Skip to content

Jaká je webová adresa webové stránky?

22 de Červen de 2021
Lifewire Share Image 46adcf5791084a5c80ac92ab3a24d05a

Když přejdete na webovou stránku, adresa této stránky je vše, co se zobrazuje v okně adresy vašeho webového prohlížeče, včetně http: // a všeho, co za ní následuje. To je celá adresa webu, ale často ji budete slyšet zkráceně, abyste vynechali http: //, protože to je často implicitní, nebo dokonce vynechejte http: // www. část webové adresy a uvést pouze to, co následuje, například zivotdivny.com. Mnoho prohlížečů nevyžaduje psaní na http: // www. části adres stránek.

Také známý jako: Adresa webové stránky, webová adresa, URL Příklady:

  • Jaká je vaše adresa? Chci vidět vaše nové stránky.
  • Adresa webu pro Google je http://www.google.com

Základy adresy webu pro webové stránky

Pojďme si rozebrat adresu webové stránky, například na adrese https://www.zivotdivny.com/user.htm.

http: // To znamená hypertextový přenosový protokol. Uvidíte také https: //, což je zabezpečená forma protokolu. : // je oddělovač před zadáním názvu domény a zbytku adresy webu a stránky, na kterou se chcete dostat. Často je nemusíte uvádět, protože mnoho prohlížečů je dostatečně chytrých, aby je bylo možné přidat, pokud zapomenete.

www. Tato tři písmena často doplňují název domény. Stejně jako u protokolu http: // je často můžete vypnout a prohlížeči to nevadí. Někdy navštěvujete subdoménu, která předchází názvu domény, například http://personalweb.zivotdivny.com, kde personalweb je subdoména zivotdivny.com.

example.com Toto je název domény. Je nezbytnou součástí adresy a směruje uživatele na web. Pokud nepřidáte nic jiného, ​​skončíte na domovské stránce domény.

/user.htm Toto je název stránky na webu, který chcete navštívit. Pokud jej zadáte do adresy webu, přejdete přímo na tuto stránku, nikoli na domovskou stránku domény.

 

Jakou adresu webu mám lidem sdělit o webových stránkách?

Můžete to zjednodušit a uvést nejkratší adresu webu, která přivede lidi na vaši webovou stránku nebo na web, který chcete navštívit. Obecně můžete vynechat http: // a dokonce odstranit www. Pokud je vaší doménou zivotdivny.com a chcete, aby lidé navštěvovali vaši domovskou stránku, jednoduše jim řekněte zivotdivny.com. Měli by být schopni zadat to do většiny prohlížečů a dostat se na vaši webovou stránku. Pokud je doména neobvyklá a používá jinou příponu než .com nebo .org, možná budete chtít zahrnout http: // www, aby lidé poznali, že se jedná spíše o adresu webové stránky než o popisovač sociálních médií nebo něco jiného. Pokud píšete adresu webu do dokumentu nebo e-mailu a chcete, aby na něj bylo možné kliknout, možná budete muset uvést úplnou adresu webu včetně http: // www. Různé e-mailové programy, online formuláře a textové procesory mohou nebo nemusí automaticky umožňovat klikání. Je však pravděpodobnější, že tak učiní, pokud použijete úplnou adresu webu.

 

Okno adresy webového prohlížeče?

Někdy možná nebudete moci najít okno s adresou ve webovém prohlížeči. Mohou být skryty. Na web se také můžete dostat zadáním příkazu Siri nebo jinému počítačovému asistentovi. V těchto případech můžete pravděpodobně nechat část webové adresy http: // www, když požádáte asistenta, aby vám stránku otevřel. Můžete například říct: „Siri, otevři zivotdivny.com.“