Skip to content

Můžete downgradovat svůj iPhone z iOS 7?

17 de Září de 2021
ios 7 598c78e0054ad90011729fb8

Nelíbí se vám upgrade na iOS 7 a přejete si downgradovat svůj iPhone zpět na iOS 6? Nejsi sám. Miliony lidí rychle upgradovali na iOS 7 poté, co ho Apple vydal. Mnoho z nich bylo novými funkcemi a novým designem nadšeno. Ostatní však nebyli nadšeni zásadními změnami, které s upgradem přišly. Zde je to, co potřebujete vědět, pokud je to vaše situace.

Krátká odpověď: Ne, nemůžete downgradovat

Pokud jste ve skupině, která není spokojená s iOS 7, možná se ptáte, jestli existuje způsob, jak odinstalovat iOS 7 a přejít na iOS 6. Bohužel pro běžného uživatele neexistuje způsob, jak downgrade z iOS 7. Technicky vzato downgrade je možný. Tomu se budeme věnovat později v tomto článku. Ale přechod na nižší verzi vaší iOS je docela obtížný a vyžaduje vážné technické dovednosti.

Proč nemůžete downgradovat z iOS 7

Pochopení toho, proč neexistuje jednoduchý způsob přechodu z iOS 7 na iOS 6, znamená, že musíte pochopit, jak Apple vydává iOS. Když nainstalujete novou verzi systému iOS, ať už jde o hlavní upgrade, jako je iOS 7, nebo menší aktualizaci, jako je iOS 6.0.2, vaše zařízení se připojí k serverům Apple. Dělá to proto, aby se ujistil, že OS, který instalujete, je „podepsán“ společností Apple (stejný postup používají i jiné společnosti). Tohle je velmi důležité. Zajišťuje, že instalujete oficiální, zabezpečenou verzi systému iOS, nikoli nefunkční nebo s níž byli manipulováni hackeři. Když servery Apple potvrdí, že verze, kterou instalujete, je podepsána, upgrade pokračuje. Pokud ne, zablokuje instalaci. Klíčovou věcí je, že pokud Apple přestane podepisovat danou verzi iOS, nebudete moci nainstalovat nepodepsané verze. To je to, co společnost udělala s iOS 6. Kdykoli Apple vydá hlavní novou verzi operačního systému, podepisuje předchozí verzi na krátkou dobu, aby lidé mohli přejít na nižší verzi, pokud chtějí. V tomto případě Apple na chvíli podepsal iOS 7 i iOS 6, ale iOS 6 přestal podepisovat v září 2013. To znamená, že již nemůžete nainstalovat iOS 6 na jakémkoli zařízení, protože servery Apple zablokují instalaci, když s nimi vaše zařízení zkontroluje. Chcete-li se na toto téma podívat ještě hlouběji, podívejte se na Jak downgradovat iOS bez ztráty dat.

A co Jailbreaking pro downgrade iOS?

Ale co útěk z vězení, někteří z vás se možná ptají. Pokud je moje zařízení jailbroken, mohu přejít na nižší verzi? Rychlá odpověď je ano, ale delší a přesnější odpověď je, že je to docela obtížné. Pokud je váš telefon jailbroken, je možné obnovit starší verze iOS, které Apple již nepodepisuje. To je však možné pouze ve výjimečných případech zazálohovali jste něco, čemu se říká SHSH bloby pro operační systém, ke kterému se chcete vrátit. Ušetřím vám spoustu drobností ohledně toho, co to znamená (tento web má podrobné technické vysvětlení blob SHSH a procesu downgrade), ale bloby SHSH jsou kousky kódu, které souvisejí s podpisem OS. Pokud je máte, můžete svůj iPhone přimět ke spuštění kódu, který již není podepsán společností Apple. Háček je ale v tom, že musíte mít uložené bloby SHSH z verze iOS, na kterou chcete přejít na nižší verzi než to Apple přestal podepisovat. Pokud to nemáte, je snížení úrovně do značné míry nemožné. Pokud tedy neuložíte své bloky SHSH před upgradem na iOS 7 nebo nenajdete spolehlivý zdroj, jak je získat, nemůžete se vrátit.

Proč byste se měli držet iOS 7

Pokud tedy používáte iOS 7 a nelíbí se vám, moc se toho dělat nedá. To znamená, že lidé často protestují proti myšlence změny více než ke změně samotné. IOS 7 je velká změna oproti iOS 6 a vyžaduje určité zvyknutí. Možná zjistíte, že po několika měsících jsou věci, které se vám na něm nelíbí, známé a už vás neobtěžují. To může být obzvláště pravdivé u některých hlavních nových funkcí zavedených v iOS 7, včetně Control Center, Activation Lock a AirDrop. Rovněž opravil spoustu chyb a přidal další bezpečnostní funkce. Celkově vzato, iOS 7 se hodně změnil, ale většina těchto změn je k lepšímu a váš iPhone bude užitečnější.