Skip to content

Londýňané budou možná brzy muset platit pokaždé, když použijí své auto

4 de Červen de 2023
Londynane budou mozna brzy muset platit pokazde kdyz pouziji sve

Klíčové věci

  • Londýnský starosta chce autům účtovat každou míli, kterou ve městě ujedou.
  • K dosažení klimatických cílů do roku 2030 musí Londýn snížit dopravu alespoň o 27 %.
  • Snížení závislosti na autech vyžaduje alternativy, jako jsou cyklostezky a veřejná doprava.

Londýn potřebuje radikální opatření ke snížení znečištění ovzduší a nejnovější plán starosty je účtovat uživatelům aut za každou ujetou míli. Díky nechvalně známé saturaci CCTV v Anglii je snadné automaticky sledovat auta podle SPZ – tak funguje současný londýnský poplatek za vjezd. Stejnou technologii lze použít ke sledování a účtování řidičů pokaždé, když udělají cestu. Je to radikální krok, ale také poněkud nevyhnutelný, pokud chce Londýn dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku do roku 2030. Mohlo by to ale fungovat v USA? A proč prostě nezakázat auta úplně? „Ve Spojeném království je 60 % cest autem 1 až 5 mil. Téměř 20 % cest autem je kratších než 1 míle,“ řekl Lifewire e-mailem manažer elektronického obchodu z Urban eBikes Adam Bastock.

Čištění

Nový poplatek navržený starostou Sadiqem Khanem by odradil od řízení tím, že by obyvatele přiměl dvakrát si rozmyslet, zda vezmou své auto. To je v Londýně možné díky vynikajícímu systému veřejné dopravy včetně slavného metra, autobusů, lehké železnice a dokonce i lodí. Je zde také rozsáhlá síť cyklostezek. „Nejde o to jít „bez aut“, ale odstranit všechny zbytečné cesty autem, aby se jejich zásadní cesta stala příjemnější,“ říká Bastock.

Červený dvoupatrový autobus na městské silnici.

Podle údajů z kanceláře starosty by se více než třetina cest autem v hlavním městě Anglie dala projít pěšky za méně než 25 minut. A více než dvě třetiny výletů bylo možné zvládnout na kole za méně než 20 minut. Vše, co je potřeba, je trochu povzbudit, abyste zůstali mimo auto. A jakmile si zvyknete chodit nebo skákat na kole, možná se rozhodnete, že auto vůbec nepotřebujete. Žil jsem v Londýně několik let, dlouho předtím, než přišly dobré cyklostezky, a nikdy jsem nepotřeboval auto. Za dobu svého starostování již Khan výrazně pročistil londýnský vzduch. Mezi lety 2000 a 2018 se emise skleníkových plynů z domácností snížily o 40 % a emise uhlíku na pracovišti o 57 %. Ale emise z dopravy byly sníženy pouze o 7 %. Elektromobily pomohou, ale čísla starosty říkají, že pouze 2 % vozidel jsou zatím elektrická. „Žádné množství pohodlí v autě vám nepomůže překonat množství stresu, když uvíznete v provozu. Ale to, o čem lidé zřídka mluví, je skutečnost, že ve skutečnosti nezůstanete uvízlí v provozu – vy jste provoz,“ Casper Ohm, výzkum vědec z UK Water Pollution Guide, řekl Lifewire e-mailem.

Soukromí a „svoboda“

Fungovalo by toto radikální řešení v USA? Tam se auto obvykle prodává jako poskytující svobodu, i když kdokoli, kdo seděl v dopravní špičce a sledoval cyklisty proplouvající kolem v cyklistickém pruhu, by mohl pochybovat o této výšce. A bez londýnské dystopické kamerové sítě může být sledování a účtování aut také nemožné. Ale největší překážkou může být nedostatek komplexní veřejné dopravy v mnoha amerických městech spolu s neochotou ji používat.

Červený a bílý vlak v pohybu ve vlakovém terminálu.

Budování lepší tranzitní infrastruktury může být politicky náročné a nákladné, ale existují jednodušší způsoby, jak začít. Cyklostezky jsou levnější než například linky metra a pandemie ukázala, že umíme odstranit parkovací místa a přeměnit je na posezení v restauracích. „Odstranění parkovišť může být začátek – efektivní způsob, jak omezit provoz, aniž byste museli lidem účtovat poplatky,“ řekl Lifewire e-mailem specialista na pojištění Anthony Martin. „Úplný zákaz nemusí fungovat s místními podniky, pokud jde o obavy ze ztráty zákazníků nebo jiné překážky, které mohou nastat s okamžitým zákazem. Postupné zvykání lidí na to, že ve městě nemají žádná auta, a dláždí cestu k bezpečnějším cestám umožnit cyklistům a chodcům chodit může být dosažitelnější (alespoň v oblastech, které to v amerických městech umožňují). Není samozřejmě jednoduchá odpověď, a proto Londýn hledá obtížné odpovědi. Emise musí klesnout a váhání nad právem řídit a parkovat ve městech nepomůže. Ale příliv se, alespoň v Evropě, obrací. Začíná být evidentní, že naše nadměrné používání aut významně přispívá ke klimatické nouzi. A pokud ořezání tohoto používání také povede k příjemnějším, lépe pochozím městům, myslím, že se s tím dá žít.