Skip to content

Nová technologie VR by mohla pomoci lidem se zrakovým postižením

30 de Prosinec de 2022
Nova technologie VR by mohla pomoci lidem se zrakovym postizenim

Klíčové věci

  • Virtuální realita a další technologie by mohly pomoci lidem se zrakovým postižením zpracovat snímky.
  • Italští vědci pracují na hře pro virtuální realitu, která převádí obrázky do zvuků.
  • Nový implantát pro lidi, kteří jsou slepí, se přímo do mozku a mohou zcela obejít zrak.

Virtuální realita (VR) by mohla lidem se zrakovým postižením poskytnout nový způsob vidění. Nová akustická lukostřelba umožní lidem žijícím se slepotou poprvé zažít technologii virtuální reality. Je součástí malého rostoucího počtu experimentálních technologických možností pro zrakově postižené. „VR je užitečná pro [people with vision impairments] ze stejných důvodů je užitečný i pro ostatní,“ řekl v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire Michael Hingson z technologické společnosti accessiBe. „Hry to poskytuje širší smysl pro hraní. Pro jiné účely nabízí možnost zobrazit cokoli s něčím jiným než slovy nebo obrázky. VR nabízí zcela pohlcující vstupní bránu do našeho světa i jinam, aniž by člověk opustil hranice svého vlastního počítače.“

Zasahovat cíle bez zraku

Vědci z IIT-Istituto Italiano di Tecnologia (Italský technologický institut) nedávno vyvinuli akustickou lukostřelbu založenou na virtuální realitě. Systém umožňuje uživatelům virtuální prostředí spíše slyšet, než je vidět, převáděním obrázků do zvukových vln. Cílem výzkumu bylo pochopit, jak se lidé se slepotou pohybují a orientují v prostoru. Platforma, jak vědci uvedli v tiskové zprávě, může být v budoucnu použita k rehabilitaci jejich orientačních schopností a umožnění nezávislosti, jako to dělá Braillovo písmo pro čtení a psaní. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Hranice lidské neurovědy. VR nabízí zcela pohlcující vstupní bránu do našeho světa… „Schopnost orientovat se v prostoru je samozřejmě spojena s viděním, ale mechanismy, kterými se to děje, a strategie používané lidským mozkem, aby se vyrovnal se ztrátou zraku, jsou stále nejasné.“ „Monica Gori, členka výzkumného týmu, uvedla v tiskové zprávě. „Náš poslední výsledek výzkumu je dalším krokem vpřed v pochopení toho, jak se prostor a tělo kombinují, aby vytvořily pocit prostoru.“

VR pro zrakově postižené

VR zařízení nabízejí řešení pro zlepšení života uživatelů se zrakovým postižením, říkají odborníci. Oční odborníci používají různé druhy optických pomůcek ke zvětšení snímků na sítnici, řekl optometrist Norman Shedlo Lifewire v e-mailovém rozhovoru. Tyto pomůcky zvětšují to, co je blízko, například psaný text, a zvětšují to, co je daleko, například značky nebo čísla ulic. Technologie VR může splnit oba tyto úkoly v jednom nástroji, řekl Shedlo. Obrázky lze zvětšit, upravit kontrast, změnit barvu podle individuálních potřeb každého pacienta a v případě potřeby upravit pro každé oko. „Navíc mnoho případů zrakového postižení zahrnuje poškození různých částí sítnice,“ řekl Shedlo. „Mohou existovat části sítnice, které mají nějaké zbývající vizuální funkce. Promítání vylepšených obrazů do těchto částí sítnice výrazně zlepší každodenní fungování těchto pacientů.“ Kromě VR se vyvíjejí další nové technologie, které mají pomoci lidem se zrakovým postižením. Společnost eSight například nabízí elektronické brýle, které podle ní mohou zlepšit slabé vidění stimulací synaptické aktivity ze zbývající funkce fotoreceptorů očí uživatele. Pomocí kamery, algoritmů a obrazovek s vysokým rozlišením asistenční technologie maximalizuje vizuální informace poskytované mozku, aby přirozeně kompenzovala mezery v zorném poli uživatele. „eSight usnadňuje nezávislý život tím, že poskytuje nejen funkční zrakovou ostrost pro většinu úkolů, ale také schopnost navigovat uvnitř i vně domova, nezávisle na pomoci,“ řekl Brian McCollum, obchodní ředitel eSight, v e-mailovém rozhovoru pro Lifewire. Probíhá dokonce výzkum nového implantátu pro slepé, který se zapojí přímo do mozku. Zařízení využívá upravený pár brýlí s malým fotoaparátem. Počítač zpracovává živý přenos videa, převádí jej na elektronické signály, poté drát spojí video s pacientovou lebkou, aby mohl „vidět“ písmena a jednoduché obrázky. „Úplné vynechání očí a zpracování signálů přímo do zrakové kůry by bylo velkým pokrokem, který by byl schopen pacientům poskytnout určitý typ „normálního vidění,“ řekl Shedlo. „Náhlavní souprava VR v kombinaci s touto technologií by byla hra – měnící se kombinace. To by bylo nejblíže umělým očím.“