Skip to content

Potřebujete si dělat starosti s viry iPhone?

4 de Srpen de 2021
is it possible iphone virus 1999742 71b5685f03e84f49b9c05f71ec39b640

Začněme dobrou zprávou: většina uživatelů iPhonu se nemusí bát, že by jejich telefon dostal virus. Je to vzácné a existuje opravdu jen jeden scénář, ve kterém může iPhone dostat virus. I když je technicky možné, aby iPhony (a iPod touch a iPad, protože všechny běží na podobném operačním systému) dostaly viry, pravděpodobnost, že se to stane, je velmi nízká. Bylo vyvinuto pouze několik virů iPhone a mnoho z nich bylo vytvořeno bezpečnostními profesionály pro akademické a výzkumné účely a nebylo zveřejněno na internetu.

Proč iPhony obvykle nedostávají viry

Viry jsou programy, které jsou navrženy tak, aby dělaly škodlivé věci – například krádež vašich dat nebo převzetí vašeho počítače – a šířily se do jiných počítačů. Aby dosáhl svého účelu, musí být virus nainstalován v telefonu, musí být schopen běžet a také komunikovat s jinými programy, aby získal jejich data nebo je ovládal. Architektura operačního systému iOS nedovoluje aplikacím tyto věci dělat. Apple navrhl iOS tak, aby každá aplikace běžela ve svém omezeném „prostoru“. Zatímco aplikace pro iOS mohou navzájem komunikovat, tyto možnosti jsou omezené. Tím, že Apple omezil způsob interakce aplikací navzájem a s operačním systémem, snížil riziko virů na iPhonu. Riziko je ještě dále sníženo na základě toho, jak uživatelé získávají aplikace. Obecně lze říci, že z App Store můžete instalovat pouze schválené aplikace, což znamená, že viry se nemohou nainstalovat samy. Apple navíc každou aplikaci podrobně vyhodnotí, než bude k dispozici v App Storu, aby se mimo jiné ujistil, že neobsahuje viry. S tolika vrstvami zabezpečení je to docela bezpečný systém.

Co zvyšuje riziko získání viru?

Jediné viry iPhone, které byly viděny „ve volné přírodě“ (což znamená, že představují skutečnou hrozbu pro majitele iPhonů), jsou červi, kteří téměř výhradně útočí na iPhony, které byly jailbroken. Dokud jste jailbreakly svůj iPhone, iPod touch nebo iPad, měli byste být v bezpečí před viry. Chcete -li získat představu o tom, jak velké riziko je získání viru iPhone, podívejte se, jaký antivirový software je k dispozici v App Storu. Ukázalo se, že žádný neexistuje. Všechny hlavní antivirové společnosti – McAfee, Symantec, Trend Micro atd. – mají pro iPhone k dispozici bezpečnostní aplikace, ale žádná z nich nemá antivirové nástroje. Místo toho se zaměřují na pomoc při hledání ztracených zařízení, zálohování dat, zabezpečení procházení webu a ochraně vašeho soukromí. V App Storu prostě neexistují žádné antivirové programy (ty, které nesou toto jméno, jsou hry nebo nástroje pro skenování příloh pro viry, které by stejně nemohly infikovat iOS). Nejblíže k vydání jedné společnosti byla společnost McAfee. Tato antivirová společnost vyvinula interní aplikaci v roce 2008, ale nikdy ji nevydala. Pokud by iPhony mohly jakýmkoli vážným způsobem dostat viry, můžete si být jisti, že budou k dispozici aplikace.

Jak udržet váš iPhone v bezpečí

Pokud se váš telefon chová podivně, je pravděpodobnější, že jedna z vašich aplikací je pouze chybná a je třeba ji aktualizovat nebo odstranit. Pokud je váš iPhone jailbroken, je však možné, že máte virus. V takovém případě může být odstranění viru obtížné, ale můžete zkusit následující:

  • Vymazání aplikací, u nichž máte podezření, že mohly virus přenášet.
  • Obnovení ze zálohy, o které víte, že není infikována.
  • Obnovení továrního nastavení telefonu (ne však před zálohováním dat!).