopni určit, odkud pochází horké místo, při pohledu na měřič síly signálu, když procházíte po jejich místnosti. Promluvte si se svým sousedem, vysvětlete svůj cíl a požádejte ho, aby svůj bezdrátový přístupový bod chránil heslem. Pomáhá vám nejen vynutit si rodičovskou kontrolu, ale také pomáhá lidem zabránit v bezplatném projížďce díky jejich nezabezpečenému Wi-Fi hotspotu.

Povolte funkce rodičovské kontroly v herních systémech a mobilních zařízeních svého dítěte

Rodiče často přehlížejí skutečnost, že se děti mohou dostat k internetu prostřednictvím herních konzolí, iPodů a mobilních telefonů. Je důležité nastavit internetovou rodičovskou kontrolu na všech osobních zařízeních. Tyto gadgety mají webové prohlížeče, stejně jako váš domácí počítač. Filtry, které nainstalujete do počítače, nijak nezastaví vaše děti v návštěvě zakázaných webů pomocí mobilního zařízení nebo herního systému. Naštěstí většina zařízení, která by děti používaly, jako jsou iPad a PlayStation 4, má rodičovskou kontrolu, kterou můžete nastavit tak, aby omezovala obsah, ke kterému mají vaše děti přístup. Přečtěte si o těchto funkcích a implementujte je. Pravidelně kontrolujte zařízení, abyste zjistili, zda vámi nastavené heslo stále platí. Pokud ne, vaše dítě to mohlo resetovat a deaktivovat ovládací prvky.

Umístěte jejich počítač do otevřeného prostoru domu

Je těžké, aby vaše děti navštěvovaly nevhodné webové stránky, pokud musí používat počítač v kuchyni. Pokud je počítač v dobře navštěvované oblasti, kde ho můžete vidět, vaše děti se méně pravděpodobně pokusí jít na neautorizované stránky. Dětem se může líbit mít počítač ve svém pokoji, ale zvažte jeho přesun na méně soukromé místo, abyste mohli sledovat, co se děje.

Povolte protokolování aktivit na směrovači a počítačích

Vaše dítě s největší pravděpodobností zjistí, jak pokrýt své stopy odstraněním historie prohlížeče nebo povolením režimu soukromého procházení, kde není uchovávána žádná historie. Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je zakoupit monitorovací software, který vaše dítě jen tak snadno neporazí ani nezjistí. Pravidelně kontrolujte soubory protokolu, abyste se ujistili, že vaše děti nemají problémy. Můžete také nakonfigurovat rodičovskou kontrolu v různých prohlížečích pro další vrstvu ochrany. Další možností je povolit protokolování aktivit na vašem bezdrátovém routeru. Přihlášení do routeru vám umožní zachytit informace o připojení, i když vaše dítě používá mobilní zařízení nebo herní konzole (pokud nepoužívá jiný bezdrátový přístupový bod než váš).