Skip to content

Jak nastavit rodičovskou kontrolu na routeru

6 de Červenec de 2021
GettyImages 453316837 56a6a5b93df78cf7728f9379

Jako rodič si ceníte svého času a pravděpodobně jej nechcete trávit používáním rodičovské kontroly na každém z vašich zařízení připojených k internetu. Když zablokujete web na routeru, blokování bude globálně účinné ve všech zařízeních v domácnosti, včetně vašeho. Pokud například můžete úspěšně zablokovat přístup k webu, jako je YouTube, na úrovni routeru, je zablokován na všech zařízeních v domácnosti, bez ohledu na to, jaký prohlížeč nebo způsob se k němu používá.

Přihlaste se do konzoly pro správu routeru

Většina routerů pro spotřebitele nabízí nastavení a konfiguraci pomocí webového prohlížeče. Chcete-li získat přístup k nastavení konfigurace routeru, musíte obvykle otevřít okno prohlížeče v počítači a zadat adresu routeru. Tato adresa je obvykle nesměrovatelná adresa IP, kterou nelze vidět z internetu. Příklady typické adresy routeru zahrnují http://192.168.0.1, http://10.0.0.1 a http://192.168.1.1. Výchozí adresu správce naleznete na webu výrobce routeru nebo v dokumentaci dodané s routerem. Kromě adresy vyžadují některé směrovače pro přístup ke konzole pro správu připojení k určitému portu. Pokud je to požadováno, připojte port na konec adresy pomocí dvojtečky následované číslem portu. Po zadání správné adresy budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla správce. Výchozí uživatelské jméno a heslo by mělo být k dispozici na webu výrobce routeru. Pokud jste jej změnili a nepamatujete si ho, možná budete muset resetovat router na výchozí tovární nastavení, abyste získali přístup pomocí výchozího přihlášení administrátora. To se obvykle provádí podržením malého resetovacího tlačítka na zadní straně routeru po dobu 30 sekund nebo déle, v závislosti na značce routeru.

Jak zablokovat přístup ke konkrétní doméně

Všechny směrovače se liší a váš může nebo nemusí mít možnost nastavit rodičovskou kontrolu routeru v části omezení přístupu. Zde je obecný proces vytváření zásad řízení přístupu k blokování přístupu vašeho dítěte na web.

  1. Přihlaste se do administrativní konzoly routeru pomocí prohlížeče v počítači.

  2. Vyhledejte Omezení přístupu stránka nebo Rodičovská kontrola stránku, pokud ji máte. Může být umístěn na stránce Firewall, ale některé směrovače jej mají v samostatné oblasti.

  3. Najděte sekci s názvem Blokování webových stránek podle adresy URL, Filtrování webových stránek, nebo podobné kde můžete zadat doménu webu, například youtube.com, nebo dokonce konkrétní stránku. Chcete vytvořit Zásady přístupu zablokovat konkrétní web, který nemá vaše dítě navštěvovat.

    Pomocí filtrování webů můžete blokovat přístup k určitým webům pomocí routeru

  4. Pokud se zobrazí výzva, pojmenujte zásady přístupu zadáním popisného názvu, například Blokovat Youtube v Název zásady pole a vyberte Filtr jako typ politiky.

  5. Některé směrovače nabízejí plánované blokování, takže můžete web blokovat mezi určitými hodinami, například když by vaše dítě mělo dělat domácí úkoly. Pokud chcete použít možnost plánu, nastavte dny a časy, kdy má dojít k blokování.

  6. Do pole zadejte název webu, který chcete blokovat webová stránka nebo Blokování webových stránek podle adresy URL plocha.

  7. Klikněte na ikonu Uložit nebo Přidat tlačítko ve spodní části pravidla.

  8. Klepněte na Aplikovat v případě potřeby zahájit prosazování pravidla.

Pro vynucení nového pravidla bude možná nutné restartovat router. Může to trvat několik minut.

Vyzkoušejte pravidlo blokování

Chcete-li zjistit, zda pravidlo funguje, přejděte na web, který jste zablokovali. Zkuste k němu přistupovat z počítače a z několika zařízení, která vaše dítě používá k přístupu na internet, například iPad nebo herní konzole. Pokud pravidlo funguje, měla by se při pokusu o přístup na blokovaný web zobrazit chyba. Pokud blok nefunguje, vyhledejte pomoc s řešením problémů na webu výrobce routeru. Další strategie, jak zajistit, aby vaše děti byly v bezpečí online, vyzkoušejte další způsoby, jak dětem zabezpečit rodičovskou kontrolu na internetu.