Skip to content

Nový fotoaparát Leica s manuálním ostřením za 9 000 USD již ukazuje svůj věk

2 de Duben de 2023
Novy fotoaparat Leica s manualnim ostrenim za 9 000 USD

Klíčové věci

  • M11 bude stát 9 000 dolarů jen za tělo.
  • Leica konečně nahradila tu pitomou spodní desku otevíratelnými dvířky.
  • Systém manuálního dálkoměru bojuje se snímači se super vysokým rozlišením.

Nejnovější fotoaparát Leica řady M stojí 9 000 dolarů. To je bez objektivu a o více než 2 000 $ více než M10 při uvedení na trh. A přesto se bude pravděpodobně prodávat stejně, ne-li lépe než kdy jindy. Leica ví, že její hlavní publikum se více zajímá o ztvárnění a vzhled než o high-tech. Milují, že tyto dálkové dálkoměry ve starém stylu mohou vypadat a manipulovat s nimi stejně jako staré filmové fotoaparáty Leica. Ale protože tento neměnný tradicionalismus je rysem, představuje dilema – jak může společnost Leica udržet lidi v obvyklém cyklu upgradu digitálního zboží, pokud se nic moc nezmění? „[You] kupte si M tělo za luxus. Nyní není nic špatného na nákupu M kvůli jejich skvělému střihu a povrchové úpravě, ale nedělejme si legraci o tom, co je hlavním lákadlem. Když se tolik přitažlivosti sníží na vzhled a dojem, cokoli, co tomu brání, bude větší problém než, řekněme, dříč Canon,“ píše na fóru The Verge fanoušek gadgetů a komentátor Velvet Spaceman.

Malé změny

Je to těžký problém. Nic neměnit a proč by někdo nahrazoval starý model? Zvlášť za cenu malého auta. Měňte se ale příliš mnoho a zahráváte si se základy. V centru toho je předstírání, že Leica je fotoaparát, který vydrží celý život. To byla pravda, když jsme všichni používali film, a je to velká část značky Leica. Ale v digitální době to prostě není pravda. Nezáleží na tom, zda je tělo fotoaparátu vyrobeno z masivní mosazi, nebo jeho vnitřní mechanismy budou fungovat desítky let, kdy se technologie snímačů a hledáčku každým rokem zlepšuje. Odpovědí bylo až dosud provést malé vnitřní změny. M11 má větší změny než většina ostatních, včetně jedné zcela radikální vnější změny – dno se již neodlepuje. Je to obvyklá věc Leica, kde si kvůli kreativitě kupujete vlastní omezení.

M11 v roce 2022

M11 může být dosud nejlepším digitálním tělem Leica řady M. Používání zůstává stejně snadné jako kdykoli předtím, pouze pořizuje statické snímky (žádné video) a má manuální ostření přes okénko dálkoměru. Snímač byl aktualizován na 60megapixelový model s větším dynamickým rozsahem a Leica přidala port USB-C pro nabíjení a přenos fotografií (snímky můžete kopírovat přímo do iPhone prostřednictvím aplikace Fotos). Stříbrná verze má obvyklou mosaznou horní desku Leica, ale černě lakovaná verze používá hliník. To snižuje hmotnost o 100 gramů (3,5 unce), tedy přibližně o jednu pětinu celkové hmotnosti. A pak je tu spodní deska.

Leica M11 v černé barvě a spočívající na stole

Ve svých inkarnacích pro natáčení filmů Leica řady M vyžadovala, abyste pro vložení filmu odstranili celou spodní část fotoaparátu. Myšlenka byla taková, že to dělalo pro stabilnější zadní desku (aby držela film naplocho) než fotoaparáty s otevíracími zády, ačkoli některé pozdější modely M měly také výklopný zadní panel. Leica zůstala u této designové chyby s digitálním M. Chcete-li vyměnit SD kartu nebo baterii, musíte sundat celou desku. To znamená sundat jej ze stativu a také riskovat pád a ztrátu desky. Nyní získáte pořádné dveře – a díky nim novější, větší baterii. M11 dokáže pořídit až 1700 fotografií, pokud používáte pouze optický hledáček. Když už jsme u toho hledáčku, začíná to být problém. Dálkoměr používá samostatné okno pro zobrazení a zaostření obrazu. To je rychlé, okamžité a funguje to dobře v jakémkoli světle. Ale je také mnohem méně přesné než automatické ostření nebo ostření pomocí elektronické obrazovky bezzrcadlovky.

Pohled zespodu na Leica M11

Richard Butler z DP Review tvrdí, že 60MP snímač M11 s vysokým rozlišením vykazuje chyby zaostření více než kdy jindy, což ukazuje na nedostatky manuálního dálkoměru. A M11 má na obrazovce stabilizovaný živý náhled, díky kterému je dálkoměr ještě méně přitažlivý. „Je to obvyklá věc společnosti Leica, kde si kvůli kreativitě kupujete omezení, která si sami stanovili,“ řekl fotograf, novinář a recenzent fotoaparátu. Andrea Nepri řekl Lifewire prostřednictvím přímé zprávy. Ale pokud jste někdy používali Leicu, digitální nebo ne, získáte přitažlivost. Jsou to krásné stroje, které si zaslouží své postavení. Pro moderní svět prostě nejsou nijak zvlášť dobře vybaveny, ledaže byste chtěli pouze fotoaparát za 9 000 dolarů (plus objektivy), který funguje a působí přesně jako filmový fotoaparát. Což mnoho lidí dělá.