Skip to content

Jak technologie pomáhá bojovat proti hladu

6 de Červenec de 2021
GettyImages 1017667194 f273a7276e5d4231a86543953552a190

Klíčové jídlo

  • Software pomáhá přinášet jídlo potřebným pomocí aplikací, které pomáhají s logistikou a umožňují dary.
  • Pandemie zhoršuje potravinovou nejistotu v USA.
  • Podle nedávného průzkumu Siena College je nyní 49% respondentů znepokojeno tím, že si mohou dovolit jídlo.
Aplikace pomáhají bojovat proti rostoucímu nedostatku potravin v USA, protože pandemie koronavirů devastuje ekonomiku. Je tu spousta jídla. Problémem je distribuovat přebytečné jídlo z restaurací, obchodů a kuchyní těm, kteří to potřebují. Aplikace spuštěné firmami a neziskovými organizacemi vstupují tam, kde vládní programy zaostávají. Vezměme si například OLIO, které sousedům umožňuje rychle si navzájem rozdávat své náhradní jídlo. „Technologie významně změnila účinnost, s jakou lze přerozdělit rychle se kazící potraviny,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Saasha Celestial-One, spoluzakladatelka a provozní ředitelka OLIO. „To znamená, že lze přerozdělit více potravin s kratší trvanlivostí.“

Rostoucí problém

V USA roste hlad. Od vypuknutí epidemie COVID-19 vzrostla nezaměstnanost téměř na úroveň z doby deprese a potravinové banky zaznamenaly prudký nárůst počtu rodin závislých na jejich službách. Nedávný průzkum veřejného mínění Siena College odhaduje, že 41% respondentů v New Yorku se nyní obává možnosti dovolit si jídlo. Společnost Feeding America mezitím odhaduje, že v letošním roce může být v USA více než 50 milionů lidí nezabezpečených potravinami, včetně 17 milionů dětí. Vládní program doplňkové pomoci v oblasti výživy (SNAP) má potíže se zpracováním milionů dalších žadatelů za měsíc. Odborníci tvrdí, že pandemie koronaviru přispívá k nedostatku zdrojů na nákup potravin. „Pokles vyvolaný pandemií COVID-19 také pravděpodobně ještě více zvýší nejistotu v potravinách: ztrátu péče o dítě, stravu poskytovanou ve škole zdarma nebo za snížené náklady a sociální distanční vedení, které omezuje pohyb mimo domov,“ Lauren Bauer, členka neziskové organizace Brookings Institution, napsala v nedávné zprávě. Aby vyhověly potřebě jídla, neziskové organizace se stále více obracejí k softwarovým řešením. Většinou se jedná o technologie, které spojují přebytečné jedlé jídlo s charitativními organizacemi, komunitami a obyčejnými obyčejnými lidmi, kteří mohou využít podporu, která dále rozšiřuje jejich rozpočet na potraviny. Například v Kalifornii pomáhá Copia podnikům bezpečně darovat neprodané potraviny a OLIO umožňuje sousedům navzájem si darovat své náhradní jídlo. Celestial-One odhaduje, že třetina potravin jde do odpadu, zatím asi 50 milionů lidí v USA a 800 milionů na celém světě trpí hladem.

Expirované, ale stále dobré jídlo v koši.

„Je zapotřebí více vládních pobídek pro podniky, ale také masivní změny chování spotřebitelů, protože polovina veškerého potravinového odpadu se odehrává v domácnosti,“ dodal Celestial-One. „Lidé kupují více, než potřebují, a hodně zahodí.“

