Skip to content

Proč lidé nevěří svým chytrým domácím gadgetům

26 de Prosinec de 2022
Proc lide neveri svym chytrym domacim gadgetum

Klíčové věci

  • Staří a mladí lidé přijímají nové technologie – jsou to lidé středního věku, kteří je neznají.
  • Vychytávky do chytré domácnosti si častěji kupují ženy než muži.
  • Tiskárny a připojené fotoaparáty jsou mnohem méně bezpečné než chytří asistenti a reproduktory.
  • Můžete se chránit, ale vyžaduje to určité úsilí.

Nová studie nabízí zajímavé poznatky o tom, jak moc důvěřujeme chytrým gadgetům, které zamořují naše domovy. Upozornění na spoiler: nic moc. Ale navzdory tomu je nadále používáme a dáváme přednost pohodlí před soukromím nebo bezpečností. „Většina lidí má připojenou domácnost, ať se jim to líbí nebo ne,“ řekla e-mailem Lifewire technická novinářka a specialistka na internet věcí Cate Lawrence. Zároveň říká, že „většina domácností je spíše propojená než chytrá“, protože tyto gadgety spolu nijak užitečně nespolupracují. Studie také uložila do postele starý trop, kde používáme našeho dědečka nebo babičku jako náhradníka, což znamená „nezkušený uživatel“. Ukazuje se, že staří lidé stejně pravděpodobně přijímají nové pomůcky jako mladí lidé, i když jsou na to opatrnější. Je to vlastně věková skupina mezi tím, která je nejkonzervativnější. „Pokud jde o bezpečnost, lidé mají právo být znepokojeni.

Jaké pomůcky pro chytrou domácnost kupujeme?

Studie, kterou provedli Dr. Sara Cannizzaro a profesor Rob Procter na University of Warwick ve Velké Británii, byla založena na průzkumu 2101 lidí. Průzkum jim zjišťoval jejich obecné povědomí o internetu věcí (IoT), jejich zkušenosti s chytrými domácími gadgety a jejich důvěru v soukromí a zabezpečení těchto zařízení. Nejprve několik zajímavých faktů o vlastnictví zařízení. Zdaleka nejoblíbenějším chytrým zařízením je televizor s Wi-Fi, který vlastní 40 % respondentů. Nejpravděpodobněji je to proto, že v dnešní době je těžké dokonce koupit nechytrou televizi. Poté přijdou na řadu chytré elektroměry a/nebo plynoměry (vlastnictví 29 %), ale opět je zde menší výběr, zda použijete jeden z nich ve srovnání například s nákupem reproduktoru Alexa. Když už jsme u chytrých reproduktorů, alespoň jeden vlastní 17,5 % dotázaných. Jedná se o třetí nejoblíbenější kategorii (po televizorech a měřičích). Zbytek seznamu tvoří robotické vysavače (2,6 %), chytré dveřní zámky (1,6 %) a dokonce i robotické sekačky (0,4 %). Je také zábavné vidět, že ledničku připojenou k internetu, často uváděný příklad chytré domácnosti, vlastní méně než 0,7 % respondentů.

A/S/L

Poměrně více žen (32 %) než mužů (24 %) si za poslední rok pořídilo zařízení. První uživatelé byli mezi 18-24 a více než 65, přičemž ti mezitím zaostávali, pokud jde o nákup nové technologie. Ale jakmile si gadgety koupili, byli to lidé starší 65 let, kteří je nejvíce zdráhali používat kvůli nedostatku důvěry.

Nevěřte té dětské kameře

Celkově byly hlášené úrovně důvěry nízké, a to jak v kompetenci a „benevolenci“ gadgetů a jejich připojených služeb, tak i v důvěře v soukromí a bezpečnost zařízení. Nízká byla také všeobecná spokojenost s tzv. „chytrými“ zařízeními. Celkový obrázek je takový, že lidé se zajímají o chytrá zařízení stejně jako o jiné gadgety, ale jsou zklamáni jejich užitečností a nevěří jim, že neuniknou jejich data Amazonu, Googlu, Samsungu, Applu nebo komukoli jinému. provozuje službu. A právem, říká Lawrence. „Pokud jde o bezpečnost, lidé mají právo být znepokojeni. Zařízení pro chytrou domácnost lze použít ke špehování jejich majitelů nebo jako prostředek pro další ohavné kybernetické útoky. „Příkladem je kybernetický útok Dyn z roku 2016,“ říká, „kde byl malware použit k vytvoření botnetu IoT zařízení, včetně dětských chůviček a tiskáren.“ Botnet je síť kompromitovaných počítačů, ovládaná zločinným aktérem a často použit v dalších útocích. Zařízení jako tiskárny, dětské chůvičky a bezpečnostní kamery jsou obzvláště zranitelná, protože se často dodávají bez dobrého zabezpečení – často jsou otevřená pro internet a pro přístup vyžadují pouze výchozí heslo, jako je 1234 – a zřídka dostávají bezpečnostní aktualizace. Je ironií, že u chytrých reproduktorů a televizorů, kterých se obáváme, je nejmenší pravděpodobnost, že budou ohroženy. „Obecně platí, že větší značky s větší pravděpodobností provádějí pravidelné aktualizace zabezpečení a upozorňují uživatele na jakékoli známé narušení,“ říká Lawrence.

Můžete chránit svůj chytrý dům

Lawrence nabízí několik rad, které vám pomohou udržet vaši bezpečnost při používání chytrých a připojených zařízení:

  • Mějte inventář všech svých chytrých zařízení.
  • Kde je to možné, používejte 2FA (dvoufaktorové ověřování).
  • Ujistěte se, že zařízení používají šifrované Wi-Fi.
  • Pokud je obrazovka správce vašeho routeru dostupná přes internet, deaktivujte ji.
  • Vytvořte si na domácí Wi-Fi síť pro hosty, aby návštěvníci neměli přístup k vašim osobním zařízením.
  • Pravidelně aktualizujte software a firmware.
  • Provádějte pravidelné antivirové a antimalwarové kontroly.

Pokud to zní jako hodně práce, je to proto, že to tak je. Pokud se ale rozhodnete umístit do svého domova připojené kamery a mikrofony, nezbývá vám nic jiného, ​​než to udělat, jinak nebudou vaše „bezpečnostní“ kamery ani zdaleka bezpečné. Zkuste to dělat pravidelně, jako když testujete hlásiče kouře. Druhou alternativou je zcela se vyhnout chytrému domu. I když může být pohodlné nechat si automaticky odemknout přední dveře, když přijdete domů nebo když se světla v domě ztlumí a zhasnou před spaním, není pochyb o tom, že ruční spínač světel nebo starý dobrý kovový klíč nelze hacknout. .