Skip to content

Jak vám VR může pomoci získat kondici

16 de Srpen de 2021
GettyImages 1162295158 07b1ea4a093d439a884ffdad1b9b3c96

Klíčové informace

  • Pokud vás koronavirus drží mimo posilovnu a vaše novoroční fitness předsevzetí, možná budete chtít vyzkoušet cvičení ve virtuální realitě.
  • Vědci tvrdí, že virtuální cvičení přináší skutečné výhody, a dokonce můžete na internetu najít hodnocení, která vám ukážou, kolik kalorií při hraní konkrétní hry spálíte.
  • Jedním příkladem nového druhu fitness her VR je Supernatural, který nabízí řadu vzdálených prostředí, ve kterých se můžete potit při každodenních cvičebních rutinách.
Pokud pandemie koronaviru narušila vaše obvyklá novoroční předsevzetí v oblasti kondice, zkuste dát virtuální realitě šanci dostat se do formy. Aplikace virtuální reality zaměřené na dav fitness sahají od boxu až po všechny druhy cvičení ve virtuálním prostředí. Ale zatímco obrázky mohou být virtuální, pot je skutečný a za touto myšlenkou je dokonce nějaká věda. Nedávný papír v Britský žurnál psychologie zdraví zjistili, že cvičenci se cítí lépe, když se ponoří do hudebního a počítačově simulovaného prostředí. „Bylo docela zarážející, jak kombinace virtuální reality s hudbou posílila potěšení související s cvičením, ve srovnání s pouhou hudbou nebo podmínkami ovládání,“ uvedl jeden ze spoluautorů příspěvku Costas Karageorghis, profesor Brunel University London, ve zprávě uvolnění. „Naše zjištění ukazují obrovský potenciál pro využití virtuální reality v kombinaci s hudbou, aby lidé byli fyzicky aktivnější ve svých domovech.“

Hraní ve jménu vědy

Autoři článku provedli experiment s 24 dobrovolníky na rotopedech a zjistili, že používání VR s hudbou zvýšilo vnímaný požitek o 26,4%ve srovnání s kontrolní podmínkou bez VR nebo hudby. A VR v kombinaci s hudbou zvýšilo požitek o 17,5%ve srovnání s hudbou samotnou. Tým z Institutu zdraví a cvičení virtuální reality na San Francisco State University pracuje na výpočtu druhu cvičení, které mohou hry VR poskytovat uživatelům. „V zásadě se díváme na to, jak může být hraní virtuální reality formou cvičení,“ řekl NBC Dr. Jimmy Bagley, hlavní vyšetřovatel a odborný asistent kineziologie. Jeho tým vytvořil online hodnocení cvičení VR. Pomocí této kalkulačky vám hra Orc Hunter spálí zhruba čtyři kalorie za minutu, stejně jako chůze. Chcete -li opravdu spálit kalorie, možná budete chtít hrát Audio Trip, který spálí asi osm kalorií za minutu, podobně jako při tenisu.

Mladý člověk doma nosí brýle VR a dělá jógu.

„Předpokládáme, že spotřebitelé našich údajů mají zájem cvičit,“ uvádí web institutu. „Zaměřujeme se proto na pomoc při identifikaci her s vysokou intenzitou. Předpokládáme, že se uživatel při hraní záměrně nevyhne pohybu, ale také jej záměrně nevyhledá nad rámec toho, co hra vyžaduje, aby byla úspěšná. Snažíme se na to aplikovat přiměřený standard a změřit to, co považujeme za typickou hru nutnou k postupu přes cíle hry. “

Futuristické tréninky

Pro ty, kteří chtějí cvičit v situacích vzdálených naší současné ponuré realitě, Supernatural nabízí řadu vzdálených prostředí, ve kterých se můžete zapotit při každodenních cvičebních rutinách od skutečných trenérů. Uživatelé se mohou houpat po některých příchozích objektech pomocí futuristických netopýrů nebo si dřepnout, aby se vyhnuli ostatním. „Pot na vrcholu sopky v Etiopii,“ hlásá web. „Vypadni na ledovcích Islandu. Medituj mezi ruinami Machu Picchu. Aniž bys opustil domov.“ Tanečníci by se mohli podívat na FitXR, který nabízí boxerské a taneční programy od začátečníků po pokročilé. Tréninky probíhají v různých intenzitách, jejichž délka se pohybuje od tří minut až po 60minutová cvičení. „Bylo docela zarážející, jak kombinace virtuální reality s hudbou posílila potěšení související s cvičením.“ Pokud chcete kombinovat hudbu s něčím trochu násilnějším, Beat Saber nabízí šavle, které procházejí pohybujícími se cíli a mají pozitivní melodie. „Je to trochu jako kříženec Guitar Hero s Hvězdnými válkami – ačkoli ani jedna franšíza není spojena s Beat Sabre,“ říká recenzent z Slunce. „Bloky k vám přicházejí, každý se směrovou šipkou, která signalizuje, jak byste ho měli proříznout. Vaše levé a pravé světelné meče mají různé barvy a odpovídají různým blokům.“ Vzrušuje mě představa cvičení ve virtuální realitě a už jen při pohledu na závratný seznam dostupných cvičebních titulů se mi zrychlil tep. Kdybych jen našel Oculus Quest, který je skladem.