Přihlášení dobrovolníků

Nezisková organizace Food Rescue USA používá aplikaci pro dobrovolné záchranáře potravin. Software poskytuje všechny informace potřebné k vyzvednutí přebytečného jídla od dárce potravin a jeho doručení místní neziskové agentuře poskytující jídlo. „S využitím naší technologie můžeme rychle navázat spojení mezi dostupnými dary potravin a místními neziskovými agenturami, které by se pro tento dar nejlépe hodily,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru generální ředitelka společnosti Food Rescue Carol Shattuck. „Měli jsme časy, kdy jsme byli upozorněni na nouzové vyzvednutí jídla (generátor selhal, přebytečné jídlo kvůli omezením COVID-19 atd.) A dokázali jsme k nim dostat záchranáře během hodiny komunikací naši záchranáři potravin přímo prostřednictvím aplikace. “ Shattuck uvedla, že aplikace umožnila její organizaci rozšířit v roce 2020 více než 40 000 individuálních vyzvednutí. „Náš software je motorem, který vytváří toto spojení a umožňuje nám poskytovat efektivní řešení pro řešení hladu a plýtvání potravinami,“ dodala. Jiné aplikace směřují dárce přímo na lidi, kteří potřebují peníze na nákup jídla. Spare je aplikace, která shromažďuje účty za potraviny, stravování a rozvoz jídla a věnuje prostředky místním potravinovým charitám. Potravinové banky jsou poté schopné převést 1 $ na 5 jídel.

Lidé nosí ochranné masky a rukavice pracující v potravinové bance.

„Možná se to nezdá moc, ale měňte měřítka dobře,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Andra Tomsa, zakladatelka a CEO společnosti Spare USA. „Odemknutí 500 nebo 2 500 jídel za měsíc vyžaduje pouhých 34 aktivních uživatelů. 200 000 uživatelů jedná společně, za šest měsíců zaokrouhlí 18 milionů dolarů. Ale není to jen dárková aplikace, je to model se třemi výhodami.“ Další společnost, Amp Your Good, dává tradičnímu jídlu šanci s mechanismem davového financování. Školy, podniky, občanské organizace a organizace založené na víře mohou provozovat své disky pomocí platformy společnosti #GiveHealthy na krmení davů. Sdílejí informace o diskuzi, stanovují cíl kampaně a poté se obracejí na svou komunitu o dary. „GiveHealthy je plně virtuální platforma, která minimalizuje expozici koronavirům, a přitom stále pracuje na tom, aby komunitu spojila, aby získala jídlo rodinám, které to nejvíce potřebují,“ uvedl Patrick O’Neill, zakladatel a generální ředitel společnosti Amp Your Good. e-mailový rozhovor.

Od maloobchodu po stůl

Zatímco USA jsou zaplaveny přebytečnými potravinami, dostat je do rukou těch, kteří to potřebují, je obrovská logistická výzva. Téměř polovina přebytečných potravin je v maloobchodě. „To znamená, že jde o distribuci na dlouhou dobu – hodně jídla, ale každá instance je relativně malá,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Leah Lizarondo, spoluzakladatelka a generální ředitelka neziskové organizace 412 Food Rescue. Její organizace pomáhá distribuovat nepotřebné jídlo v západní Pensylvánii. „Takže otázka, kterou si musíme položit, je – jak nákladově efektivně přesměrujete toto jídlo? Nákladní automobily rozhodně nejsou cestou – nemůžete poslat nákladní vůz, aby získal jednu krabici sendvičů. Ale pokud dáte všechny ty výjimečné případy sendviče, naplníte nákladní vůz, bude to trvat jen věčnost a bude to stát hodně, abyste to všechno získali. “ „Technologie významně změnila účinnost, s jakou lze přerozdělit rychle se kazící potraviny.“ Odpověď na toto dilema pro organizaci Lizarondo přišla ve formě aplikace. Platforma Food Rescue Hero byla vyvinuta speciálně s cílem umožnit organizacím rozšířit využití potravin po celém světě. Do dnešního dne organizace pomohla přesměrovat téměř 35 milionů liber jídla během 160 000 cest. Společnost Food Rescue vzala model, který již existuje – služby dodávek potravin koordinované prostřednictvím aplikace – a přeložila jej do přebytku potravin. „Najednou máte 18 000 řidičů v devíti městech, kteří dostávají oznámení o jídle, které je k dispozici,“ řekla. Inovativní software pomáhá přinášet jídlo hladovým, ale je to jen část řešení. Vzhledem k tomu, že pandemie koronavirů se rozvíjí, je pravděpodobné, že se zvýší potravinová nejistota a že federální vláda bude muset zintenzivnit své úsilí o pomoc.