Klíčové věci
- Infračervené brýle by jednou mohly pomoci lidem se slabým zrakem.
- Výzkumníci byli schopni zkombinovat 3D kamery a hmatovou pásku na ruku, aby pomohli lidem při navigaci bez zraku.
- Budoucí pokroky v oblasti umělé inteligence, rozšířené reality a schopností lidaru by také mohly pomoci lidem se ztrátou zraku.
Lidé se slabým zrakem mohou brzy získat pomoc při navigaci kolem překážek pomocí nového druhu infračervených brýlí. Vědci z Technické univerzity v Mnichově v Německu nedávno zveřejnili článek o jejich 3D kameře a pásku s hmatovou zpětnou vazbou. Je to součást rostoucího úsilí využívat technologie k pomoci lidem s problémy se zrakem. „Nová technologie může vyplnit mezery u lidí s mnoha poruchami, včetně ztráty zraku, a také to dělá,“ řekl zivotdivny v e-mailovém rozhovoru Doug Walker, ředitel výzkumu a vývoje ve společnosti Hadley, vzdělávací centrum pro ty, kteří čelí ztrátě zraku. . „A když jsou technické nástroje navrženy na základě principů univerzálního designu, budou z toho mít prospěch všichni, včetně těch s postižením, jako je ztráta zraku.“
Vidění ve tmě
Nový design německých vědců využívá infračervené kamery v brýlích k zachycení stereoskopického obrazu. Poté počítač zpracuje snímky a vytvoří mapu okolí. Pásek na ruku poskytuje uživateli zpětnou vazbu z vibrací, aby uživatelům pomohl pochopit, jak blízko jsou předměty a jak jsou orientovány. Brýle fungují i ve tmě. „Dokonce i v současné době se zrakově postižení lidé potýkají s neustálým problémem navigace,“ napsali autoři ve své studii. „Nejběžnějším nástrojem, který mají k dispozici, je hůl.
Hůl sice umožňuje dobrou detekci objektů v bezprostřední blízkosti uživatele, ale chybí jí schopnost detekovat překážky ve větší vzdálenosti.“ „Lidé se zdravotním postižením musí být schopni zapojit se na všech úrovních naší technologie…“ Studie zjistila, že testované subjekty mohou získat 98procentní přesnost při navigaci po cestách. Všech pět účastníků studie absolvovalo překážkovou cestu na svůj první pokus.
Tech for Vision
Nová technologie pro uživatele se slabým zrakem je na vzestupu. Například nová funkce živého textu společnosti Apple s umělou inteligencí převádí obrázky na text a dokonce čte text na obrázku. „To znamená, že místo toho, abych žádal o pomoc při čtení nabídky, mohu ji jednoduše vyfotit a nechat si ji přečíst telefonem,“ řekl Walker.
Užitečné jsou i další gadgety, které nebyly speciálně navrženy pro uživatele se slabým zrakem. Walker spoléhá na své Apple Watch při mnoha činnostech. „Můžu Siri například požádat, aby mi nastavila připomenutí, takže se nemusím spoléhat na to, že si něco zapíšu a přečtu svůj rukopis,“ řekl. Další užitečnou sadou technických nástrojů pro slabozraké jsou chytrá domácí zařízení. „To umožňuje člověku se slabým nebo žádným zrakem ztlumit teplo jednoduchou mluvenou frází oproti tomu, aby se snažil přečíst termostat, požádat chytrý reproduktor, aby nahlas přečetl knihu, nebo zhasnout všechna světla v domácnosti jednoduchým slovním příkazem,“ řekl Walker.
Mezi další trendy patří nástroje pro zvětšení zabudované do každodenních zařízení, technologie fotoaparátů zabudovaná do nositelných zařízení, navigační technologie poskytující vícesmyslovou zpětnou vazbu v nositelných zařízeních a přístupná technologie pro práci na dálku, protože je v souladu s pokyny pro přístupnost webového obsahu, Sassy Outwater-Wright, který má zkušenosti s postižením a pracoval jako nevidomý akustik a zvukový inženýr, řekl zivotdivny v e-mailovém rozhovoru.
Většina nástrojů pro slabozraké je koncipována vidoucími lidmi, kteří si představují, jaké to musí být pro člověka se slabým zrakem, řekla. „Lidé se zdravotním postižením musí mít možnost zapojit se do všech úrovní naší technologie, od výzkumu a vývoje přes vedení a investice až po marketing a údržbu,“ dodal Outwater-Wright. „To se obecně neděje, takže technologie na trhu rychle zastarají, protože byly založeny na tom, co vidoucí osoba předpokládala, že potřebujeme, s velmi malým přínosem od skutečné nevidomé komunity.“ Budoucí pokroky v oblasti umělé inteligence, rozšířené reality a schopností lidaru by mohly pomoci lidem se ztrátou zraku, řekl Walker: „Například samořídící auto změní hru pro ty z nás, kteří se museli vzdát klíčů od auta kvůli zhoršený zrak,“ dodal. „Také představa nošení brýlí, které by mi mohly říct, kdo je v místnosti nebo co je v mé spíži, je vzrušující.“