Skip to content

Proč by každá země měla kopírovat úplný zákaz bitcoinů v Indii

16 de Červen de 2021
andre francois mckenzie iGYiBhdNTpE unsplash a7d580a867134cb4b38e4e69eeebc719
  • Indie plánuje zákaz téměř všeho, co souvisí s bitcoiny, včetně držení.
  • Kryptoměny jsou ekologické a politické katastrofy, ale mají také výhody.
  • Jiné země již kryptoměny zakázaly, s různou účinností.
Indie plánuje zakázat bitcoiny, takže je nezákonné těžit, obchodovat nebo dokonce vlastnit kryptoměny a odborníci tvrdí, že je to dobrá věc. Bitcoiny a další kryptoměny jsou podle odborníků nebezpečné. Jsou environmentální noční můrou a mohou destabilizovat globální geopolitické a finanční systémy. Harvardský kolega Vivek Wadhwa jej nazývá „nejnebezpečnějším globálním podvodem za posledních 20 let“. A pro jakou výhodu? Takže pitomci mohou přijít o stovky milionů, protože zapomněli svá hesla? Indie dělá správnou věc a zbytek světa by ji měl následovat co nejdříve. „Krypto může ovlivnit.“ [countries’] schopnost provádět měnovou politiku, “řekl blockchainový„ růstový hacker “Giacomo Arcaro pro Lifewire prostřednictvím e-mailu. „Kromě toho mohou distribuované digitální měny podkopávat schopnost centrálních bank řídit cíle národní hospodářské politiky.“

Co je za problém?

Znečištěné panorama

Kryptoměny používají digitální řetězec autentizace nebo blockchain, aby zabránily jejich kopírování a ověřily jejich autenticitu. Kdykoli se například obchoduje nebo utrácí bitcoin, je tato transakce zaznamenána v distribuovaném registru. Výsledkem je, že bitcoiny nelze duplikovat ani předstírat, ale transakce jsou také skutečně anonymní. Převody mohou být peer-to-peer, bez jakékoli střední entity, jako je banka nebo společnost vydávající kreditní karty. Chcete-li vytvořit nebo „vytěžit“ bitcoin, musíte k řešení složité matematiky použít počítač. Společně všechny tyto počítače po celém světě ověřují bitcoinové transakce a jsou efektivně placeny v bitcoinech. Problémy jsou dvojí. Jedním z nich je, že těžba využívá absurdní množství energie k napájení všech těchto počítačů. „K vytváření a používání kryptoměn / NFT je a bude vždy nutné určité množství energie,“ říká Arcaro. Podle údajů BBC samotná těžba bitcoinů spotřebuje 111,7 terawatthodin energie. To je o chlup víc než spotřeba energie v Nizozemsku (111 TWh) a zdaleka to není energie spotřebovaná všemi datovými centry po celém světě (199 TWh). To znamená, že samotný bitcoin je velkým zdrojem emisí uhlíku.

Destabilizace

Druhým problémem je, že bitcoiny lze používat nezávisle na jakémkoli jiném finančním systému. Lze jej použít k praní peněz, k převodu peněz po celém světě bez stop – vhodné k financování terorismu, placení vrahů nebo jiných hanebných aktivit – a k vyhýbání se placení daní. A není to jen pro skrývání peněz. „Některé vlády se obávají, že kryptoměny mohou být použity k obcházení kapitálových kontrol, mohou být použity k praní peněz nebo nelegálním nákupům a mohou být pro investory riskantní,“ říká Arcaro. „Ještě další vyjádřili systematičtější obavy ohledně potenciálu decentralizované kryptoměny destabilizovat nebo podkopat autoritu nebo kontrolu nad centrálními bankami.“ Možná si nemyslíte, že podkopávání globálních finančních institucí je špatná věc, ale přinejmenším platí daně a jsou (poněkud) odpovědní zákonům. Autor sci-fi a kritický myslitel Charles Stross říká, že bitcoin se zdá být „navržen jako zbraň určená k poškození centrálního bankovnictví a bank vydávajících peníze“. „Distribuované digitální měny mohou podkopat schopnost centrálních bank řídit cíle národní hospodářské politiky.“ Ne všichni s tím souhlasí. „Zatímco někteří zastánci kryptoměny tvrdí, že kryptoměny budou (a měly by) destabilizovat národní vlády, je to extrémně nepravděpodobné,“ řekl Miklos Zoltan, obhájce kryptoměny a generální ředitel společnosti Privacy Affairs pro vzdělávání v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany soukromí, prostřednictvím Lifewire prostřednictvím e-mailu. „Kryptoměny jsou stále relativně malým mezerovým trhem a budou jím i v dohledné budoucnosti.“

Výhody krypto

Stojany pro datová centra

Indie není první zemí, která zakázala bitcoiny nebo jiné kryptoměny. Ekvádor to zakázal v roce 2014, Čína to také zakázala (i když to příliš nezměnilo) a další země mají různé zákazy. Úplný zákaz však nemusí být tou nejlepší volbou. „Spíše než je zakázat,“ říká Zoltan, „by vlády měly místo toho zavést legislativu regulující prostor kryptoměny, aby se zabránilo nezákonným činnostem, jako je praní špinavých peněz a nákup a prodej nezákonného zboží a služeb.“ Indie neplánuje kryptoměnu úplně eliminovat. Místo toho podle Reuters použije technologii blockchain k budování vlastních virtuálních měn. Pokud můžete výrazně snížit uhlíkovou stopu a spojit kryptoměnu se stávajícími finančními systémy, můžete si užít některé výhody. „Správné použití národní kryptoměny … může převzít staromódní používání protokolu SWIFT a ušetřit miliardy poplatků a dní zpoždění při přijímání bankovních převodů,“ říká Arcaro. Představ si to. Okamžité bankovní převody, snížené poplatky a lepší zabezpečení. Jsem si jist, že banky přenesou všechny tyto úspory na zákazníka.