Klíčové věci
- Internetová fáma o obří sluneční bouři mířící k Zemi je nepravdivá, ale v budoucnu se to může stát.
- Vědci jsou rozděleni v názorech na to, jak velké škody by mohl výbuch slunečních částic způsobit technologii.
- Je těžké spočítat šance na významnou sluneční bouři, ale na velkou jsme možná zpožděni.
Dobrou zprávou je, že nedávná internetová fáma o blížící se sluneční bouři, která zasáhne Zemi, je nepravdivá. Špatnou zprávou však je, že naši planetu by mohla brzy zasáhnout masivní sluneční bouře. Vědci jsou rozděleni v názorech na to, jak velké škody by mohl výbuch slunečních částic způsobit technologii. „Kosmické počasí může poškodit satelity, poškodit elektrickou síť, vystavit lidi v letadlech ve vysokých zeměpisných šířkách a v kosmických lodích radiaci, přerušit rádiovou komunikaci,“ řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru David Hysell, profesor vědy o atmosféře na Cornellově univerzitě. „Pro tyto možnosti již existují zmírňující strategie, ale existuje prostor pro zlepšení. Uvítaly bychom lepší předpovědi.“
Bouřlivé počasí
Ve zprávách se objevila zpráva o velké sluneční bouři, ale ukázalo se, že je založena na nepravdivých informacích. NASA ohlásila velkou sluneční erupci 3. července, která sice způsobila výpadky rádia, ale to už Zemi dávno minulo. „Slunce emitovalo významnou sluneční erupci s vrcholem v 10:29 EDT 3. července 2021,“ napsala NASA Solar Dynamics Observatory na svém oficiálním blogu. Je těžké spočítat pravděpodobnost velké sluneční bouře, ale na velkou sluneční bouři jsme možná zpožděni. Poslední velkou sluneční bouří byla Carringtonská událost v roce 1859.
„Od té doby jsme měli štěstí, že se naše slunce chová samo,“ řekla Lifewire v e-mailovém rozhovoru Meredith Ann MacGregor, profesorka planetárních věd na University of Colorado Boulder. „Riziko velké události se zvyšuje, když Slunce vstoupí do ‚maximálního‘ období slunečního cyklu. Další sluneční maximum bude mezi lety 2024 a 2026.“ Během slunečních bouří se vysokoenergetické částice, elektrické proudy a elektromagnetická energie proudící do horních vrstev atmosféry zvyšují, řekl Yue Deng, profesor fyziky na Texaské univerzitě v Arlingtonu, Lifewire v e-mailovém rozhovoru. „Například zesílené elektrické proudy v geoprostorovém prostředí mohou indukovat proudy na elektrických vedeních, které poškodí transformátor,“ dodal Deng. Jste zvědaví, co přichází ze slunce? Centrum předpovědi kosmického počasí NOAA můžete navštívit na adrese http://spaceweather.gov, oficiální zdroj americké vlády pro předpovědi počasí ve vesmíru, hodinky, varování a výstrahy. V nejhorším případě by velká bouře mohla způsobit výpadek proudu v rozsáhlé oblasti, jako je celá Severní Amerika, a selhání komunikačního systému, řekl Deng. Zasažen může být i internet. „Elektřina je pro naši společnost tak kritickou infrastrukturou,“ dodal Deng. „Pokud na několik dní vypadneme proud, internet a některé další základní zdroje pro váš každodenní život mohou být obtížné.“ Deng navrhl, že by uživatelé mohli zvážit mít doma záložní elektrický generátor pro přípravu na velkou solární událost. Riziko velké události se zvyšuje, když Slunce vstupuje do „maximální“ periody slunečního cyklu. Příští sluneční maximum bude v letech 2024 až 2026.
Ale nebojte se příliš
Ne každý souhlasí s tím, že obří sluneční bouře by způsobila velké škody. Nejpravděpodobnějším scénářem je, že bouře by měla jen mírný dopad na elektrickou síť, v rámci limitů, které energetické společnosti dokážou zvládnout, řekl výzkumník vesmírného počasí Mike Hapgood Lifewire v e-mailovém rozhovoru. V silné sluneční bouři by síť mohla ztratit příliš mnoho energie, díky které funguje, řekl Hapgood. V takovém případě síťové napětí poklesne, což povede k lokalizovaným výpadkům, které trvají několik hodin, zatímco energetické společnosti pracují na obnovení napájení. Hapgood také odmítá myšlenku, že internet by mohl být vypnut na neurčito. „Směrovače se vrátí, jakmile se vrátí elektřina,“ řekl. „Pokud jste měli štěstí a stále jste měli signál mobilního telefonu (tj. základnová stanice má stále proud), mohli jste přejít z širokopásmového připojení na mobilní internet. Udělal jsem to loni, když nám nějaký idiot vykopal kabel pro přívod elektřiny. Byl jsem stále se mohu setkávat online s kolegy v jiných zemích pomocí baterie a notebooku připojeného k telefonu.“