Skip to content

Proč je Octatrack nejpodivnějším elektronickým hudebním nástrojem v okolí

4 de Září de 2022
Octatrack Black HERO 01 1920x1280 product name 5aee643eb6d0401dae92ee779b5a2c87

Klíčové věci

  • Oficiálně je Octatrack „8stopý dynamický vzorkovač výkonu“.
  • Neexistuje téměř žádný hudební úkol, který by Octatrack nezvládl.
  • Je to frustrující, jedinečné a naprostá kultovní klasika.

Elektron’s Octatrack je 10 let starý groovebox, který je těžké se naučit, má zastaralé zvukové efekty a žádný jasný případ použití. A přesto se tento legendární stroj dodnes prodává, zůstává velmi oblíbený a je naprosto jedinečný. Octatrack pochází od švédského Elektronu a je možná jedním z nejpodivnějších elektronických hudebních nástrojů, které kdy byly vyrobeny, od jeho designu až po výsledky v oblasti hudebního mandlování. Octatrack se těžko popisuje. Je to krokový sekvencer s osmi stopami, ale je to také sampler, osmistopý rekordér, MIDI sekvencer a efektový box. Můžete jej použít jako kytarový looper pedál, nebo jen jako mix pro další zařízení. A právě tato hojnost možností vede k prvnímu mýtu Octatrack: že je těžké se to naučit. „OT je stejně všestranný a výstřední. Se svou bohatou sadou funkcí je bezkonkurenční, ale nedostatek ochranných zábradlí v některých oblastech z něj dělá společníka s poněkud vysokými nároky na údržbu,“ řekl hudebník a uživatel Octatrack Hans_Olo Lifewire ve vláknu fóra. „Avšak soudě podle počtu studiových videí, ve kterých jsem to za 10 let nečekaně viděl, se stále zdá být nejlepší volbou. [for] mnoho umělců, což přičítám nedostatku skutečné konkurence.“

Křivky učení

Kdykoli budete číst o Octatracku, uvidíte, že má „strmou křivku učení“. Ale to platí pouze v případě, že jste nikdy předtím nepoužili krokový sekvencer. Je to jistě hluboké, ale naučit se to není těžší než počítač nebo telefon, na kterém právě čtete. Svým způsobem Octatrack je jako počítač pro všeobecné použití. Dá se vtlačit do téměř jakékoli hudební role a obvykle najdete několik způsobů, jak svého cíle dosáhnout. Tato složitost může vést k frustraci, ale jakmile se dostanete do pohybu, můžete vše dělat pomocí vyhrazených tlačítek nebo kombinací tlačítek. Podívejte se na některá z těch videí zmíněných Hans_Olo a uvidíte, že se na to hraje jako na hudební nástroj.

Dynamický výkon sampler Octotrak nainstalovaný, nasazený a posazený na dřevěný stůl

„Na schopnosti nastavit hardware tak flexibilně, aby fungoval tak, jak konkrétně chcete, je něco, co ho skutečně odlišuje od čehokoli jiného,“ řekl hudebník Tarekith Lifewire ve vláknu fóra. „Ačkoli to pravděpodobně také dělá to tak složité pro nové uživatele.“

Co to dělá?

Podívejte se na obrázek výše. Tato řada 16 tlačítek představuje 16 šestnáctin v taktu 4/4 hudby. Říká se jim „trigy“ pro spouštěče a mohou spouštět sample nebo MIDI notu. Mohou však také spustit nahrávání nebo je použít k chromatickému přehrávání samplu (v různých výškách). Nebo můžete rozdělit vzorek a přehrát tyto řezy pomocí těchto kláves. Nebo použijte trigy k přidání efektů do každého jednotlivého kroku, vše v závislosti na režimu, ve kterém se nacházíte. Pak se podívejte doprava a uvidíte crossfader ve stylu DJ. To také může dělat téměř cokoli, ale podstatou je, že můžete vzít jakýkoli parametr z jakéhokoli knobu nebo voliče a pomocí crossfaderu je ovládat všechny najednou. Výsledky, stejně jako vše na Octatracku, mohou být jemné nebo divoké.

Detailní záběr crossfaderu ze vzorníku dynamického výkonu Octatrack

A to je jen začátek. Krása Octatracku – a věc, díky které se k němu hudebníci vracejí – je flexibilita a zábava. Nedávno jsem si koupil druhý, poté, co jsem ten první před pár lety prodal, a zatím jsem ho používal jen jako osmistopý kytarový looper se všemi druhy efektů namapovaných na ten crossfader. Připojený k nožnímu pedálu je to prostě ta největší zábava, jakou jsem (hudební) za poslední roky zažil.

Ukazuje svůj věk

Svým způsobem je Octatrack George Clooney z grooveboxů. Trochu se to rozjíždí a ukazuje svůj věk, ale stále vypadá skvěle. Jeho reverb efekt je drsný, ale stále okouzlující a vaši práci ukládá na CF kartu. Ano, karta Compact Flash.

Vzorkovač Octatrack stojící na boku a obklopený dalšími doplňky

Ale s věkem přicházejí zkušenosti. Fórum Elektronauts, kde jsme pro tento článek diskutovali o Octatracku, má více než deset let zkušeností a rad pro Octatrack. „Mít obrovskou uživatelskou základnu a deset let příspěvků na fóru zjišťujících, co a jak dokáže, má rozhodně své plus,“ říká hudebník a člen fóra Jay B. „Hlubokí fanoušci jsou velmi oddaní a pravděpodobně utrácejí více čas odpovídáním na dotazy, než trávím tvorbou hudby vůbec.“ Stárnoucí, vadný, obtížně se s ním dá vyjít, ale stojí to za to. Tady je dalších 10 let, Octatracku.