Skip to content

Near Field Communication: klady a zápory

13 de Červenec de 2021
GettyImages 607780379 261a2b905b86484f881ac4298e1f0843

NFC neboli Near Field Communication je komunikační protokol pro elektronická zařízení. Nejčastěji se používá k podpoře mobilních platebních systémů, jako jsou Apple Pay, Google Pay a Samsung Pay. Používá se také ke sdílení médií mezi zařízeními v okolí, vytváření přístupových tokenů a karet a bootstrap bezdrátových připojení. V této příručce se podíváme na výhody a nevýhody NFC jako bezkontaktního nebo mobilního platebního portálu. Co se nám líbí

  • Pohodlné – snadné platby bez peněženky nebo kreditní karty.
  • Všestranný – pracuje s více než jen platebními systémy.
  • Bezproblémová komunikace mezi zařízeními.
  • Platby NFC jsou obecně bezpečnější než kreditní karty.

Co se nám nelíbí

  • Může být drahý, pokud je nasazen pro rozsáhlé operace.
  • Ne zcela bez bezpečnostních rizik, navzdory lepšímu zabezpečení oproti tradičním platebním metodám.

Výhody NFC

NFC usnadňuje uživatelům okamžité platby pomocí smartphonu nebo tabletu. K provedení transakce pomocí několika klepnutí můžete použít mobilní peněženku, jakou nabízí Google nebo Apple – není třeba peněženku ani otevírat. Je to také velmi univerzální platforma, která pokrývá řadu služeb a průmyslových odvětví. Jako platební platformu lze NFC použít pro mobilní bankovnictví, rezervace restaurací, rezervace jízdenek na vlak nebo do kina, doručování aktuálních informací o výdajích a odměnách v reálném čase, uplatnění odměn a kupónů a další. Tento systém je výhodný i pro podniky, protože představuje dynamické a progresivní myšlení. Zákazníkům jsou lépe poskytovány pohodlné a bezproblémové technologie, které zase zlepšují pověst značky a zvyšují produktivitu. Pokročilé šifrování NFC umožňuje institucím používat jej k prověřování nebo přijímání ID studentů nebo zaměstnanců. V některých případech lze ID použít také k interakci s objekty v kancelářském prostředí a sdílení informací v reálném čase s ostatními uživateli nebo zařízeními. Používání mobilních peněženek je do jisté míry bezpečnější než používání fyzických kreditních karet. V případě nešťastné krádeže mobilního zařízení jsou informace o kreditní kartě uživatele chráněny heslem a PIN. To přidává další vrstvu bezpečnosti. Platební karty s podporou NFC jsou navrženy tak, aby byly bezpečnější než magnetický proužek běžné kreditní karty. Při používání tohoto systému by maloobchodníci neměli fyzický přístup k informacím o kreditní kartě zákazníků.

Nevýhody NFC

Technologie NFC může být pro některé společnosti příliš drahá, protože obvykle zahrnuje sadu souvisejících zařízení, vybavení a standardů závislých na upgradu. Zatímco velcí maloobchodníci, jako je Starbucks, tuto technologii úspěšně začlenili, menším společnostem se může zdát příliš drahá a obtížně přijatelná. Náklady na instalaci hardwaru a softwaru a najímání techniků na jejich údržbu se mohou rychle sloučit. I když jsou transakce NFC nepochybně bezpečnější než běžné platby kreditní kartou, tato technologie není zcela bez rizika. Mobilní hackeři vyvinuli důmyslné způsoby, jak získat neoprávněný přístup k osobním finančním údajům uloženým v telefonech, a boj za zabezpečení těchto údajů stále pokračuje.