Neomezený datový tarif se jeví jako dokonalá shoda s funkcí osobního hotspotu iPhonu. Klíčovou otázkou je, zda neomezená data zahrnují hotspot. Odpověď zní, že často ano – ale s některými velmi důležitými omezeními.
Zahrnují neomezená data osobní hotspot?
Tethering je obecný název pro funkci, kterou Apple nazývá Personal Hotspot. Umožňuje vám sdílet mobilní datové připojení vašeho iPhone s jinými zařízeními a dostat je online. Většina velkých telefonních společností zahrnuje tethering ve svých měsíčních tarifech bez dalších poplatků. Ještě lépe, většina dopravců nabízí alespoň některé plány, které obsahují neomezené měsíční údaje.
Takže ano: neomezené datové plány obvykle obsahují osobní hotspot.
Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda, že? Jako že tam musí být háček? No, existuje. Tyto neomezené datové plány jsou „neomezené“ v tom smyslu, že vám umožňují použít tolik dat, kolik chcete. Nejsou však neomezené, protože vám poskytují tato data nejvyšší možnou rychlostí. Tyto neomezené datové plány mají omezení využití. To znamená, že pokud překročíte svůj limit, rychlost dat – včetně rychlosti hotspotu – se po zbytek aktuálního fakturačního období sníží. Řekněme například, že měsíční limit pro vysokorychlostní data ve vašem „neomezeném“ plánu je 20 GB dat za měsíc. Dokud budete používat méně dat, získáte nejrychlejší možné rychlosti, a to i při používání hotspotu. Jakmile však za měsíc využijete více než 20 GB dat, rychlost se sníží (často na něco pomalejšího, než je rychlost 3G).
Historie neomezených dat a hotspotu na iPhone
Vztah mezi osobním hotspotem a neomezenými daty nebyl vždy takový. Když iPhone debutoval, AT&T poskytovala uživatelům iPhone neomezené datové plány (byla to jediná telefonní společnost v USA, která tenkrát nabídla iPhone). Tyto plány mohly být neomezené, ale neobsahovaly osobní hotspot. Tato funkce ještě neexistovala; byl představen s iOS 4. Když hotspot debutoval na iPhonu, AT&T nechal současné uživatele ponechat si neomezené datové plány, pokud na nich neprovedli žádné změny. Noví uživatelé si nemohli zakoupit neomezené datové tarify. Postupem času společnost AT&T a další telefonní společnosti stále obtížněji udržovaly neomezený datový plán i hotspot. V té době uživatelé platili za používání dat gigabajtem, takže neomezený plán by generoval tolik příjmů pro telefonní společnosti. Od té doby telefonní společnosti většinou přešly na systém neomezených dat s výše popsanými limity využití. Protože už nevydělávají peníze podle toho, kolik dat zákazník používá, hotspot se vrátil k neomezenému datovému tarifu.