Skip to content

Jak zastavit otáčení obrazovky vašeho iPhone

3 de Srpen de 2021
stop iphone screen from rotating 2000101 A v1 5b44ea3946e0fb005b64f7fd

Co vědět

 • iOS 7 a vyšší: Povolením funkce zámku otáčení obrazovky v Ovládacím centru zabráníte iPhonu, aby na vás náhle převrátil orientaci.
 • Když je ikona zvýrazněna bíle (iOS 7-9) nebo červeně (iOS 10-13), poznáte, že je zámek otáčení obrazovky zapnutý.
 • Starší verze (iOS 4-6) používají panel pro více úloh.

Tento článek vysvětluje, jak povolit a zakázat zamykání obrazovky na zařízeních se systémem iOS 4 a novějším. Je rozdělena podle verze pro iOS a popisuje způsoby, jak zjistit, zda je povoleno zamykání obrazovky.

Jak zastavit otáčení obrazovky iPhone (iOS 7 a novější)

Co když ale nechcete, aby se obrazovka iPhonu při změně polohy zařízení otáčela? Poté musíte použít funkci zámku otáčení obrazovky zabudovanou v iOS (tento tip platí také pro iPhone, iPad a iPod touch). Co dělat:

 1. Přejetím prstem nahoru ze spodní části obrazovky (nebo přejetím prstem dolů z pravého horního rohu na iPadu a iPhonu X a novějších) zobrazíte Control Center.

 2. Umístění zámku otáčení obrazovky závisí na verzi iOS, kterou používáte.

  • V iOS 11 a novějších je to vlevo, hned pod první skupinou tlačítek.
  • V iOS 7-10 je vpravo nahoře.

  Ať už máte jakoukoli verzi, podívejte se na ikonu, která ukazuje zámek se zakřivenou šipkou kolem něj.

 3. Klepněte na zámek otáčení ikonu pro uzamčení obrazovky do její aktuální polohy. Když je ikona zvýrazněna bíle (iOS 7-9) nebo červeně (iOS 10-13), poznáte, že je zámek otáčení obrazovky zapnutý.

 4. Až budete hotovi, klikněte na tlačítko Domů nebo přejeďte prstem dolů Ovládací centrum (nebo přejetím prstem nahoru na iPadu a iPhonu X a novějších) se vrátíte do aplikace, ve které jste byli, nebo na domovskou obrazovku.

Ne všechny aplikace podporují rotaci obrazovky. Některé aplikace fungují pouze v režimu na výšku nebo na šířku. To platí zejména pro některé hry a video aplikace. U těchto aplikací na nastavení otáčení obrazovky nezáleží. Aplikace se zobrazí pouze v orientaci, kterou podporuje.

Jak vypnout zámek otočení obrazovky iPhone

Pokud se váš iPhone nebude otáčet, když chcete, musíte vypnout zámek otáčení obrazovky. Postupujte podle těchto kroků:

 1. Přejetím nahoru otevřete ovládací centrum ze spodní části obrazovky (nebo přejetím prstem dolů z pravého horního rohu na iPhone X a novější).

 2. Klepněte na zámek otáčení obrazovky podruhé, aby zmizelo bílé nebo červené zvýraznění. V horní části obrazovky se také zobrazí zpráva o stavu zámku otáčení.

 3. Zavřete Control Center kliknutím na tlačítko Domů nebo přejetím prstem dolů Control Center (nebo přejetím nahoru, na iPhone X a novějších).

Nerotuje se obrazovka vašeho iPhonu, i když je zámek otáčení vypnutý? Zjistěte, jak to opravit na obrazovce My iPhone se neotáčí. Jak to opravím?

Jak zakázat otáčení obrazovky iPhone (iOS 4-6)

Otočení obrazovky iPhonu můžete zamknout v dřívějších verzích iOS. Ale v systému iOS 4-6 se kroky mírně liší:

 1. Rychlým dvojitým kliknutím na tlačítko Domů vyvoláte lištu pro více úkolů v dolní části obrazovky.

 2. Táhněte prstem doleva doprava, dokud už nemůžete přejet prstem. To odhalí ovládací prvky přehrávání hudby a ikonu zámku otáčení obrazovky zcela vlevo.

 3. Klepněte na zámek otáčení obrazovky ikonu pro povolení funkce (v ikoně se objeví zámek, který indikuje, že je zapnutá). Deaktivujte zámek poklepáním na ikonu podruhé.

Jak zjistit, zda je zapnutý zámek otočení obrazovky

V systému iOS 7 a novějších můžete vidět, že je zámek otáčení obrazovky zapnutý otevřením ovládacího centra, ale existuje rychlejší způsob: panel ikon v horní části obrazovky iPhone. Chcete -li zkontrolovat, zda je zapnutý zámek otáčení, podívejte se na horní část obrazovky vedle ikony baterie. Pokud je zapnutý zámek otáčení, vlevo od ikony baterie se zobrazí ikona zámku otáčení – zámek se zakřivenou šipkou. Pokud tuto ikonu nevidíte, zámek otáčení je vypnutý. Ikona zámku otáčení je skrytá na domovské obrazovce na zařízeních iPhone X, XS, XR a 11. U těchto modelů se zobrazuje pouze v pravém horním rohu ovládacího centra.

Další možnost pro povolení zámku otáčení?

Výše uvedené kroky jsou v současné době jediným způsobem, jak zamknout nebo odemknout orientaci obrazovky – ale kdysi existovala jiná možnost. V dřívějších beta verzích iOS 9 Apple přidal funkci, která uživateli umožňovala vybrat si, zda přepínač vyzvánění na boku iPhonu ztlumí vyzvánění nebo zamkne orientaci obrazovky. Tato funkce je na iPadu k dispozici už roky, ale na iPhonu se objevila poprvé. Když byl iOS 9 oficiálně vydán, byla tato funkce odstraněna. Přidávání a odebírání funkcí během vývoje a testování beta není pro Apple neobvyklé, ale pro některé lidi to bylo zklamáním. Přestože se tato funkce v systému iOS 10-13 nevrátila, možná se vrátí v novější verzi.

Proč se obrazovka iPhone otáčí

Otáčení obrazovky iPhonu, když to nechcete, může být otravné, ale ve skutečnosti je to způsobeno užitečnou funkcí. IPhone, iPod touch a iPad jsou dostatečně chytré na to, aby věděly, jak je držíte, a otočily obrazovku tak, aby odpovídaly. Dělají to pomocí senzorů akcelerometru a gyroskopu zabudovaných v zařízeních. Jedná se o stejné senzory, které vám umožňují ovládat hry pohybem zařízení a které vám v aplikaci Mapy poskytnou přesné pokyny.

Obrázek iPhone s vodorovnou obrazovkou

Pokud držíte zařízení bokem (v takzvaném režimu na šířku), obrazovka se otočí, aby odpovídala této orientaci. Totéž platí, když držíte telefon ve svislé poloze (také se mu říká režim na výšku).