Skip to content

Proč jsou bezkontaktní platby právě teď

27 de Prosinec de 2022
Proc jsou bezkontaktni platby prave ted

Klíčové věci

  • Platby chytrými telefony jsou nyní celosvětově populárnější než hotovost.
  • Telefonické platby nabízejí pohodlí na úkor soukromí.
  • Pokles hotovosti je špatnou zprávou pro chudé a nebankovní.

V loňském roce platby chytrými telefony poprvé předběhly hotovost, díky čemuž se Apple Pay a další digitální peněženky staly populárnějšími než staré dobré účty. Díky pandemii kleslo celkové využití hotovosti celosvětově během roku 2020 o 10 % a v Kanadě, Velké Británii, Francii, Norsku, Švédsku a Austrálii klesly hotovostní platby v obchodech o více než polovinu. Podle nové studie FIS rostou mobilní platby rychleji než platby kreditními kartami. Je to konec pro peníze? „Dnes, tváří v tvář globální pandemii, jsou digitální platby všudypřítomnější než kdy jindy,“ řekla Lifewire e-mailem Laura Nadler, finanční ředitelka Afterpay. „Spotřebitelé nakupují online vše, co potřebují – od oblečení a předmětů pro péči o sebe až po potraviny. A jak se maloobchodníci a restaurace znovu otevírají, obchodníci nejen odrazují od používání hotovosti, ale podporují také „bezkontaktní platby“, jako jsou digitální peněženky na smartphone a bezkontaktní karty.“

Bezkontaktní platby

V raných fázích pandemie COVID, kdy jsme ještě věřili, že se virus šíří převážně dotykem, byly špinavé hotovostní platby nahrazeny platbami kartou. Platba kartou mimo USA znamená bezkontaktní platby a tyto bezkontaktní terminály jsou většinou všechny kompatibilní s Apple Pay a podobně. Dokonce i v Německu, kde mnoho malých obchodů a restaurací stále přijímalo hotovost pouze před pandemií, se bezkontaktní platby prosadily.

Pohled shora, jak někdo nakupuje pomocí digitální peněženky.

Je snadné pochopit, proč jsou tak oblíbené. Stačí mávnout telefonem poblíž stroje a je hotovo. Nemusíte se ani dotknout klávesnice čtečky karet. A pokud platíte Apple Watch, kdy nemusíte bojovat s Face ID při nošení masky. Studie předpovídá, že tento trend bude pokračovat. Hotovost bude použita pro méně než 10 % transakcí v obchodech v USA a 13 % celosvětově. Mezitím budou platby digitální peněženkou tvořit celou jednu třetinu všech nákupů po celém světě.

Zabezpečení a soukromí

Nejlepší na hotovosti je, že je naprosto anonymní, prakticky nevysledovatelná a nikdy se nezhroutí díky výpadku sítě. Pokud platíte účty, nikdo neví, kdo jste nebo co jste si koupili. Pokud platíte digitální peněženkou, zaznamená se každý detail vaší transakce – datum a čas, vaše poloha, vaše identita a přesně to, za co jste zaplatili. To je samozřejmě případ kreditních karet odjakživa, ale s tím, jak elektronicky provádíme menší a menší nákupy, se úroveň shromažďovaných dat zvyšuje. Pro některé lidi je největší nevýhodou digitálních plateb nutnost přístupu k bankovním službám. Ne všechny digitální peněženky jsou stejně bezpečné. Apple Pay využívá síť pro platby kreditními kartami, ale generuje jedinečné číslo a používá ho pro transakce namísto skutečného čísla vaší kreditní karty (a toto číslo můžete kdykoli změnit). To poráží skimmery karet a může to také zabránit obchodům ve sledování vašich nákupů prostřednictvím vašich plateb. Digitální peněženky mohou být bezpečnější i jinými způsoby. Pokud vám ukradnou peněženku s 500 dolary v hotovosti, přišli jste o všechno. Pokud je váš telefon ukraden, neztratíte žádné peníze – ačkoli jste místo peněženky za 20 USD ztratili telefon za 800 USD. A protože pod tím vším pravděpodobně používáte kreditní kartu, máte návrat k transakcím, které se ukáží jako riskantní.

Inclusion a Unbanked

Ne každý však může používat digitální platby. Většina lidí má v dnešní době chytrý telefon, ale ne každý má bankovní účet. „Pro některé lidi je největší nevýhodou digitálních plateb nutnost přístupu k bankovním službám,“ řekl Lifewire e-mailem Cris Carillo, spoluzakladatel Allied Payments. „Pro tuto část populace nemusí být možnost založit si bankovní účet možností, takže jim nezbývá žádná jiná možnost než nakupovat za hotovost.“ V roce 2019 bylo bez bankovnictví 7,1 milionu domácností a FDIC zjistila, že hlavním důvodem bylo to, že si lidé nemyslí, že mají dost peněz na otevření účtu. Pomoci mohou aplikace pro chytré telefony a digitální peněženky, protože je lze používat s malým zůstatkem a lze je používat i bez banky.

Někdo, kdo provádí bezkontaktní platbu pomocí chytrých hodinek.

Mezitím se banky samy snaží tuto propast překlenout. „Více bank nabízí finanční služby přistěhovalcům lidem v USA, kteří nemají číslo sociálního pojištění,“ říká Carillo. „Jedná se o krok vpřed, který pomůže mnoha jednotlivcům bez bankovního účtu najít správné služby nezbytné k vytvoření a zahájení provádění digitálních plateb.“ Digitální peněženky jsou jistě pohodlné, a pokud je historie vodítkem, pak tato pohodlnost snadno vyváží nevýhody bezhotovostních plateb v oblasti soukromí. Jestli je to dobře nebo ne, na to si budeme muset počkat. Ale z čísel se zdá nevyhnutelné, že služby jako Apple Pay budou brzy výchozí platební metodou pro většinu lidí.