Skip to content

Je použití Alexa bezpečné?

7 de Červenec de 2021
GettyImages 1184446032 01b6aac19a5b42fca4f8a02994077977

Virtuální asistent Amazonu vám umožní ovládat váš chytrý dům hlasovými příkazy, ale je Alexa bezpečná? Další informace o problémech s ochranou osobních údajů Alexa a o tom, jak zabezpečit zařízení Alexa Informace v tomto článku platí pro všechna zařízení, která používají hlasového asistenta Alexa, včetně tabletů Amazon Echo, Echo Dot, Fire TV a Amazon Fire.

Jak bezpečná je Alexa?

Alexa využívá umělou inteligenci ke zlepšování rozpoznávání hlasu a uspokojování potřeb uživatelů. Většiny toho lze dosáhnout pomocí strojového učení, ale Amazon má také tým kontroly kvality člověka, který kontroluje uživatelské nahrávky, aby zajistil přesnost Alexy. Teoreticky je také možné, aby hackeři získali přístup k vašim hlasovým nahrávkám.

Jak chránit vaše soukromí pomocí Alexa

V roce 2019 společnost Amazon představila nové bezpečnostní zásady a funkce na ochranu soukromí uživatelů Alexa. Tato vylepšení zahrnují silnější omezení typů údajů, ke kterým mají lidští recenzenti přístup. Uživatelé se mohou dokonce odhlásit z hlasového záznamu a lidských recenzí. Nyní také můžete použít následující hlasové příkazy:

 • „Alexo, smaž vše, co jsem dnes řekl.“
 • „Alexo, řekni mi, co jsi slyšel“
 • „Alexo, proč jsi to udělal?“

Zařízení Echo byste měli držet dál od oken, aby nikdo mimo vás nemohl zaslechnout vaše konverzace s Alexou. U zařízení Alexa, která s vámi cestují, jako jsou Echo Frames, Echo Loop a Echo Buds, byste je měli vypnout, pokud je nepoužíváte. Nejlepší je deaktivovat mikrofon a připojení k internetu na jakémkoli zařízení Alexa, které se nepoužívá. Amazon Echo Show 8 obsahuje clonu soukromí pro fotoaparát, takže se nikdy nemusíte bát, že vás Alexa nebo někdo jiný špehuje.

Jak automaticky odstranit hlasový záznam Alexa

I když je možné ručně smazat historii Alexa, můžete také nastavit, aby se hlasové záznamy Alexa po určité době automaticky mazaly. Dokonce se můžete odhlásit z hlasového záznamu úplně:

 1. Otevřete aplikaci Alexa na svém mobilním zařízení a klepněte na ikonu Hamburger Menu ikona v levém horním rohu.

 2. Klepněte na Nastavení v rozevírací nabídce.

  V rozevírací nabídce klepněte na Nastavení.

 3. Přejděte dolů a klepněte na Alexa Ochrana osobních údajů.

  Přejděte dolů a klepněte na Alexa Privacy.

 4. Klepněte na Spravujte svá data Alexa.

 5. Klepněte na Vypnuto vedle Automaticky mazat záznamy.

 6. Vyberte, jak dlouho má Alexa uchovat váš záznam, a klepněte na Potvrdit.

 7. Klepněte na přepínač vedle Pomocí hlasových záznamů můžete vylepšit služby Amazon a vyvíjet nové funkce pokud se chcete odhlásit z hlasových záznamů.

  Nastavení ochrany osobních údajů aplikace Alexa

  Zakázání této funkce omezí možnosti rozpoznávání hlasu Alexy.

Další obavy týkající se ochrany osobních údajů Alexa

Alexa a další virtuální asistenti vždy poslouchají, aby mohli reagovat na vaše hlasové příkazy. Nahrávání začíná až poté, co řeknete „Alexa“, ale je snadné náhodného aktivování virtuálního asistenta. Naštěstí můžete změnit Alexino bdění, abyste se vyhnuli náhodnému zapnutí. Jakékoli zařízení, se kterým může Alexa synchronizovat, může také shromažďovat informace o vás, takže byste měli podniknout kroky, které zabrání hackerům vašeho chytrého domu. Policejní agentury mohou požadovat údaje shromážděné společnostmi, jako je Amazon, za účelem vyšetřování potenciálních zločinů. Například Amazon spolupracoval s donucovacími orgány tím, že prokázal videozáznamy zachycené inteligentním bezpečnostním systémem Ring Doorbell. Amazon tvrdí, že nesdílí údaje o zákaznících s inzerenty, ale mohlo by se to změnit.

Jak chránit soukromí vašeho dítěte před Alexou

Amazon nedávno představil Alexa Communications pro děti, funkci rodičovské kontroly pro Echo Dot Kids Edition a Kindle Fire HD Kids Edition. Rodiče nyní mají úplnou kontrolu nad tím, s kým mohou jejich děti mluvit na svých zařízeních Echo, a to pomocí seznamu konkrétních kontaktů. Tablety Fire pro děti také umožňují rodičům stanovit omezení aplikací a používání internetu. Pokud máte Amazon FreeTime, můžete sledovat historii svého dítěte a nastavit omezení na rodičovském panelu Amazon.