Skip to content

Nové počítačové čipy by mohly zpracovávat více jako váš mozek

22 de Září de 2022
GettyImages 85758332 40d66fa34d24426da56bf7755e794161

Klíčové věci

  • Čipy založené na architektuře lidského mozku by mohly pomoci učinit gadgety chytřejšími a energeticky efektivnějšími.
  • BrainChip nedávno oznámil svůj procesor neuronových sítí Akida.
  • Mercedes používá procesor BrainChip ve svém novém koncepčním voze Mercedes Vision EQXX, propagovaném jako „nejefektivnější Mercedes-Benz, jaký byl kdy vyroben“.

Nová generace smartphonů a dalších gadgetů by mohla být poháněna čipy navrženými tak, aby fungovaly jako váš mozek. BrainChip nedávno oznámil svůj procesor neuronových sítí Akida. Procesor využívá čipy inspirované povahou lidského mozku. Je součástí rostoucí snahy o komercializaci čipů založených na lidských nervových strukturách. Nová generace čipů by mohla v budoucnu znamenat „hlubší schopnost zpracování neuronových sítí v budoucnu na přenosných zařízeních, např. chytrých telefonech, digitálních společníkech, chytrých hodinkách, monitorování zdraví, autonomních vozidlech a dronech,“ řekl Vishal Saxena, profesor elektrotechniky a počítačového inženýrství na University of Delaware řekla Lifewire v e-mailovém rozhovoru.

Mozky na čipu

BrainChip říká, že nové desky by mohly pomoci zahájit novou éru vzdálené umělé inteligence, známé také jako edge computing, díky jejich výkonu, zabezpečení a nízkým nárokům na spotřebu energie. Napodobením zpracování mozku BrainChip využívá proprietární architekturu zpracování nazvanou Akida, která je škálovatelná a flexibilní pro řešení požadavků na okrajová zařízení. Na okraji jsou vstupy senzorů analyzovány v bodě akvizice spíše než prostřednictvím přenosu přes cloud do datového centra. „Jsem nadšený, že si lidé konečně budou moci užít svět, kde se AI setkává s internetem věcí,“ řekl Sean Hehir, generální ředitel BrainChip, v tiskové zprávě. „Na vývoji naší technologie Akida pracujeme více než deset let a s plnou komerční dostupností našeho AKD1000 jsme připraveni plně realizovat naši vizi. Jiné technologie prostě nejsou schopné autonomního, přírůstkového učení na ultra -Nízká spotřeba energie, kterou mohou řešení BrainChip poskytnout.“

Mercedes Vision EQXX

Mercedes Vision EQXX.

Mercedes používá procesor BrainChip ve svém novém koncepčním voze Mercedes Vision EQXX, propagovaném jako „nejefektivnější Mercedes-Benz, jaký byl kdy vyroben“. Vozidlo obsahuje neuromorfní výpočty, které pomáhají snížit spotřebu energie a prodloužit dojezd vozidla. Neuromorfní čip Akida od BrainChip umožňuje rozpoznání klíčových slov v kabině namísto použití energeticky náročného přenosu dat ke zpracování instrukcí. Jednou významnou výhodou čipů navržených jako mozek, nazývané také neuromorfní design, je potenciální úspora energie. Ačkoli vědci chápou velmi málo základů kognice, lidský mozek spotřebuje pouze asi 20 wattů energie, řekla Saxena. „To je způsobeno skutečností, že mozek provádí „výpočetní práce v paměti“ a komunikaci pomocí špiček způsobem řízeným událostmi, přičemž energie se spotřebovává pouze tehdy, když je emitována špička,“ dodal. Neuromorfní čipy se dobře hodí pro úlohy náročné na procesor, jako jsou počítače s AI s hlubokým učením, protože spotřebovávají mnohem méně energie. Čipy by také mohly být užitečné pro okrajová zařízení, jako jsou smartphony, kde je energie baterie omezená, řekla Saxena.

Budoucí čipové mozky

BrainChip je jedním z mnoha start-upů zaměřených na čipy inspirované mozkem, nazývané neuromorfní design, včetně SynSense a GrAI Matter Labs. Intel pracuje na svém neuromorfním čipu Loihi, ale zatím jej nelze zakoupit. Mezinárodní výzkumná skupina IMEC v Belgii vyvíjí neuronové sítě pro vývoj lepších audio zařízení, radarů a kamer, které reagují na určité události. Neuronové čipy nabízejí „schopnost on-line učení, díky čemuž se snímací systémy přizpůsobují změnám v reálném světě (přemýšlejte o měnících se světelných podmínkách pro kamery nebo o variacích mezi lidmi u nositelných zařízení),“ Ilja Ocket, programový manažer ve společnosti IMEC, řekl Lifewire v e-mailovém rozhovoru. Neuromorfní čipy by také mohly počítačům umožnit vidět jako lidé. Prophesee aplikuje neuromorfní techniky na zpracování zraku. Přístup společnosti se nazývá vize založená na událostech, která pouze zachycuje a zpracovává informace, které se mění ve scéně, jako to dělají lidé, namísto nepřetržitého toku dat pro celá místa, která používají konvenční kamery. Neuromorfní čipy by jednoho dne mohly umožnit inteligentnější senzory v zařízeních, jako jsou chytrá nositelná zařízení, AR/VR náhlavní soupravy, osobní roboti a robotické taxíky, řekl Ocket. Nové čipy by mohly plnit úkoly místní umělé inteligence, aby se učily a přizpůsobovaly se místním a měnícím se prostředím. „To vše bez potřeby cloudové komunikace, což umožňuje vestavěné soukromí,“ dodal.