Skip to content

Jak zlikvidovat baterii notebooku

5 de Červenec de 2021
Recycle laptop battery 94eeae5ae45246b2801317b86b868cb0

Co je třeba vědět

 • Použijte vyhledávací nástroj Call2Recycle k vyhledání recyklačního centra baterií ve vašem okolí.
 • Nepoškozené baterie notebooku můžete bezplatně odevzdat v recyklačním centru.
 • Vložení starých baterií do notebooku může způsobit poškození životního prostředí.

Tento článek popisuje, jak zlikvidovat nebo recyklovat baterii notebooku.

Jak zlikvidovat baterii notebooku

Neměli byste odhodit starou baterii notebooku do odpadu. Recyklace baterie notebooku se může zdát problémem, ale je to životně důležité. Pokud je baterie notebooku uložena na poličce a zapomenuta, může se stát nebezpečím požáru a pokud nebude řádně zlikvidována, stane se nebezpečnou pro životní prostředí. Naštěstí je likvidace baterie notebooku jednoduchá, jakmile najdete nedaleké recyklační centrum.

 1. Najděte místní recyklační centrum. Call2Recycle, společnost poskytující služby recyklace baterií pro několik hlavních maloobchodníků ve Spojených státech, je dobrým místem pro začátek. Pokud se to nepodaří, což je pravděpodobné, pokud žijete na venkově, vyzkoušejte web, který poskytuje služba komunálního odpadu.

 2. Vyjměte baterii z notebooku a vložte ji do uzavíratelné jednorázové nádoby, například do plastového sáčku. Moderní notebooky mají často tenkou vlastní baterii, kterou majitel nemůže vyjmout. Pokud není zřejmý způsob, jak jej odstranit, prostudujte si příručku k notebooku nebo webovou stránku zákaznických služeb výrobce.

 3. Odneste baterii do recyklačního centra, které jste našli v prvním kroku. Zabraňte poškození baterie, protože většina recyklačních středisek odmítne vybitou nebo prasklou baterii. Po příjezdu postupujte podle pokynů na místě.

Co když je baterie mého notebooku poškozená?

Stárnoucí baterie notebooku může vykazovat známky zjevného poškození. Mezi příklady patří vybité nebo prasklé baterie nebo stopy po spálení kolem elektrických kontaktů baterie. Obsah baterie notebooku bude při vystavení vzduchu chemicky reagovat, generovat teplo a potenciálně se vznítit. Jakmile začne oheň, je náročné ho uhasit, protože samotná baterie je hořlavá. Proto se lithium-iontové baterie považují za nebezpečné materiály, pokud jsou přepravovány nebo skladovány ve velkém množství. Nenechávejte doma poškozenou baterii vystavenou vzduchu. Umístěte jej do uzavíratelné nádoby, například do plastového sáčku, abyste snížili vystavení vzduchu. Většina recyklačních středisek nepřijímá poškozené baterie na obvyklých místech odevzdání, takže budete muset zavolat nebo navštívit středisko, kde získáte speciální pokyny. Poškozenou lithium-iontovou baterii nikdy nepřepravujte. Poškozená baterie představuje vážnou hrozbu pro osobu, která s ní zachází, zejména pokud si není vědoma, že je poškozená. Přepravní společnosti se obvykle zeptají, zda vaše zásilka obsahuje poškozenou baterii, a pokud ano, zásilku odmítnou.

Co když poblíž není žádné recyklační centrum?

Většina městských a příměstských měst bude mít několik maloobchodníků, kteří mohou recyklovat baterii vašeho notebooku, nebo pokud ne, službu nakládání s odpady, která dokáže recyklovat elektroniku, včetně baterií. Venkovské oblasti jsou jiný příběh. Možná zjistíte, že vaše nejbližší recyklační centrum je vzdálené hodinu jízdy nebo více. To je nepohodlné, ale ještě se nemusíte trápit. Možná máte jinou možnost. Téměř všichni výrobci notebooků poskytují program recyklace notebooků. Většina výrobců bude recyklovat notebook, který vyrobili zdarma, a dokonce zaplatí náklady na přepravu počítače zpět do společnosti. Některé také nabízejí bezplatnou recyklaci jakéhokoli počítače jakékoli značky, pokud si u společnosti zakoupíte nový notebook nebo stolní počítač. Pokyny poskytne servisní web výrobce. Zde jsou odkazy na programy spuštěné největšími světovými výrobci notebooků.

 • Program Apple Trade-in
 • Program Asus Product Stewardship
 • Recyklační program Dell Mail-back
 • Vrácení a recyklace produktů HP
 • Recyklační program Lenovo

V čem je háček? Tato služba se bohužel může vztahovat na celý notebook, nikoli na samotnou baterii. Je pravděpodobné, že odmítne notebook s baterií, kterou společnost považuje za nefunkční. Výrobce pravděpodobně nabídne možnost vyměnit baterii při zachování notebooku, ale za provedení této služby bude účtován poplatek. Poškozenou baterii notebooku nikdy neposílejte. Většina přepravních společností se zeptá, zda vaše balení obsahuje poškozenou lithium-iontovou baterii, a pokud tak učiní, odmítne servis nebo vás odkáže na speciální servis. Přeprava baterie, o které víte, že je poškozená, aniž by byla sdělena přepravci, může ostatním způsobit zranění nebo smrt.