Když se váš notebook nezapne, může se cítit jako noční můra. Mohli byste přijít o práci, obrázky, dokumenty a mnohem více. I když to může být děsivé, často existují přímá řešení, jak dostat váš notebook zpět do funkčního stavu.
Příčina zapnutí notebooku
Existuje mnoho možných příčin, proč se notebook nezapne. Mohou zahrnovat problém s napájecím adaptérem, obrazovkou notebooku, baterií nebo dokonce vadnou součástí na základní desce.
Jak to opravit, když se váš notebook nezapne
Chcete-li vyřešit problém s laptopem, který se nezapne, měli byste pracovat z nejpravděpodobnějších příčin, které je nejsnadnější opravit, a propracovat se k nejobtížnějším.
-
Zkontrolujte a vyměňte napájecí zdroj. Tento krok se může zdát jako zdravý rozum, ale potvrďte, že jste do notebooku nepřipojili nesprávné napájení. Mnoho síťových adaptérů pro notebooky vypadá stejně. Pokud adaptér nenabízí správné napětí a proud pro váš notebook, nebude to fungovat. Pokud však kontrolka napájení vašeho notebooku svítí, napájecí zdroj pravděpodobně funguje. Pokud svítí jak indikátor napájení notebooku, tak indikátor napájení adaptéru, může to znamenat problém s baterií. Pokud jej nepoužíváte zapojený, je baterie nabitá? Určitě jsme byli dříve chyceni bez nabité baterie.
-
Ujistěte se, že nejde o problém s obrazovkou. Častou chybou je, když je samotná obrazovka černá, lidé předpokládají, že je jejich laptop vypnutý, pokud není. Nejprve, pokud jste připojeni k externímu monitoru, zvyšte hlasitost. Pokud to nefunguje, odpojte externí monitor a zkontrolujte, zda se v hlavním okně notebooku zobrazí plocha. Pokud ne, zvyšte jas pomocí funkční klávesy jasu na klávesnici. Zkuste zapojit jiný externí monitor do portu HDMI nebo jiného výstupního video portu a zkontrolovat, zda je problém jen s displejem vašeho notebooku. Pokud displej nebo monitory notebooku neukazují nic jiného, než svítí tlačítko napájení a / nebo klávesnice, může dojít k problému s grafickým adaptérem notebooku. V takovém případě budete muset nechat vyměnit adaptér u počítačového technika.
-
Odeberte všechny spouštěcí jednotky médií. Pokud jste někdy použili USB flash disk nebo DVD k zavedení notebooku a zapomněli jste, že jste některý z nich ve svém notebooku nechali, mohlo by to způsobit problémy se spuštěním.
-
Odpojte se od všech dokovacích stanic. Chybný napájecí port nebo napájecí zdroj v dokovací stanici může způsobit problémy při pokusu o spuštění notebooku. Odpojte notebook od dokovací stanice a připojte napájecí adaptér přímo k notebooku. Pokud se váš notebook spustí, musíte vyměnit vadnou dokovací stanici.
-
Poslouchejte jakékoli pípání. Když komponenty základní desky notebooku selžou, laptop často vydá několik zvukových signálů. Počet pípnutí je ve skutečnosti kód, který vám pomůže identifikovat vadnou součást. Pokud uslyšíte pípnutí, podívejte se na web výrobce notebooku, co znamená počet pípnutí pro značku a model vašeho počítače.
-
Zkuste provést tvrdý restart. Pokud se váš notebook náhle vypnul, když jste jej používali, mohlo by to znamenat, že úraz elektrickým proudem způsobil, že bezpečnostní mechanismus zabudovaný do moderních základních desek odpojil napájení. To chrání citlivé součásti před elektrickým přetížením. Zbytkovou elektřinu můžete odstranit vyjmutím baterie, odpojením napájecího adaptéru a stisknutím a podržením tlačítka napájení po dobu 30 sekund. Znovu připojte napájecí adaptér, počkejte 30 sekund a poté zapněte systém. Pokud se váš notebook spustí, znovu jej vypněte a znovu vložte baterii. Pokud se notebook po přeinstalaci baterie nezapne, pravděpodobně máte vadnou baterii a musíte ji vyměnit za novou.
-
Ujistěte se, že jsou všechny větrací otvory čisté. Notebooky mají speciální bezpečnostní obvody pro přerušení napájení notebooku, pokud dojde k přehřátí jakékoli součásti – obvykle CPU. K přehřátí může dojít z mnoha důvodů, ale nejčastěji je to, pokud používáte notebook na polštáři nebo pohovce – jakýkoli povrch, který blokuje větrací otvory notebooku. Vyvarujte se toho, aby byl váš notebook v pohodě. Je také dobré vyčistit všechny větrací otvory v pouzdře na notebook, protože přehřátí mohou způsobit také vlasy, prach nebo jiné nečistoty.
-
Vyměňte baterii CMOS. Základní deska notebooku obsahuje malou kruhovou baterii, která napájí CMOS, což umožňuje systému BIOS načíst operační systém a všechny vstupní a výstupní součásti během bootování. Pokud je tato baterie vybitá, notebook se nespustí. Baterie CMOS můžete vyměnit sami, pokud se vám otvírání kufru nelíbí. Většina lidí se však rozhodne nechat jej vyměnit zkušeným technikem.
-
Vyměňte všechny nově nainstalované součásti. Nainstalovali jste nedávno nové karty RAM nebo pevný disk? Pokud se váš notebook okamžitě přestal bootovat, může to znamenat, že je nový hardware vadný. Zkuste vrátit starou součást zpět nebo poslat novou na místo, kde jste ji zakoupili, k testování a získejte funkční náhradu.
-
Pošlete notebook k opravě. Pokud žádný z výše uvedených tipů pro řešení potíží nepomohl vašemu notebooku znovu fungovat, můžete mít na základní desce notebooku poškozenou součást. Nejlepší možností je zaslat jej výrobci k opravě, pokud je váš notebook v záruce, nebo vzít počítač někam k opravě.
Jako každá elektronika, ani notebooky nežijí věčně. Pokud váš notebook již není v záruce a poplatky za opravy jsou vysoké, může být levnější koupit nový. Pokud si koupíte nový, podívejte se, zda můžete starý recyklovat místo toho, abyste jej vyhodili do koše.