Skip to content

Laboratorně pěstované maso v Singapuru může mít etický problém

1 de Srpen de 2021
Entree Cultured Chicken plate fcba519572414608a537960f9924c801

Klíčové informace

  • Singapur schválil prodej kuřete pěstovaného v laboratoři.
  • Laboratorní maso se pěstuje v séru získaném z krve kravských plodů, i když se hledají alternativy, které nejsou určeny pro zvířata.
  • Laboratorní maso může být pěstováno bez zvířat, ale nemusí být halalské, košerové nebo veganské.
Singapur je první zemí na světě, která schválila prodej laboratorně pěstovaného masa. Lidé si budou moci vychutnat kuře vypěstované v San Francisku Eat Just v laboratoři bez zapojených skutečných kuřat. Toto kultivované maso má však k veganství stále daleko. Právě teď se laboratorní maso stále pěstuje v médiu, které využívá fetální bovinní sérum (FBS), které pochází z krve kravských plodů a sklízí se od březích krav. Laboratorní maso nabízí světlou budoucnost z hlediska emisí, dobrých životních podmínek zvířat a lidského zdraví, ale etika je stále složitá. „FBS obsahuje směs všeho [the] nejdůležitější druhy proteinů a růstové faktory potřebné pro buněčnou kulturu, “řekl expert na kultivované maso Jordi Morales-Dalmau, projektový manažer německé biotechnologické společnosti OSPIN Lifewire prostřednictvím rychlé zprávy. „Jelikož je FBS tak všestranný a bohatý, je velmi obtížné napodobit v laboratoři přírodní nebo syntetické sloučeniny.“

Hrubé médium

Médium pro růst fetálního hovězího séra je nejen hrubé (i když se zvířaty, ze kterých je sklizeno, je pravděpodobně zpracováno lépe než se zvířaty v konvenčním potravinovém řetězci), je drahé a samozřejmě vyžaduje zvířata. Cílem laboratorního masa je zbavit se emisí z produkce tolika masa, vyrobit čistší maso bez antibiotik nebo bakterií a cenově soupeřit se skutečným masem. K tomu potřebuje levnou a bohatou alternativu k FBS.

„Musí se stát hlavním proudem, aby měl největší dopad na snižování ekologické stopy a dosahování čistých nulových emisí,“ řekla Clare Trippettová, hlavní technologka britského centra technologických inovací CPI, pro Food Ingredients First. Cílem projektu CPI je najít růstová média založená na vedlejších produktech zemědělského průmyslu. „Mnoho studií, včetně startupů, vyvíjí„ jednodušší “média tím, že odstraní nejméně relevantní součásti a/nebo se zaměří na konkrétní typy buněk,“ říká Morales-Dalmau.

Je to košer? Halal? Vegan?

V Elementary Season 5, Episode 8, Sherlock a Joan vyšetřují vraždu spojenou s masem vypěstovaným v laboratoři. Spoiler: motiv má co do činění s klasifikací laboratorního masa. Sherlock konzultuje s muslimskými a židovskými vůdci. Pokud je laboratorní maso klasifikováno jako náhražka masa, a nikoli skutečné maso, pak by mohlo mít certifikaci Kosher nebo Halal. To by znamenalo velký byznys – proto ta vražda. V Talmudu existuje příběh o masu, který není živočišný, ale tváří v tvář masu vytvořenému lidmi a ne Bohem se věci komplikují. I v případě jiného než živočišného růstového média jsou původními masnými buňkami, které začínají s kulturou, zvířata. Zdá se, že by to vyloučilo vepřové maso pěstované v laboratoři. „Jelikož je FBS tak všestranný a bohatý, je velmi obtížné napodobit v laboratoři přírodní nebo syntetické sloučeniny.“ Pro vegany je otázka jednodušší, protože zahrnuje pouze osobní etiku, nikoli náboženské zákony. Přísně platí, že produkty pocházející ze zvířat nejsou veganské, ale pokud je jedinou součástí živočišného původu škrábání buněk, které se používá k nastartování kultury, možná mnoho jinak přísných veganů ustoupí a místo dogmat spoléhají na vlastní etiku. Je to složité téma, ale u neveganů, kteří nepodléhají náboženským zákonům, jde o udržitelnost, nedostatek pokračujícího týrání zvířat a vkus. Pak znovu, možná do toho nepřijde chuť. Spousta lidí je nakonec ráda, že jí párky v rohlíku a kuřecí nugety.