Skip to content

Nová náhlavní souprava HP VR ví, kdy věnujete pozornost

20 de Listopad de 2022
Nova nahlavni souprava HP VR vi kdy venujete pozornost

Klíčové věci

  • Nová náhlavní souprava HP pro virtuální realitu Omnicept tvrdí, že měří, když uživatelé věnují pozornost.
  • Náhlavní souprava také obsahuje obličejovou kameru a snímač srdečního tepu pro sledování uživatelů a poskytování zpětné vazby.
  • Omnicept je zaměřen na podniky a vývojáře a připojuje se k rostoucímu poli náhlavních souprav pro virtuální realitu.

Společnost HP tvrdí, že její nová virtuální náhlavní souprava Omnicept dokáže měřit, kdy uživatelé věnují pozornost, pomocí obličejové kamery, snímače srdeční frekvence a dalších technologií. Omnicept, dnes oznámený a zaměřený na podniky a vývojáře, se připojuje k rostoucímu počtu zařízení pro virtuální realitu zaměřených na online spolupráci. Vzhledem k tomu, že během pandemie koronaviru pracují miliony lidí z domova, společnosti stále více hledají virtuální realitu jako pracovní prostor. Obličejová kamera Omniceptu zachycuje výrazy uživatele, což lidem usnadňuje online připojení, tvrdí HP. „Mimika ve skutečnosti tvoří až 50 procent efektivní komunikace,“ řekla na tiskové konferenci Anu Herranen, ředitelka HP pro představení nových produktů, Advanced Compute & Solutions. Umožní lidem, aby si „více uvědomovali vzájemné chování a pocity, což skutečně vede ke šťastnějším a efektivnějším týmům“.

Vše ve VR

Společnost HP dnes také oznámila, že dříve odhalený headset pro virtuální realitu Reverb G2, který je zaměřen na spotřebitele, se začne dodávat v listopadu. G2 postrádá mnoho pokročilých funkcí Omniceptu, jako je obličejová kamera a monitor srdečního tepu. Kamery na Omniceptu jsou určeny k tomu, aby byla komunikace prostřednictvím VR realističtější, řekl Herranen. Virtuální avataři jsou „poměrně strnulí a nevýrazní,“ řekla, takže pomocí obličejové kamery „jsme schopni vrátit výraz zpět do virtuálního zážitku“ a umožní uživatelům vidět, kdy lidé ve VR pohybují svými rty. Kromě kamery shromažďuje Omnicept také širokou škálu dalších dat o uživatelích. Integrované senzory a proprietární algoritmy měří pohyb svalů, puls, velikost zornic a pohled, aby „vědecky zachytily úroveň výkonu mozku, který uživatelé vynakládají při VR relaci“, uvádí tisková zpráva HP. Vzhledem k tomu, že náhlavní souprava sleduje tolik osobních údajů, představitelé HP vysvětlili, že se zaměřují také na soukromí. Na zařízení nebudou uložena žádná data a společnost se bude řídit evropskými předpisy na ochranu soukromí, uvedli představitelé HP na tiskové konferenci.

Učit se létat

HP představuje Omnicept jako nástroj pro virtuální trénink. Od začátku koronaviru došlo k více než 35procentnímu nárůstu používání VR k tréninku, řekl Herranen. Jednou z možností by bylo použít Omnicept k výuce pilotů, jak létat. Náhlavní soupravy VR fungují lépe než většina leteckých simulátorů, řekl Paul Heitmeyer, letecký konzultant, na tiskové konferenci HP, „protože vaše oči oklamou váš mozek, aby si myslel, že ve skutečnosti létám. Jsou schopny tyto informace mnohem lépe uchovat.“ “ Nová generace VR by také mohla učinit výcvik pilotů dostupnější, řekl Heitmeyer. Plnohodnotné simulátory používané leteckými společnostmi k výcviku pilotů mohou stát miliony dolarů. Náhlavní soupravy pro VR však „mnohem zlevnily, nyní se staly mnohem dostupnějšími prostřednictvím celého systému online za pouhých pár tisíc dolarů“.

Facebook vidí velký trh pro svůj vlastní headset

HP se připojuje k přeplněnému poli vybavení pro VR. Facebook například také cílí na vzdálené pracovníky s vlastním headsetem Oculus. Společnost nedávno oznámila spolupráci, která umožňuje pracovníkům pracovat ve virtuálních kancelářích při psaní na skutečné klávesnici. Isabel Tewes, produktová manažerka produktivity a podnikání ve Facebook Reality Labs, v e-mailovém rozhovoru uvedla, že pandemie vede k nárůstu zájmu o VR pro práci. „Vědci provádějí kolaborativní molekulární mapování z domova, chirurgové pokračují v chirurgickém výcviku, aniž by vkročili do kampusu, a společnosti pořádají virtuální setkání a mají pocit, že jsou tam se spolupracovníky skutečně,“ dodala. V některých případech nabízí práce ve VR výhody oproti jiným tréninkovým metodám, řekl Tewes. Jedna studie zjistila, že chirurgové vyškolení ve VR dosáhli o 230 procent lepších výsledků ve srovnání s tradičními tréninkovými metodami a dokončili postup v průměru o 20 procent rychleji než tradičně vyškolená skupina, dodala. „Studie, jako jsou tyto, ukazují zlepšení jak ve znalostech, tak v důvěře a rychlosti,“ řekl Tewes. „Existuje také časová efektivita – například automobiloví designéři mohou rychleji vytvářet prototypy vozidel a procházet tyto modely revizí.“ Je jasné, že jak se pandemie koronaviru vine, uživatelé hledají další způsoby, jak se připojit a spolupracovat online. Nová náhlavní souprava HP Omnicept se svou řadou senzorů je známkou toho, že výrobci VR se snaží získat více zpětné vazby na tomto rostoucím trhu.