Skip to content

Jak vás brány firewall mohou chránit před bezpečnostními riziky

30 de Červen de 2021
GettyImages 1268601565 5fb2f2663afc484785e0caafa96ff182

Klíčové jídlo

  • Osobní brány firewall mohou pomoci bránit vaši domácí síť před hackery.
  • Vědci zjistili bezpečnostní problémy s více než 100 miliony zařízení připojených k internetu.
  • Počítačová kriminalita zaměřená na jednotlivce je rostoucím problémem, protože stále více lidí pracuje z domova.
Odborníci tvrdí, že nedávný objev bezpečnostních problémů s miliony zařízení připojených k internetu zdůrazňuje, že uživatelé musí uvažovat o osobním firewallu. V nové zprávě vědci našli devět zranitelností v komunikačních protokolech používaných v zařízeních IoT. Tyto chyby zabezpečení by mohly hackery vést k odmítnutí služby (DoS) nebo ke vzdálenému spuštění kódu (RCE). Může být ovlivněno více než 100 milionů spotřebitelských, podnikových a průmyslových zařízení IoT. Bezpečnostní chyby by mohly hackerům umožnit přepnout zařízení do režimu offline nebo je ovládat na dálku. Kyberzločinci by také mohli využít bezpečnostní problémy k získání širšího přístupu k postiženým sítím. „Kybernetické hrozby pro ty, kteří přistupují k internetu doma, se za poslední rok zvýšily,“ uvedla v e-mailovém rozhovoru Heather Paunet, bezpečnostní expertka z kybernetické bezpečnostní firmy Untangle. „Když se oddělení IT snažila připravit pracovníky pro domácí kanceláře, zlovolní herci viděli příležitost a začali využívat brány firewall, které buď nebyly zavedeny, nebo nebyly dostatečně účinné.“

Brány firewall na záchranu

Brány firewall mohou pomoci zabránit hackerům ve zneužití druhu zranitelností nalezených v nedávné zprávě, uvedl v e-mailovém rozhovoru Dirk Schrader, bezpečnostní expert v kybernetické bezpečnostní společnosti New Net Technologies. Osobní firewally mohou chránit před hackery, kteří vám posílají škodlivý e-mail, a také před někým, kdo skočí na vaše otevřené připojení k internetu, uvedl v e-mailovém rozhovoru Kris Bondi, generální ředitel společnosti Kyoto v oblasti bezpečnosti. Mohou také být dobrým nástrojem pro ochranu soukromí.

Detailní záběr na někoho, kdo drží smartphone, který má na obrazovce ikonu zámku a „Vaše zařízení je chráněno“.

Spotřebitelské brány firewall mohou mít podobu měkkého nebo tvrdého zařízení brány firewall, uvedl v e-mailovém rozhovoru Brian Desmot, generální ředitel společnosti iTecs v oblasti kybernetické bezpečnosti. Softwarový firewall je obecně ten, který je nainstalován v systému a poskytuje snadno použitelné rozhraní. Pevný firewall je zařízení nainstalované v domácí síti spotřebitele a moderuje přenos přicházející a odcházející ze sítě. „Uživatel potřebuje brány firewall, aby zajistil, že jejich systém může účinně blokovat nevyžádaný nebo neoprávněný síťový provoz a požadavky,“ dodal Desmot. „Brána firewall může také zabránit virům, které úspěšně infikovaly počítač, v přenosu citlivých dat.“

Připojte svůj vlastní firewall

Například je tu Firewalla, zařízení pevného firewallu, které se připojuje k vašemu routeru. Monitoruje síťový provoz a upozorňuje vás prostřednictvím aplikace na abnormální aktivitu chytrého domácího zařízení. Firewalla tvrdí, že také blokuje hackery a kybernetické zloděje v tom, aby mohli narušit zařízení chytré domácnosti a ukrást osobní informace.

Jeden softwarový firewall je Bitdefender, který má blokovat průniky a filtrovat síťový provoz. Zahrnuje také ochranu webové kamery a mikrofonu, aby se zabránilo odposlechu. Jedním z nejběžnějších druhů útoků, kterým brána firewall pomáhá předcházet, jsou útoky typu Denial of Service (DDoS), uvedl v e-mailovém rozhovoru Tom Kirkham, generální ředitel společnosti CyberSecurity IronTech Security. DDoS útoky jsou útoky zaměřené na webové stránky, které nabízejí online službu. „Jsou považovány za škodlivé útoky, kdy kyberzločinci útočí na konkrétní online službu přemožením webu,“ uvedl. „Hackeři bombardují web velkým množstvím online provozu a server nebo síť nechávají tam, kde již tento provoz nezvládají.“ Pro nejlepší ochranu by měla brána firewall chránit vaši síť i zařízení a uživatele, uvedl Paunet. „Brána firewall může také zabránit virům, které úspěšně infikovaly počítač, v přenosu citlivých dat.“ Firewall by měl obsahovat antivirovou ochranu; prevence hrozeb, aby se zabránilo škodlivým serverům se špatnou reputací v síti; a ochrana před ransomwarem a kliknutími na škodlivé odkazy. Mělo by také zahrnovat filtrování webu, které chrání uživatele před kliknutím na odkazy, které by mohly na jejich zařízeních něco spustit. Přes své výhody nejsou brány firewall dokonalou ochranou. „Osobní brány firewall však nejsou dobré pro prevenci útoků malwaru,“ řekl Bondi. „Malware se může do systému dostat z prolomené služby ve formě důvěryhodných dat.“ Bondi doporučuje místo firewallu použít osobní VPN. „VPN šifruje vaši komunikaci a maskuje polohu vašich aktivit. Představte si to jako provoz inkognito se zvýšeným zabezpečením a schopností pojmenovat místo, kde se nacházíte,“ řekl Bondi.