Co je třeba vědět
- Vypněte notebook, odpojte jej ze zásuvky a poté vyčistěte ventilační otvory stlačeným vzduchem.
- Ventilátor notebooku můžete vyčistit bez stlačeného vzduchu, ale je to mnohem nejistější.
- Prachem ucpaný ventilátor notebooku může vést k problémům s chlazením vašeho notebooku.
Tato příručka vás naučí, jak čistit ventilátor notebooku pomocí stlačeného vzduchu a ručnímu ručnímu čištění.
Jak vyčistím ventilátor svého notebooku, aniž bych ho rozebral?
Nejlepší způsob, jak notebook vyčistit, aniž byste jej rozebírali, je použití stlačeného vzduchu. Je levný, snadno dostupný a poskytuje nejbezpečnější a nejjednodušší způsob, jak vyčistit notebook od prachu a nečistot, aniž byste jej rozebírali. V našem příkladu použijeme plechovku stlačeného vzduchu, protože je pravděpodobnější, že ji máte nebo k ní máte přístup. Foukání do průduchu ústy se nedoporučuje kvůli vlhkosti a možné tekutině zavedené do notebooku.
-
Vypněte notebook a odpojte jej od nabíječky. Pokud můžete, vyjměte baterii notebooku.
-
Vyhledejte na svém notebooku větrací otvory sání ventilátoru. Obvykle jsou na spodní straně, ale záleží na značce a modelu notebooku. V případě pochybností nahlédněte do příručky nebo na webové stránky výrobce.
-
Namiřte trysku stlačeného vzduchu na větrací otvor, ale netlačte hluboko do ní a vydejte krátký proud vzduchu. Zaměřte další ventilaci a proveďte totéž. Pokud máte možnost, foukejte stlačený vzduch přímo na samotné lopatky ventilátoru.
Dlouhé lisy riskují kondenzaci kvůli nízké teplotě expandujícího vzduchu. Držte se pouze krátkých dávek.
-
Pokud je váš notebook obzvláště znečištěný nebo ucpaný prachem, může být prospěšné vyfouknout stlačený vzduch také do výfukových otvorů. Obvykle jsou na boku nebo na zadní straně notebooku, ale záleží na modelu.
Při příštím zapnutí notebooku můžete vidět, že se z něj vyčerpal prach, který uvolnil stlačený vzduch. Pro hlubší čištění jej vypněte a opakujte výše uvedené kroky.
Jak čistit notebook bez stlačeného vzduchu
Pokud nemáte stlačený vzduch nebo se chcete vyhnout vytváření dalšího odpadu v prázdných plechovkách, můžete ventilátor notebooku vyčistit i bez něj. Mějte však na paměti, že tato metoda je mnohem praktičtější a zahrnuje demontáž notebooku, což může zneplatnit vaši záruku a riziko jejího trvalého poškození. Postupujte pouze v případě, že pracujete na počítači, který neobsahuje drahocenná data, nebo se při opravě cítíte velmi sebejistě. Jak je uvedeno výše, vypněte notebook a odpojte jej od nabíječky. Pokud můžete, vyjměte baterii notebooku,
-
Pokud je to možné, najděte průvodce pro odtržení notebooku pro web jako iFixit. Případně použijte příručku k základní desce nebo web výrobce, kde najdete průvodce, jak ji rozebrat.
-
Vyhledejte šrouby na spodní straně notebooku a odstraňte je.
-
Sejměte spodní panel a dávejte pozor, abyste nepoškodili ploché kabely (je-li to nutné, nejprve je odpojte). Možná budete muset uvolnit jakékoli lepidlo pomocí zdroje tepla.
-
Vyhledejte ventilátor notebooku, a pokud k němu máte přístup, pomocí hadříku nepouštějícího vlákna odstraňte veškerý prach, který vidíte.
-
Pokud má váš notebook přístupný chladič, odstraňte přebytečný prach ze stejné látky.
-
Namontujte zadní panel a všechny příslušné šrouby a kabely.
Jak často byste měli čistit ventilátor notebooku?
Rychlý výbuch každých šest měsíců by měl stačit k tomu, aby byl váš notebook chladný a běžel na špičkovém výkonu, pokud používáte stlačený vzduch. Pokud ho plánujete rozebrat, proveďte to, pouze když je to bezpodmínečně nutné, abyste se vyhnuli možnému poškození nebo problémům při jeho opětovném sestavení.
Jaký je nejjednodušší způsob čištění ventilátoru?
Stlačený vzduch je zdaleka nejjednodušší způsob čištění ventilátoru notebooku, i když to není jediný způsob.