Skip to content

Mohou být smartphony někdy etické a udržitelné?

1 de Srpen de 2021
modular phone f29d4d4731cb436d852b34fc22d98458

Klíčové informace

  • Fairphone 3 Plus stojí 469,00 EUR, neboli 547 USD.
  • Dosáhlo skóre opravitelnosti iFixit 10/10.
  • Apple by mohl učinit své telefony opravitelnějšími, ale téměř jistě by byly větší.
Fairphone 3 je tak opravitelný, že je v krabici dokonce dodáván se šroubovákem. Ve srovnání s iPhonem je rozebrat jeden jako roztrhat Lego. Lze však tento etický, udržitelný model rozšířit na úroveň iPhone a Samsung Galaxy? Fairphone je společnost „sociálního podnikání“ se sídlem v Nizozemsku. Fairphone 3 (a 3 Plus) jsou nejnovější smartphony od této etické a ekologické společnosti, která je označuje jako „telefon, který pečuje o lidi a planetu“. Sluchátka jsou štíhlá, vypadají dobře a jsou nabitá funkcemi. Jsou také modulární a od iFixit získávají skóre opravitelnosti 10/10. Je však tento udržitelný model dobře udržitelný?

Špatné telefony, špinavé telefony

Apple vyvíjí velké úsilí, aby minimalizoval dopad iPhonu na životní prostředí. S telefonem iPhone 12 dokonce začal používat recyklovaný materiál k výrobě zillions magnetů, které potřebuje pro iPhone a jeho příslušenství. Dokonce i kartonový obal je recyklován a iPhone 12 neobsahuje v krabici nadbytečné nabíjecí cihly ani EarPods. Ale telefony obecně představují ekologický a etický problém. Například prvky vzácných zemin potřebné pro elektroniku musí být vytěženy a podmínky v těchto dolech jsou historicky hrozné. V Číně doly otráví místní rostliny a zvířata a zabijí samotné horníky. „Je v pořádku držet velké korporace odpovědné, pokud jde o etiku a životní prostředí, ale musíme to podpořit svými vlastními činy.“ Dalším zdrojem znečištění je samotná výroba telefonů, které vytvářejí obrovské emise uhlíku. A pak je tu odpad. Telefony lze z velké části recyklovat, ale pouze pokud je majitelé vezmou k recyklaci. Staré telefony, které by ještě mohly být použity, jsou uloženy v zásuvkách, dokud nejsou opravdu k ničemu, a mrtvé telefony stejně pravděpodobně skončí na skládce jako v něčem podobném recyklačnímu programu společnosti Apple.

Fairphone

Pamatujete si, kdy jste mohli z telefonu vyjmout zadní část a vyměnit baterii? Tato možnost zmizela již dávno, v pohonu, aby byly telefony tenčí a lehčí (nevyměnitelná baterie může být tvarována tak, aby odpovídala dostupnému prostoru, a nevyžaduje pouzdro, které se otevírá). Fairphone vám nejen umožní otevřít pouzdro a vyjmout baterii během chvilky, ale také používá vyskakovací a vyměnitelné moduly pro mnoho částí. Můžete tedy vyměnit modul kamery, reproduktor a téměř cokoli jiného. Prostě vyskočí a stisknete nový, aby se vešel. I tyto moduly lze snadno otevřít a dostat se dovnitř – potřebujete pouze torxový šroubovák.

iFixit odebrání součástí Fairphone 3 pomocí dvou malých šroubováků

Stinnou stránkou této modularity je větší, neohrabanější telefon, ale ani to v dnešní době není příliš nevýhodné, protože telefony se stále zvětšují, aby pojaly větší obrazovky. Možná nejhorší na Fairphonu je, že to není tak skvělé. The Verge zkontroloval nejnovější Fairphone 3 Plus a zjistil, že je neobyčejný. „Má LCD displej s rozlišením 1080p, který není příliš jasný s barvami, které vypadají trochu vybledlé [and] jeho jediný reproduktor je průměrný, “píše The Vergeje Jon Porter. „Pokud jde o výkon, Fairphone 3 Plus se chlubí. Je poháněn Snapdragonem 632 se 4 GB RAM, což znamená dva roky starý čip s množstvím RAM, které se v dnešní době snaží dostat jen levné telefony Android. “ Au.

Opravitelnost a naše práce

Je tedy možné, aby udržitelný telefon byl také dobrým telefonem? A mohla by být její výroba navýšena o stovky milionů jednotek požadovaných společnostmi Apple a Samsung? Odpověď je ano. Ale pouze pokud jsme jako zákazníci ochotni hrát svou roli. „Ale telefony obecně představují ekologický a etický problém.“ Apple se jednoznačně zavázal k ekologizaci svého podnikání. IPhone již používá spoustu recyklovaných dílů, obaly jsou stále menší a celá společnost je uhlíkově neutrální, včetně svých obchodů. Apple dokonce nutí své dodavatele, aby je následovali. Apple se ale každoročně věnuje menším a elegantnějším iPhonům a dokonce spouští každoroční program upgradů. Současně se opravitelnost třetích stran stále zhoršuje. IPhone 12 vám ani nedovolí vyměnit novou kamerovou jednotku bez vlastní konfigurační aplikace Apple. „Apple, záměrně nebo z nedbalosti nebo obojí, ztěžuje opravu iPhonu bez jejich požehnání,“ píše Opravím toje Kevin Purdy. „Je také možné, že Apple plánuje uzamčení všech neautorizovaných oprav fotoaparátu a obrazovky iPhonu.“

Nepotřebujeme baterie ani obrazovky vyměnitelné za provozu. Jen je musíme umět snadno a levně vyměnit, když se pokazí nebo zlomí. Apple zjevně má schopnost vylepšit své telefony a je možné, že to zvládne, aniž by byl iPhone příliš objemný. Přitom my kupující musíme pomáhat. Naše telefony musíme používat roky, ne je „upgradovat“ každých 12 nebo 18 měsíců. Místo výměny musíme opravit a musíme buď předat starší telefony, je -li to možné, nebo je recyklovat, až konečně přijde konec. Je v pořádku držet velké korporace odpovědné, pokud jde o etiku a životní prostředí, ale musíme to podpořit svými vlastními činy.