Skip to content

Potřebujeme levné EV více než kdy jindy

1 de Červen de 2023
ChevySpark2022 ba778fc273d3448a96e52cc28bed6eaa

Možná jste ani nevěděli, že se stále vyrábí, ale velmi levný Chevy Spark končí. S venkovní cenou 14 595 USD, která zahrnovala poplatky za určení, byl Spark jedním z malé hrstky vozidel, která nepřekonala hranici 20 000 USD. S tím, jak se výroba malého auta zmenšuje, průměrné náklady na nové vozidlo ve Spojených státech raketově vzrostly na 47 000 dolarů. Omezení dodavatelského řetězce ovlivnila cenu nového vozidla, ale není to jako před pandemií, kdy průměrné náklady na nový vůz klesaly.

Tato situace převládá zejména v prostoru elektrických vozidel (EV). S výjimkou dvou vozidel, Nissanu Leaf a Mini SE, dostat EV pod 30 000 dolarů, které pokoří hranici 200 mil, se v dohledné době neděje. To je obrovská rána pro plán dostat více řidičů za volanty EV. Realita je taková, že mnoho pracujících rodin, které si mohou dovolit pouze jedno vozidlo, si raději koupí něco, co běží na plyn a zvládne všechny jejich úkoly. 149 mil základní Nissan Leaf může být skvělým autem na cesty a dojíždění, ale nebude fungovat jako jediné auto, protože dostupné bydlení je stále více odsouváno z městských oblastí, kde mnoho lidí pracuje, a veřejné dopravy. infrastruktura nebyla aktualizována, aby udržela krok.

Nejlepší stanovené plány

To neznamená, že neexistovaly plány na prodej levnějších EV. Celým předpokladem Tesly bylo vyrábět drahá luxusní auta a poté použít peníze získané z těchto vozidel k výrobě levnějších vozidel pro masy. To se moc nepovedlo. Model 3 za 35 000 dolarů nevydržel příliš dlouho, a přestože generální ředitel Elon Musk v roce 2020 oznámil EV za 25 000 dolarů, od té doby ustoupil od tohoto prohlášení. Volkswagen přichází s levným EV, očekává se, že koncept ID.Life přijde v roce 2025 s počáteční cenou 22 500 $. A dojezd asi 250 mil. Bohužel se VW nezavázal k prodeji vozidla ve Spojených státech.

Elektrické vozidlo Volkswagen ID.Life.

Máme rádi velká auta

Ať už je to chyba marketingu nebo myšlenka, že potřebujeme vozidlo pro každý případ, Spojené státy milují velké auto. Je to jeden z důvodů, proč Chevy Spark končí. To je důvod, proč stále máme Hondu CRV, ale ne Hondu Fit. Alespoň to je převládající myšlenka. Mini mezitím nestíhá držet krok s produkcí svého Mini SE EV s radostí z jízdy. I když je to spíše vozidlo pro nadšence než něco postaveného pro každodenní život rodin. Problém je, že velikost stojí peníze. Čím větší vozidlo, tím více váží, tím více váží, tím větší je akumulátor a tím dražší vozidlo.

Stejný herní plán

Takže zatímco Tesla ustoupila od dodání levného EV, protože je příliš zaneprázdněna humanoidními roboty a svým neustále odkládaným systémem Full Self Driving, ostatní automobilky se snaží přijít na svůj Master Plan. GM začal s Boltem, ale zaměřil se na velká nákladní auta a luxusní SUV EV. Ford používá své dva největší štítky, Mustang a F-150, aby nastartoval svou řadu EV, zatímco téměř každá jiná automobilka pracuje na nebo prodává nějaké malé až středně velké SUV EV. To dává smysl. Ta vozidla se velmi dobře prodávají. Výrobci automobilů musí i při přechodu na EV stále vydělávat, a to jsou peníze právě teď. „Skutečnost je taková, že mnoho pracujících rodin, které si mohou dovolit pouze jedno vozidlo, si raději koupí něco, co jezdí na plyn…“

Méně techniky, větší dosah

Doufáme, že dříve než později budou zisky z těchto drahých EV nality do výroby elektrických vozidel, která si budou moci koupit ti, kteří nehledají druhé auto, ale místo toho si koupí své jediné auto a doufají, že budou ekologičtější. Na konci dne otevírají elektromobily spoustu technologických možností, jako jsou autonomní vozidla. To neznamená, že tyto kusy techniky je třeba strčit do každého vozidla. Místo toho možná postavte levné elektrické vozidlo bez všech triků a slibů o samořízení, které poskytne dostatek dojezdu pro rodinu, aniž by vyžadovalo, aby někdo získal druhou práci. Pokud chceme EV všude, musíme vyrábět EV pro každého.