Skip to content

Proč byste měli šifrovat svůj e-mail

8 de Červenec de 2021
185249179 56a6a5723df78cf7728f91ba efa00160213340f4bc37d55fcb02bc75

Tento článek vysvětluje, proč byste měli šifrovat své e-maily a jak na to.

Potřebujete zašifrovat své e-maily?

Mnoho lidí má podezření, že bezpečnost je většinou humbuk. Opravdu se nemusíte obtěžovat všemi těmi komplikovanými hesly, antivirovým softwarem, firewally a podobně. Jsou to jen prodejci bezpečnostního softwaru a bezpečnostní konzultanti, kteří se snaží všechny vyděsit, aby mohli prodávat své produkty a služby. Existují kroky zdravého rozumu, které by měl každý podniknout k zabezpečení svých počítačů a sítí, ale ve zprávách rozhodně není nedostatek humbuku. Stejně jako nejnovější horký podílový fond – v době, kdy se z něj stanou noviny nebo časopis, jsou to staré zprávy a pravděpodobně příliš pozdě na to, abyste na ně stejně reagovali. Jako jedno z opatření zdravého rozumu, která nejsou čistým humbukem, byste však měli zvážit šifrování e-mailové komunikace. Pokud jste na dovolené, můžete poslat pohlednici příteli nebo rodinnému příslušníkovi s rychlou zprávou typu „přeji si, abyste byli tady“. Pokud však píšete osobní dopis stejnému příteli nebo rodinnému příslušníkovi, měli byste větší tendenci jej zalepit do obálky.

Proč byste měli šifrovat svůj e-mail

Pokud posíláte poštou šek na zaplacení účtu, nebo možná dopis, který říká kamarádovi nebo rodinnému příslušníkovi, že další klíč od vašeho domu je ukryt pod velkou skálou nalevo od zadní verandy, můžete použít bezpečnostní obálku s vylíhnutými řádky k ještě lepšímu zamlžování nebo skrytí obsahu obálky. Pošta nabízí řadu dalších způsobů sledování zpráv – zaslání ověřeného dopisu, žádost o potvrzení o doručení, zajištění obsahu balíku atd. Proč byste tedy zasílali osobní nebo důvěrné informace v nechráněném e-mailu? Odeslání informací v nezašifrovaném e-mailu je ekvivalentem jejich napsání na pohlednici, aby je všichni viděli.

Co to znamená šifrování e-mailu?

Šifrování e-mailu zabrání všem hackerům kromě těch nejoddanějších v zachycení a čtení vaší soukromé komunikace. Pomocí osobního e-mailového certifikátu, jako je ten, který je k dispozici od společnosti Comodo, můžete digitálně podepsat svůj e-mail, aby si příjemci mohli ověřit, že je skutečně od vás, a šifrovat vaše zprávy, aby je mohli zobrazit pouze zamýšlení příjemci. Svůj bezplatný certifikát můžete získat vyplněním velmi krátkého a jednoduchého registračního formuláře. To ve skutečnosti přináší další výhodu. Získáním a použitím osobního e-mailového certifikátu k digitálnímu podepisování zpráv můžete pomoci zastavit příliv spamu a malwaru šířeného vaším jménem. Pokud vaši přátelé a členové rodiny vědí, že zprávy od vás budou obsahovat váš digitální podpis, když obdrží nepodepsanou zprávu s vaší e-mailovou adresou jako zdrojem falešné zprávy, uvědomí si, že to od vás opravdu není, a smažte ji.

Jak funguje šifrování e-mailů?

Typické šifrování e-mailů funguje tak, že máte veřejný klíč a soukromý klíč (tento druh šifrování je také známý jako infrastruktura veřejného klíče nebo PKI). Pouze vy budete mít a budete používat svůj soukromý klíč. Váš veřejný klíč je předán komukoli, koho si vyberete, nebo jej dokonce veřejně zpřístupníte. Pokud vám někdo chce poslat zprávu, která je určena pouze pro vás, zašifruje ji pomocí vašeho veřejného klíče. K dešifrování takové zprávy je vyžadován váš soukromý klíč, takže i kdyby někdo e-mail zachytil, bylo by to pro něj zbytečné nesmysly. Když posíláte e-mail někomu jinému, můžete pomocí svého soukromého klíče zprávu digitálně „podepsat“, aby si příjemce mohl být jist, že pochází od vás.

Proč je důležité zašifrovat všechny vaše e-maily

Je důležité si uvědomit, že podepisujete nebo šifrujete všechny své zprávy, nejen důvěrné nebo citlivé. Pokud zašifrujete pouze jednu e-mailovou zprávu, protože obsahuje informace o vaší kreditní kartě a útočník zachytí váš e-mailový provoz, uvidí, že 99% vašeho e-mailu je nezašifrovaný jako prostý text a jedna zpráva je šifrována. To je jako připojit ke zprávě jasně červený neonový nápis „Hack Me“. Pokud zašifrujete všechny své zprávy, bylo by to mnohem náročnější úkol, který by prošel i oddaný útočník. Poté, co jste investovali čas a úsilí do dešifrování 50 zpráv, které říkají „Happy Birthday“ nebo „Chceš si tento víkend zahrát golf?“ nebo „Ano, souhlasím“, útočník s největší pravděpodobností neztratí více času na vašem e-mailu.